Liga prvaka: Messi i Rakitić sredili Juventus, najuvjerljiviji Chelsea i PSG

U derbiju 1. kola Lige prvaka Barcelona je na Camp Nou pobijedila Juventus 3-0 uz pogodak hrvatskog reprezentativca Ivana Rakitića. Juve je prošle sezone izbacio Barcelonu u četvrtfinalu, dok je Barcelona prije dvije godine bila bolja u finalu rezultatom 3-1. Ovoga puta Katalonci su bili još uvjerljiviji pobijedivši 3-0.

BARCELONA – JUVENTUS 3:0 (Messi 45′, 68′, Rakitić 56′)

BARCELONA (4-3-3): Ter Stegen – Semedo, Pique, Umtiti, Alba – Rakitić (od 77. Paulinho), Busquets, Iniesta (od 83. Gomes) – Messi, Suarez, Dembele (od 71. Sergio Roberto). Trener. Ernesto Valverde

JUVENTUS (4-2-3-1): Buffon – De Sciglio (od 41. Sturaro), Barzagli, Benatia, Sandro – Pjanić, Matuidi- Douglas Costa, Dybala, Betancur (od 63. Bernardesci)- Higuain (od 87. Caligara). Trener: Massimiliano Allegri

U početnoj postavi domaćina našlo se skupo pojačanje iz Borussije Dortmund, 20-godišnji Ousmane Dembele, koji je zaigrao uz Messija i Suareza, dok je starter u veznom redu bio hrvatski reprezentativni veznjak Ivan Rakitić. Prošle sezone problematična je bila pozicija desnog bočnog, koju je popunio Semedo iz Benfice.

Juventus je stigao oslabljen, bez hrvatskog napadača Marija Mandžukića, standardnog stopera Chiellinija te veznjaka Khedire i Marchisija, suspendiran je bio Cuadrado, dok se Marko Pjaca još uvijek oporavlja od operacije koljena. Od prve minute krenuli su De Sciglio, Matuidi i 20-godišnji urugvajski veznjak Bentancur, pišu Sportske novosti.

Dembele je s dva dobra prodora u uvodu najavio zanimljiv potencijal, no konkretniji su bili gosti. Udarce De Sciglija, Dybale i Pjanića obranio je Ter Stegen, a na drugoj strani Buffon je istrčavanjem zaustavio opasan napad Barcelone. Opasno je za Staru damu bilo u 20. minuti, nakon što je Matuidi na rubu kaznenog prostora srušio Iniestu. Messi je iz slobodnog udarca pogodio zid, a nakon odbijanca Buffon je Suarezov udarac izvadio ispod grede.

U posljednjoj minuti prvog dijela Katalonci su poveli, naravno preko svog najboljeg igrača Lionela Messija koji je povukao polukontru, odigrao dupli pas sa Suarezom i sa 16 metara pogodio donji lijevi kut. Bio je to ujedno i prvi gol kojeg je Messi zabio Buffonu.

Barcelona je u nastavku povećala prednost. Prvo je Messi u 52. minuti pogodio vratnicu, a u 57. minuti strijelac je bio Ivan Rakitić. Akciju je pokrenuo Suarez koji je pronašao Messija na desnoj strani, a Sturaro je loptu izbio samo do hrvatskog veznjaka koji nije imao težak posao jer je Buffon već bio svladan. Juventus se otvorio i ostavio previše prostora, a to je kaznio Messi svojim drugim pogotkom nakon vrlo lijepe solo akcije. Rakitića je u 77. minuti zamijenio Paulinho, a Barcelona je rutinski privela susret kraju.

Drugi dvoboj ove skupine odigrali su Olympiakos i Sporting, a gosti iz Lisabona trijumfirali su s 3:2 iako su do pred sam kraj vodili i sa uvjerljivih 3:0.

Skupina A

U skupini A Manchester United je pobijedio Basel 3-0. Mrežu Švicaraca načeo je Marouane Fellaini (35) koji je ušao u igru u 19. minuti umjesto ozlijeđenog Paula Pogbe. Romel Lukaku je povisio na 2-0 u 53. minuti, a treći gol za United postigao je Rashford u 84. minuti.

CSKA je u Lisabonu iznenadio Benficu pobijedivši 2-1 premda su Portugalci poveli. Domaćin je poveo u 50. minuti golom Harisa Seferovića, no CSKA je okrenuo rezultat golovima Vitinha (63-11m) i Zamaletdinova (71).

Skupina B

U skupini B PSG je bez suviše stresa odradio gostovanje u Glasgowu pobijedivši Celtic 5-0. Škote je uništio trio Neymar – Mbappe – Cavani. Brazilac je načeo mrežu Celtica u 19. minuti, mladi Francuz je povisio na 2-0 u 34. minuti, a Cavani je iz kaznenog udarca zabio za 3-0 u 40. minuti. Na 4-0 je povisio Lustig u 83. minuti postigavši vlastitu mrežu, a dvije minute kasnije Cavani je zabio i peti gol.

Jozo Šimunović je igrao cijeli susret u redovima škotskog prvaka.

Bayern je u Munchenu pobijedio Anderlecht 3-0. Sve je bilo gotovo u 12. minuti kada su gosti ostali s igračem manje, a Robert Lewandowski zabio iz kaznenog udarca. Prekršaj je skrivio Sven Kums koji je pritom dobio crveni karton. Anderlecht se do kraja poluvremena dobro branio, no u nastavku susreta je primio još dva gola, a strijelci su bili Thiago Alcantara (65) i Kimmich (90).

Skupina C

U susretu iz C skupine Chelsea je rutinski stigao do bodova protiv novaka Karabaha ostvarivši uvjerljivu 6-0 pobjedu. Strijelci su bili Pedro Rodrigues (5), Davide Zappacosta (30), Azpilicueta (55), Bakayoko (71) i Batshuayi (76, 82).

U susretu između Rome i Atletico Madrid nije bilo golova i Talijani niti u trećem susretu nisu uspjeli pobijediti Atletico. Roma je nastavila i crni niz upisavši već sedmi uzastopni susret u LP bez pobjede. Šime Vrsaljko nije nastupio za goste.