Kućne muhe – dosadni napasnici

Domaća muha je dobro poznata kozmopolitska vrsta koju nalazimo po kućama i na farmama. Iako se često veže uz životinjski i ljudski izmet, hrani se bilo kakvom vrstom organskog otpada pa ju najčešće nalazimo u blizini ljudi. Osim što remete mir ljudi, muhe su prijenosnici mnogih štetnih organizama. Suzbijanje se provodi različitim mjerama koje uključuju mehaničku zaštitu na ulaznim otvorima, primjenu različitih lovki do primjene kemijskih pripravaka.

Kućna muha je veličine od 4 mm do 8 mm, sive boje s tamnim linijama na prsnom košu i žutim ili sivim zatkom. Kućne muhe u domovima najčešće nalazimo dok se odmaraju tijekom dana na zidu, podu, stropu ili u kutovima, a vani se vole odmarati na kantama za smeće, ogradama, tlu, biljkama itd. Tijekom noći se uglavnom odmaraju 1,5 m do 3 m iznad poda, u blizini hrane za ljude ili životinje, otpada, izmeta i slično.

Domaću muhu u velikom broju nalazimo na svinjskim i kravljim farmama, kokošinjcima te na mjestima uzgoja konja, jer najviše vole boraviti kraj smeća i stajskog gnoja. Muhe nisu samo napasne i dosadne, nego mogu biti prijenosnici i raznih opasnih štetnika, te time i bolesti, pa je kontrola razvoja muhe važna za opće zdravlje i udobnost u mnogim dijelovima svijeta.

Najveće štete povezane s običnom muhom su dosađivanje i indirektne štete koje mogu biti prouzročene prijenosom patogenih organizama (virusa, gljiva, bakterija, protozoa i nematoda) . Muhe pokupe patogene organizme u smeću, kanalizaciji i drugim izvorima nečistoća, i onda ih u ustima  ih preko izbljuvka, izmeta i zaraženih vanjskih dijelova tijela prenose na ljudsku i životinjsku hranu.

Najveći problem je migracija muhe s ljudskog i životinjskog izmeta na hranu koja se jede sirova. U slučajevima nedostatka kanalizacije, posebno u slučajevima otvorenih septičkih jama, može doći do razvoja ozbiljnih zaraznih oboljenja, naročito ako su u blizini bolnice, tržnice i klaonice. Muhe prikupljaju uzročnike bolesti na nogama i organima za hranjenje kada se hrane otpadom, pa tako mogu prenositi mikrobe samim šetanjem po nečemu, primjerice hrani, a tim više ako povraćaju ili se čiste.

Kako se riješiti kućnih muha?
Muhe su najaktivnije tijekom toplih vremenskih razdoblja, najčešće ljeti, kada biste trebali ograničiti pristup vašem domu tako da držite vrata i prozore, koliko je moguće, zatvorenima ili ih zaštitite mrežicom koja će spriječiti ulazak muha. Osim toga, vaš dom bit će odbojan muhama ako održavate površine i kante za smeće čistima i sigurno zatvorenima.

Stoper zaštitna mreža protiv insekata

Danas na tržištu postoji veliki broj različitih pripravaka za zaštitu od muha. U kućama i okućnicama najčešće se koriste različite ljepljive trake koje svojim mirisom privlače muhe. Na farmama na kojima se uzgaja stoka i perad koriste se namjenske lovke koje mirisom privlače muhe da se hvataju.

Stoper proizvodi za suzbijanje muha

Osim ovih pripravaka, za suzbijanje muha vrlo se često koriste i kemijski pripravci. Jedan od najboljih koji se može naći na tržištu u BiH je pripravak Draker 10.2 koji se sastoji od tri djelatne tvari (jedna ima brzo početno djelovanje, dok druge imaju izraženo produženo djelovanje).

Draker 10.2. – rješava kukce u stambenim objektima i izvan njih

Puno više informacija o suzbijanu muha potražite od Sjemenarnine Agro Podrške pozivom na broj 063/700-700.

Vetro poklopci za tegle dostupni u svim Sjemenarninim agrocentrima