Englezi napokon naučili izvoditi jedanaesterce i Kolumbiju poslali kući

Nova drama na Svjetskom nogometnom prvenstvu. Engleska je imala sve u svojim rukama, ali je u 93. minuti primila gol pa se ušlo u produžetke susreta s Kolumbijom. Na kraju smo došli i do jedanaesteraca gdje je Kolumbija stigla do prednosti, ali u dvije naredne serije Kolumbijci nisu zabijali, pa “Gordi Albion” odlazi u četvrtfinale, a tamo ih čekaju Šveđani.

Englezi su bolje ušli u utakmicu i prvi put zaprijetili u 6. minuti kada je Young pokušao izravnim udarcem iz skraćenoga kornera, ali je Ospina odbio loptu. Kolumbijska obrana je u 13. minuti napravila pogrešku, Sterling dolazi do lopte, ali njegov udarac s vrha šesnaesterca ipak biva izblokiran.

Trippier u 16. minuti probija desni bok i ubacuje na drugu vratnicu gdje utrčava Kane i šutira glavom, Ospina je na krivoj nozi, ali na njegovu sreću lopta umjesto u golu završava na kolumbijskom golu.

Zanimljiva scena u 39. minuti, dosuđen je slobodnjak za Engleze na 20-ak metara od gola, dugo je trajalo “natezanje” Kolumbijaca sa sucem Geigerom oko propisane udaljenosti živoga zida, Barrios je u svemu tome zaradio i javnu opomenu, a nakon tri minute iščekivanja šut Trippiera završio pored gola.

U sudačkome dodatku prvoga dijela napokon smo zabilježili i prvi kolumbijski udarac u okvir gola, međutim Pickford je bez problema ukrotio loptu nakon Quinterova pokušaja s 20-ak metara da bi odmah na drugoj strani zaprijetio i Lingard, ali je lopta otišla visoko preko gola.

Nastavak susreta je ponudio još veću nervozu, pa je Arias u 52. minuti požutio. Young u 53. minuti ubacuje iz prekida, ali Davyson Sanchez u zadnji tren izbacuje loptu u korner. Već u sljedećoj minuti u naguravanju pred golom Carlos Sanchez ruši Kanea, sudac pokazuje na bijelu točku i dodjeljuje javnu opomenu igraču Kolumbije.

Naguravanje je nastavljeno još dobrih dvije minute, pa je žuti karton zaradio i Henderson, a napokon je Hary Kane u 57. minuti izveo penal i sigurno pogodio za vodstvo Engleza od 1:0.

Nova šansa za Engleze u 63. minuti kada Alli nakon ubačaja s desne strane gađa povrh gola, Kolumbijci ponovno prosvjeduju zbog simuliranja Maguirea da isprovocira novi penal, no umjesto njega na kraju sudac dodjeljuje zbog prigovora opomenu kolumbijskom kapetanu Falcau.

Maguire je pokušao glavom sa 12 metara nakon ubačaja iz kuta, ali je lopta otišla preko gola. I onda u 81. minuti najbolja šansa za Kolumbiju. Bacca je prošao kroz sredinu, proigrao desno Cuadrada, aovaj sa 12 metara pucao visoko iznad gola.

Falcao je u 87. minuti pokušao s 25 metara, ali baš nikakvih problema pri tome udarcu nije bilo za sigurnog Pickforda. No, u trećoj od pet minuta sudačkoga dodatka Kolumbija ipak stiže do izjednačenja a gol zabija Mina, koji je nakon Cuadradovog ubačaja iz kuta nadskočio svoje čuvare i pospremio loptu u englesku mrežu za veliko oduševljenje tisuća kolumbijskih navijača.

Kolumbijci su u produžetku djelovali bolje, digli svoju igru, pa je Bacca u 100. minuti pokušao glavom, ali je pri udarcu izblokiran, a potom je u 102. minuti nakon ubačaja iz kuta još jedanput najviši u skoku bio Mina, međutim ovoga puta nije pogodio okvir gola.

Na ulasku u nastavak produžetka prilika se ukazala Vardyu, koji je, kako se čini, bio u zaleđu, ali sudac nije ništa pokazao, engleski napadač je uputio udarac, ali pravo u naručje Ospine. Veliku priliku Englezi su imali i u 112. minuti kada su po lijevoj strani izigrali suparničku momčad, ali je udarac Rosea završio tik pored suprotne vratnice.

U 115. minuti nakon ubačaja iz kuta sam kao duh ostao je Dier, idealna pozicija, ali engleski igrač šutira preko gola. Ostalo je 1:1, pa smo tako po treći put na ovom Svjetskom prvenstvu došli do jedanaesteraca.

Na kraju više sreće imali su Englezi, slavili su s ukupnih 5:4, pa ćemo ipak njih kao šestu europsku reprezentaciju gledati među osam najboljih Mundijala u Rusiji, dok se Južnoamerikanci moraju zadovoljiti sa svoja dva predstavnika (Brazil i Urugvaj).

MOSKVA – Spartak stadion. Gledatelja: 44.000. Sudac: Mark Geiger (SAD). Utakmica osmine završnice SP: Kolumbija – Engleska 1:1 (0:0). Produžeci: 0:0. Jedanaesterci: 3:4. Strijelci: 1:0 Kane (57-11m), 1:1 Mina (90+3) – jedanaesterci: 2:1 Falcao, 2:2 Kane,  3:2 Cuadrado, 3:3 Rashford, 4:3 Muriel, Henderson – Ospina brani, Uribe – greda, 4:4 Trippier, Bacca – Pickford brani, 4:5 Dier. Žuti kartoni: Barrios, Arias, C. Sanchez, Falcao, Bacca i Cuadrado (Kolumbija), Henderson i Lingard (Engleska).

KOLUMBIJA (4-3-2-1): Ospina – Arias (od 116. Zapata), Mina, D. Sanchez, Mojica – Barrios, C. Sanchez (od 79. Uribe), Lerma (od 62. Bacca) – Cuadrado, Quintero (od 88. Muriel) – Falcao. Izbornik: Jose Pekerman.

ENGLESKA (3-5-2): Pickford – Walker (od 113. Rashford), Stones, Maguire – Trippier, Alli (od 81. Dier), Henderson, Lingard, Young (od 102. Rose) – Sterling (od 88. Vardy), Kane. Izbornik: Gareth Southgate.