Lillard odigrao utakmicu za povijest i izgubio, Phoenix razbio Lakerse 30 razlike i doveo ih na rub ispadanja

Damian Lillard zabio je 55 koševa, nizao tricu za tricom, dvaput Portlandu izborio produžetak i to svejedno nije bilo dovoljno. Denver Nuggetsi u petoj utakmici prvoga kruga doigravanja slavili su 147:140 i poveli 3:2 u seriji.

Nikola Jokić predvodio je Nuggetse s 38 koševa, 11 skokova i devet asistencija, makar i ispodprosječnim šutom za svoje standarde (14/31), Michael Porter Jr. zabio je 26 uz 12 skokova i izvrstan šut 10/13, a Monte Morris s klupe je ubacio 28 poena.

Na drugoj je strani Lillard odigrao povijesnu simultanku, ali pogreške suigrača koštale su Blazerse pobjede. Do 55 koševa stigao je uz šut 17/24, trice je gađao 12/17, a slobodna bacanja 9/10. Uz to je imao 10 asistencija, šest skokova, po jednu ukradenu i izgubljenu loptu te čak tri blokade.

Denver je uraganski otvorio utakmicu i poveo 10:0, u drugoj četvrtini već je imao 22 poena viška, ali Blazersi su se na krilima Lillarda do poluvremena primaknuli na samo minus tri.

U ludoj završnici Lillard je 3.7 sekundi prije kraja regularnog dijela utakmice pogodio tricu za 121:121, a u posljednjoj minuti produžetka još tri, među kojima onu 6.6 sekundi prije kraja za 135:135. No u posljednjoj minuti drugog produžetka Robert Covington je promašio zakucavanje, a 10 sekundi prije kraja CJ McCollum nagazio na aut-liniju, pa Lillard više nije dobio priliku za novu čaroliju.

Ovom je utakmicom bek Portlanda porušio brojne NBA rekorde. Nitko prije njega nije zabio 12 trica u playoffu. Postao je prvi igrač s barem 55 koševa i 10 asistencija u doigravanju, prvi s 50 koševa, 10 asistencija i 10 trica u povijesti regularnog dijela sezone ili playoffa te prvi koji je do 55 koševa došao s manje od 25 šutova.

Samo je šest igrača postiglo više koševa u povijesti NBA doigravanja, a tek dvojica su to učinila u porazu – Michael Jordan 63 i lani Donovan Mitchell 57.

Teška utakmica, sad moramo dobiti iduće dvije. To je poanta, a ne moja izvedba. Ostali smo kratki. Nema moralnih pobjednika, rekao je snuždeni Lillard nakon utakmice, a priznanje za veličanstvenu izvedbu odao mu je i Nikola Jokić.

Bio je užitak biti na terenu i svjedočiti takvoj predstavi, rekao je srpski centar, prenosi Index.

Branitelji naslova NBA prvaka LA Lakersi su pred ispadanjem već u prvom krugu doigravanja. U petoj utakmici Phoenix Sunsi su ih razbili 115:85 i poveli 3:2 u seriji.

Od dolaska LeBrona Jamesa prije tri godine Lakersi nikad nisu igrali utakmicu pod prijetnjom eliminacije, a on sam nikad nije ispao iz doigravanja u prvom krugu. Štoviše, u posljednjih devet nastupa odlazio je do finala i osvojio četiri titule.

Bez Anthonyja Davisa, koji je na četvrtoj utakmici ozlijedio prepone i vjerojatno je izgubljen do kraja serije, Lakersi su djelovali nemoćno. Devin Booker ih je zatrpao odmah na početku s 18 koševa u prvoj četvrtini, odličnu rolu odigrao je Cameron Payne s klupe i Phoenix je već na poluvremenu imao 30 poena viška. Lakersi u takvom zaostatku na poluvremenu utakmice doigravanja nisu bili već 29 godina.

LeBron James prije utakmice je rekao da s razlogom ima tako široka ramena jer ona mogu podnijeti velik teret, ali umjesto da preuzme utakmicu, pokazivao je premalo agresivnosti, više od pola šutova (10 od 19) uputio je za tri poena i tražio suigrače kad je sam bio u izglednoj poziciji, a oni su u pravilu promašivali.

Završio je s 24 poena, sedam asistencija i pet skokova, ali nije imao nikakvu podršku. Kyle Kuzma zabio je 15, a Talen Horton-Tucker došao je do 11 poena kad je već sve odavno bilo riješeno. Dennis Schroder, koji je u dvije pobjede Lakersa u ovoj seriji imao prosjek od 22 poena, ostao je bez koša uz šut 0/9.

Kod Sunsa se Booker zaustavio na 30, a Payne na 16 poena, ali ni u Phoenixu nisu oduševljeni raspletom ove utakmice. U trećoj četvrtini je Chris Paul nakon sudara s Wesleyjem Matthewsom obnovio ozljedu ramena koja ga muči cijelu seriju i neizvjesno je hoće li biti na raspolaganju u nastavku serije.

Sunsi su sad favoriti, ali serija sad najviše ovisi o dostupnosti Chrisa Paula i Anthonyja Davisa.

Dario Šarić treću utakmicu zaredom bio je izvan rotacije Sunsa, ali dobio je posljednjih sedam minuta “garbage timea”, u kojima je postigao pet poena (šut 2/3, trica 1/2), dvije asistencije i jedan skok.

Šesta utakmica igra se u LA-u u noći s četvrtka na petak.

Na Istoku su Brooklyn Netsi dovršili posao protiv Bostona.

U petoj utakmici slavili su 123:109 uz 34 koša, 10 skokova i 10 asistencija Jamesa Hardena. Kyrie Irving dodao je 25, a Kevin Durant 24 koša, dok je Celticse s 32 predvodio Jayson Tatum. Nakon pobjede 4:1 Netsi će u polufinalu Istoka igrati protiv Milwaukeeja, koji je pomeo Miami 4:0.