Liga prvaka: Sevilla osvojila bod na Anfieldu, Besiktas puni plijen u Portu

Druga večer 1. Kola Lige prvaka bila je definitivno uzbudljivija od prve, jer s izuzetkom sigurnih pobjeda Reala i Manchester Citya u ostalim dvobojima vladala je velika neizvjesnost. U poslastici večeri Liverpool i Sevilla su odigrali 2:2, a do prvog boda stigao je i Maribor remiziravši s moskovskim Spartakom.

Skupina E

Liverpool – Sevilla 2:2

Imat će za čime žaliti navijači Liverpoola, nakon što su njihovi ljubimci na Anfieldu remizirali sa Sevillom. Liverpool je u dobrom dijelu utakmice bio puno bolji, ali silne neiskorištene prilike stigle su na naplatu, gosti su bili vrlo konkretni i na kraju ugrabili bod.

Jürgen Klopp je, barem trenutno, jedini njemački trener u Ligi prvaka, što se prvi put dogodilo nakon sezone 1996./1997. kada je ta čast pripala Ottmaru Hitzfeldu. Nisu Kloppovi igrači dobro ušli u susret, već u petoj minuti gosti dolaze u vodstvo. Loptu je s lijeve strane poslao Escudero, u sredini neshvatljivo promašio Lovren, a na drugoj vratnici spremno dočekao Ben Yedder i lagano pospremio u mrežu za 1:0 Seville. Ništa čudno, jer Liverpool je primio gol u 11 od posljednjih 12 utakmica u Ligi prvaka.

Uspjeli su brzo ravnotežu uspostaviti igrači Liverpoola, a zatim i posve preuzeti konce igre. U egal se domaćini vraćaju nakon 20 minuta igre, u debiju u Ligi prvaka zabija Firmino. Mogao je i morao Can već dvije minute kasnije dovesti Liverpool u vodstvo, izbio je sam pred Rica, ali lijevom nogom šalje loptu kraj gola.

Liverpool je ipak prije kraja poluvremena poveo. Uporni Salah krade loptu N’Zonziju, gosti su tvrdili uz prekršaj, ali nije se oglasio Makkelie, i puca s ruba kaznenog prostora, loptu na putu dira Kjaer i tako vara Rica, Liverpool dolazi do preokreta, a Salah postaje prvi Egipćanin koji je u Ligi prvaka zabijao u derbiju za dva različita kluba.

Firmino se iz junaka u 42. minuti prometnuo u tragičara domaćih. Nakon što je Pareja rukom dirao loptu u svom kaznenom prostoru Makkelie je dodijelio najstrožu kaznu Liverpoolu. Prevario je Firmino Rica, ali zaustavlja ga vratnica.

I u nastavku je Liverpool pokazao više od igre, no gostujuća klupa povlači pravi potez, u 69. minuti u igru ulazi Muriel i već tri minute kasnije asistira Correi za 2:2. Sevilla je praktički iz dvije prave prilike dvaput zatresla mrežu domaćina.

Mogao je Muriel postati junak gostiju kada je u trećoj minuti sudačke nadoknade ometan od strane jednog Liverpoolovog braniča iz dobre situacije poslao loptu kraj lijeve vratnice.

Maribor – Spartak Moskva 1:1

Svoj debi u skupinama Lige prvaka dočekao je i Mario Pašalić, koji je sa svojim Spartakom iz Moskve gostovao u Ljudskom vrtu u Mariboru. Domaćini su fanatično otvorili utakmicu, krenuli po gol od prve minute, ali nije tajna – slovenska momčad nema posebnu moć u napadu.

U prvih 20-ak minuta Rusi se nisu niti snašli, a onda je Pašalić u prvom pravom kontaktu s loptom kreirao sjajnu priliku za Eščenka, ali nije bio precizan desni bek Spartaka.

Kako je vrijeme odmicalo tako je sve bolje igrao Spartak, silne su prilike promašivali gosti, ali bolju igru znali su naplatiti u 59. minuti kada je Samedov, nakon što je Handanović obranio pokušaj Fernanda, silovito pod gredu zabio za vodstvo ruskog prvaka.

Imali su gosti nekoliko dobrih prilika za povećanje vodstva, a onda su Mariborčani krenuli po bod. U igru je ušao Kramarič i pokazao se kao odličan potez domaćina. Mladi nogometaš Maribora pokazao se kao sjajan tehničar, nimalo uplašen zvučnijim ruskim imenima.

Upravo je on u 85. minuti proigrao Bohara, koji se lijepo riješio braniča i onda još ljepše poslao loptu u gornji desni kut Spartakovog gola za erupciju oduševljenja domaćih navijača. Lukavi je Bohar umalo donio sva tri boda Mariboru nekoliko minuta kasnije. Lijepo je gađao donji desni kut gostujućeg gola, ali promašuje za par centimetara.

Pašalić je odigrao svih 90 minuta u dresu Spartaka i bio vrlo dobar, posebno prema naprijed.

Skupina F

Feyenoord – Manchester City

Statistika je bila na strani Feyenoorda uoči dvoboja protiv Manchester Cityja na De Kuipu u Rotterdamu. Feyenoord je na svom travnjaku upisao 13 pobjeda u posljednjih 13 susreta, dok City nije znao za pobjedu u posljednjih šest gostovanja u Ligi prvaka.

No, ne igra statistika, igraju igrači, u svojoj 250. utakmici u europskim natjecanjima Feyenoord je doživio težak poraz. City je slavio s 4:0 i tako nanio najteži domaći poraz Nizozemcima u svim europskim natjecanjima, ujedno je to i najteži poraz Feyenoorda na De Kuipu otkad je klupu preuzeo Giovanni van Bronckhorst – do današnje utakmice Feyenoord nikada nije primio tri ili više golova na domaćem travnjaku.

Sve je nizbrdo za Nizozemce krenulo nakon 95 sekundi igre kada se John Stones pobrinuo da se u povijesnim knjigama promijeni i vrijeme u kojem je Feyenoord u Europi primio najbrži pogodak. Prije isteka desete minute bilo je već 2:0. Walker je poslužio Aguera, a Argentinac lijepo poentirao.

U 25. minuti u strijelce se upisuje i Gabriel Jesus i postaje još jedan od igrača koji su zabili u debiju u Ligi prvaka. Za konačnih 0:4 zabio je ponovno Stones, na ubačaj De Bruynea.

Šahtar – Napoli

Šahtar je u Harkivu s 2:1 svladao Napoli i upisao važna tri boda na otvaranju Lige prvaka. U prilično izjednačenom susretu domaćini su bili konkretniji, a poveli su već u 15. minuti. S desne je strane loptu u sredinu poslao Srna, Ferreyra ju je proslijedio do Taisona, koji lijepo zabija iz teške situacije.

Zanimljivo je da je ovo tek treći pogodak koji je Napoli primio ove sezone, drugi koji su Talijani primili u 15. minuti igre.

Ferreyra se nakon asistencije upisao i u strijelce, s lijeve je strane u 58. minuti ubacio Stepanenko, a Fereyra glavom matirao Reinu. Za konačnih 2:1 zabio je Milik iz jedanaesterca u 72. minuti.

Srna je odigrao svih 90 minuta kod domaćina, dok je Marko Rog poraz gostiju odgledao s klupe za rezervne igrače.

Skupina G

RB Leipzig – Monaco 1:1 – 1:0 Emil Forsberg (33.), 1:1 Youri Tielemans (35.)

Danijel Subašić u posljednji trenutak zbog ozljede ostao je bez nastupa protiv Leipziga u meču koji je bio povijesni za domaćina. Već danima najavljivana utakmica, prema tvrdnjama mnogih najveća u povijesti kluba, okončana je remijem.

Remi je u konačnici i najrealniji rezultat, niti jedan momčad nije toliko iskočila da bi mogla računati na sva tri boda.

Domaćin je nešto bolje otvorio utakmicu, a sredinom prvog dijela imao je dobru priliku kada je nakon kornera do lopte pokušao doći Timo Werner, morao bi je samo ugurati u praznu mrežu, ali ostao je koji centimetar prekratak.

U 32. minuti domaćin je stigao do vodstva. Emil Forsberg sjurio se u kazneni prostor, došao iskosa pred Benaglija i zatim rutinski zabio.

Već u sljedećem napadu Youri Tielemans poravnava. Gulacsi nije dobro reagirao i nije uspio iskontrolirati loptu, a debitant u dresu Monaca iz blizine ju je ugurao u mrežu.

U drugom dijelu promjena nije bilo, nije bilo niti velikih prilika za to i susret je završio najrealnijim rezultatom.

Porto – Bešiktaš 1:3 – 0:1 Anderson Talisca (13.), 1:1 Duško Tošić (21.-autogol), 1:2 Cenk Tosun (29.), 1:3 Ryan Babel (86.)

Bešiktaš je sjajno otvorio nastup u Ligi prvaka, slavio je u gostima kod Porta s 3:1. Odličan nastup Turaka koji su bili efikasni i koristili su prilike koje su se ukazale.

Porto u dosadašnjem dijelu sezone nije primio nijedan pogodak, ali zato je u ovom susretu njegova obrana bila dosta konfuzna i neuvjerljiva.

U 13. minuti Anderson Talisca glavom je svladao Ikera Casillasa, igrač koji je na posudbi u Bešiktašu iz velikog Portovog rivala Benfice.

Vrlo brzo Porto je dobio priliku za poravnanje, ali sreća ga nije pomazila. U 19. minuti Oliver Torres dobro je pucao, međutim vratnica je spasila goste.

Međutim dvije minute kasnije Porto ipak dolazi do poravnanja. Nakon ubačaja iz kornera, Duško Tošić lijepim udarcem poslao je loptu u svoju mrežu i pomogao Portugalcima.

Nije dugo Porto bio u egalu, u 29. minuti Bešiktaš je ponovno došao do prednosti i to zahvaljujući lijepom golu Cenka Tosuna. To je ujedno i prelomilo utakmicu, Porto više nije imao snage za povratak i u 86. minuti Ryan Babel samo je potvrdio pobjedu gostiju za koje Matej Mitrović nije ulazio.

Skupina H

Tottenham – Borussia Dortmund 3:1 – 1:0 Heung-Min Son (4.), 1:1 Andrij Jarmolenko (12.), 2:1 Harry Kane (16.), 3:1 Harry Kane (60.)

Iako je dortmundska Borussia imala veliku inicijativu, nije uspjela doći do pobjede na Wembleyju. Domaćin je prepustio Borussiji loptu, ali je bio puno ubojitiji i zasluženo je slavio.

Spursi su sjajno krenuli i poveli već u četvrtoj minuti kada je Kane odlično proigrao Heung-Mina Sona, on je ušao u 16 metara i iskosa svladao Burkija koji nije najbolje pokrio kut.

Vrlo brzo Nijemci su se vratili krasnim pogotkom posljednjeg pojačanja Andrija Jarmolenka. Ukrajinac je izvrsnim udarcem s ruba kaznenog prostora svladao Llorisa i vratio Borussiju u utakmicu.

Buran početak susreta nastavljen je pa je Tottenham stigao do povećanja vodstva u 16. minuti. Ovaj put Harry Kane bio je strijelac, a Burki je ponovno primio pogodak tamo gdje nije trebao.

U drugom dijelu, nakon 15 minuta igre, Kane je postigao svoj drugi pogodak i tako riješio dvoboj i zaključio priču na Wembleyju.

U samoj završnici susreta domaćin je ostao s igračem manje nakon što je drugi žuti karton dobio Jan Vertonghen.

Real Madrid – APOEL 3:0 – 1:0 Cristiano Ronaldo (13.), 2:0 Cristiano Ronaldo (50.-11m), 3:0 Sergio Ramos (61.)

Madridski Real bez problema svladao je APOEL koji je mogao stradati puno teže od konačnih 3:0. Mateo Kovačić napustio je travnjak u 25. minuti zbog ozljede za koju se još ne zna koliko je teška dok je Luka Modrić odigrao cijelu utakmicu.

Od prve minute igrao je i Cristiano Ronaldo koji se i dva puta upisao među strijelce. Prvi put u 12. minuti kada je Bale ubacio, a Ronaldo na drugoj vratnici rutinski zabio.

U 52. minuti dosuđen je kazneni udarac za Madriđane nakon spornog igranja rukom gostujućeg braniča, a Ronaldo s 11 metara podiže na 2:0.

Priču je završio Sergio Ramos atraktivnim pogotkom iz blizine nakon što mu se lopta sretno odbila od Laga.