Kralj u osmom finalu zaredom: Čudesni LeBron srušio Celticse u sedmoj utakmici

Čudesni LeBron James još je jednom, po tko zna koji put u nestvarnoj karijeri, dokazao da je jedan od najvećih košarkaša svih vremena.

U sedmoj utakmici finala Istoka odigranoj u Bostonu doslovce sam je srušio Celticse s 87:79 i odveo je svoje Cavse u veliko NBA finale u kojem će igrati protiv pobjednika sedme utakmice finala Zapada koju će u noći s ponedjeljka na utorak u Houstonu igrati Rocketsi protiv aktualnih prvaka Golden State Warriorsa.

LeBron lišen pomoći Kevina Lovea, koji zbog ozljede nije mogao nastupiti u Bostonu, igrao je sve što je trebalo. Razigravao je suigrače, skakao je i jasno, nemilice je trpao koš Kelta koji u završnici susreta nisu imali ni snage ni iskustva za zaustaviti Kralja košarke.

James je odigrao svih 48 minuta, niti jednom nije sjeo na klupu, a ubacio je 35 koševa, kojima je pridodao 15 skokova, devet asistencija i dvije blokade. Posebno je vrijedna bila ona nad Rozierom koncem treće četvrtine kad se rezultat lomio.

Cavsi su imali 55:51, kad je Terry Rozier presjekao jedan napad Cavaliersa i krenuo sam prema košu. Dvorana je već slavila zakucavanje kad je doletio LeBron koji je igrača Bostona skupa s loptom zalijepio o tablu, piše Index.hr.

Bila je to prijelomna točka utakmice i nakon nje Celticsi se više nisu znali vratiti u igru. Do kraja treće četvrtine obje momčadi su se izmjenjivale u vodstvu, igralo se koš za koš, ali jasno je bilo da su Cavsi u velikoj psihološkoj prednosti, ako ništa, onda zbog činjenice da je James ovakvih utakmica odigrao više nego što su ih igrači Bostona pogledali na televiziji.

Cleveland se na velika vrata vratio u utakmicu, a strah je bio vidljiv na licima Kelta.

Utakmica je počela obostrano nervozno, do koševa se teško dolazilo, a u meč su bolje ušli domaći igrači. Poveli su s 6:0, a cijelu prvu četvrtinu LeBron James sam samcat je morao igrati i protiv domaće favorizirane momčadi te prepune dvorane u Bostonu.

Tricom Tatuma Boston je poveo 11:4, no preko Jamesa Cavsi su preokrenuli na 16:15. James je u tim trenucima ubacio 12 poena, ostatak momčadi četiri.

Boston je tada zaigrao puno čvršću obranu na Jamesu, udaljili su ga od obruča i polako su stvarali prednost. Sjajan je bio Horford za kojeg obrana Clevelanda jednostavno nije imala rješenja.

Serijom 9:0 Celticsi su otišli na 26:18, a početkom druge četvrtine na semaforu je stajalo 35:23. Tada je izgledalo da LeBron neće imati snage sam ovo iznijeti na svojim leđima i da će Boston sigurno izboriti finale. No, tada Cavsi rade strašnu seriju 13:2 i dolaze samo na -2 (35:37). Na poluvrijeme se otišlo se prednošću Bostona 43:39, a treća četvrtina donijela je krah Kelta.

Obje momčadi su početkom drugog poluvremena imale mizernih 17 posto za tricu, ali Cavsi su tada počeli zabijati, dok je napadačka igra Bostona u potpunosti nestala.

Nije Cleveland odigrao neko posebno dojmljivo drugo poluvrijeme, ali dovoljno dobro da preokrene susret jer su Celticsi u nastavku pružili vjerojatno najgorih 24 minute ove sezone. Malo po malo Cavsi su grickali prednost Bostona, a kad su preokrenuli rezultat, na rutinu, iskustvo i genij LeBrona bez nekih većih šokova priveli su susret kraju.

Najbolji rookie godine, sjajni Tatum je davao sve od sebe, ali jednostavno nije išlo. Posebno je bilo dojmljivo zakucavanje upravo preko LeBrona.

Uz Jamesa najbolji kod Cavsa bili su Green s 19 i Smith s 12 poena, a kod Bostona fantastično je odigrao sjajni Tatum koji je ubacio 24 koša, a solidan je bio i Horford s 17.

Nevjerojatni LeBron James ulaskom u finale NBA lige nastavio je nestvarnu seriju uzastopnih nastupa u finalu.

Ovo će mu biti osmo zaredom. Posljednje finale u kojima James nije nastupio odigrali su 2010. Lakersi i Orlando.