Kula u Počitelju bez krova tri godine – blago koje propada ugrožava živote posjetitelja

Gavrankapetanova kula u Počitelju već skoro tri godine zjapi otvorenog krova i prijeti životima posjetitelja ovog srednjovjekovnog kamenog gradića.

Prvi znaci urušavanja zamijećeni su još 2017. godine, da bi se krovište urušilo početkom 2020. godine. Velike kamene ploče pale su tada u samu kulu, ali i na stazu koja vodi do kule, pa je samo pukom srećom izbjegnuta nesreća, jer u trenutku urušavanja nitko nije bio u kuli i oko nje.

Pogledom na kulu vidljivo je da trenutno nedostaju skoro dvije trećine krovišta, a ako se urušavanje nastavi cijela kula će uskoro biti bez krova.

Pada kameni pokrov, grede, kamenje…

Najveći problem su grede, čija je nosivost s vremenom popustila, a na to su dodatno utjecale vremenske (ne)prilike te neadekvatno održavanje. Svemu tome doprinijela je i činjenica kako sanacija nije urađena kada je trebala biti urađena.

Mještani su zabrinuti, posebice oni koji se bave turizmom, koji kažu kako strahuju za svakog gosta koji dođe u Počitelj, ali i za lokalno stanovništvo.

Jedan dio kule urušio se i prilikom nedavnog potresa, kamenja je bilo posvuda. Dobro pa potres nije kulu dokrajčio u kakvom je stanju, kažu mještani Počitelja koji žive u blizini kule.

Dodaju kako je svaki prolazak uz kulu riskiranje života.

Svakodnevno riskiranje života

Nikad ne znaš kad te ploče mogu pasti. A to će se uskoro dogoditi ako netko ne intervenira. Grede su loše i popuštaju i uskoro bismo mogli imati scenu kao 2020. godine kada je jedna trećina krova pala u kulu i oko nje, dodaju za Jabuka.tv mještani.

Još 2017. godine Komisija za očuvanje nacionalnih spomenika Bosne i Hercegovine uputila je na adrese nadležnih institucija dramatično upozorenje o stanju objekata kulturno-povijesne baštine naše zemlje u povijesnom gradskom području Počitelja, apelirajući na hitno poduzimanje širokih aktivnosti kako bi jedan od simbola BiH bio očuvan.

Pet godina od upozorenja

Kako u dopisu navodi predsjedavajući Komisije Goran Milojević, prilikom posjete je uočeno nekoliko po život i sigurnost stanovnika i posjetitelja opasnih situacija, ali i ”neprihvatljivih fizičkih stanja pojedinih spomenika unutar područja”.

Pored Milojevića, članovi Komisije su stručnjak svjetskog glasa Amir Pašić i profesor Radoje Vidović, koji su zajedno konstatirali:

Na sjeverozapadnom dijelu kule došlo je do urušavanja pokrova što je posljedično dovelo do velikog oštećenja drvne, nosive konstrukcije. Intenzivna izloženost konstrukcije atmosferilijama doprinosi njenom dodatnom oštećenu s prijetnjom potpunog urušavanja, navela je Komisija 2017. godine u svom izvještaju.

Naveli su i kako je pristupno kameno stepenište oštećeno u velikoj mjeri i s realnom prijetnjom potpunog urušavanja, pa je Komisija upozorila da se navedeno mora promatrati kroz prizmu intenzivne turističke posjete većeg broja ljudi ovom mjestu, što dodatno naglašava opasnost za sigurnost posjetitelja.

Pored oštećenja na samoj kuli, oni su tada detektirali još niz problema u starom gradu Počitelju koji su zahtijevali hitnu sanaciju.

Nije samo kula u kritičnom stanju

Pašina tabija se koristi kao vidikovac, s potpunom slobodom pristupa. To je mjesto intenzivne turističke posjete velikog broja posjetitelja, koji nisu ni svjesni da mogu biti u velikoj opasnosti. Uvidom je konstatirano oštećenje konstrukcije i građevinskog materijala po kojima se kreću posjetitelji, što ih dovodi u neposrednu opasnost. Na Pašinoj tabiji su ranije izvršeni radovi bez potrebnih dozvola, što je dovelo do obustavljanja radova i prije njihovog završetka. Objekt nije priveden svojoj namjeni, odnosno nije dobio upotrebnu dozvolu, pa se sada, očito, o njemu nitko i ne brine, konstatirali su prije pet godina iz Komisije za očuvanje nacionalnih spomenika.

Tada su upozorili i kako su na objektu Šišman-pašine medrese uslijed neodržavanja i neupotrebljavanja objekta, vidljiva oštećenja pokrova, što dovodi do oštećenja zidova samog objekta, dok se njegova okolina koristi kao skladište za potrebe lokalnih ugostiteljskih objekata.

Od tada do danas, punih pet godina, ništa konkretno nije poduzeto kako bi se navedeni problemi riješili. U međuvremenu, Počitelj postaje sve poželjnija turistička destinacija i iz godine u godinu ovaj mali srednjovjekovni gradić posjećuje sve veći broj turista.

Međutim, nebriga o samom gradu mogla bi dovesti i do katastrofe većih razmjera, jer, kako su nam rekli i sami mještani, ugroženi su životi svih posjetitelja koji dolaze u ovaj grad koji se nalazi na obroncima Neretve.

Inače, Počitelj je proglašen nacionalnim spomenikom Bosne i Hercegovine i nalazi se na popisu svjetske kulturne baštine UNESCO-a, a odnedavno je upisan i na listu 100 najugroženijih spomenika (World Monuments Watch – WMW) svijeta.

(www.jabuka.tv)

6 komentara

  • nije ovo nikakvo blago već spomen na 500 godina turskog zuluma !
    ovo treba sravnat sa zemljom,ovo nije dio naše hrvatske povijesti, već ostatci osmanlijske vladavine koji su za sobom ostavili i ove poturice s kojima moramo živjeti !

    u svakom slučaju neka se uruši

    • povijest Pocitelja počinje prije turaka i osmanlija, de malo prouči po internetu i proguglaj. To što su muslimani od njihove zaostavštine napravili atrakcije i turističku destinaciju to je druga stvar, no naši povijesničari bi trebali malo bolje se potruditi da javnosti prezentiraju te činjenice kad je i s kojim vladarima započeo Počitelj, prije svega mislim na doba Kosača i predosmanski period srednjeg vijeka

  • Ceme je doso vakat da se rusi , pusti dase rusi. U tekstu je navedena opasnost za turiste/posjetioce i zbog tih sigurnosnih razloga ja bi kulu skroz srusio nego sto bi je opravljo , ja mislim da je srusit jeftinije ali neka struka odluci

Komentiraj:

Ova web-stranica koristi Akismet za zaštitu protiv spama. Saznajte kako se obrađuju podaci komentara.