Koliko je optimalno imati goriva u spremniku?

Danas, zbog velikih cijena goriva, sve je veći izazov napuniti pun spremnik goriva u vozilu.

Također, ponekad je samo nedostatak vremena ili naša udobnost za (ne)punjenje punog spremnika, a obično se napuni do vrha prije dugog putovanja, piše B92.

Međutim, ova praksa nije dobra, zna većina iskusnih vozača, jer je imati više goriva u spremniku automobila zapravo važnije nego što mislite, a ne radi se samo o problemu sa spremnikom, već i o općem “zdravlju” vašeg automobila.

Istovremeno, što je automobil stariji, to je veći problem zbog istrošenosti i osjetljivosti komponenti. Jednostavno, voziti većinu vremena “u rezervi” nije najbolja praksa, upozoravaju stručnjaci.

Zbog toga je važno razumjeti kako funkcionira priključak spremnika za gorivo i motora.

Naime, spremnik za gorivo uključuje i pumpu koja je povezana sa sustavom za paljenje. Pumpa se zagrijava dok radi, a kada je “uronjena” u gorivo u spremniku, djeluje na nju kao rashladno sredstvo.

Ako imate manje od četvrtine goriva u spremniku, pumpa će se jako zagrijati i neizravno otkazati prije svog “roka”. Štoviše, vožnja s uglavnom praznim rezervoarom za gorivo stvara kondenzaciju, a ova pojava razblažuje gorivo i izaziva rđu.

Ovo dalje dovodi do drugih problema. Ako vozite s relativno praznim spremnikom, pumpa za gorivo će početi skupljati svu prljavštinu s dna spremnika.

Ovo uključuje sediment od prljavog goriva i kondenzaciju iz rezervoara koji može oštetiti pumpu za gorivo. Dakle, sve dok imate najmanje četvrtinu rezervoara stvari rade kako treba. Filter se ne zagrijava, motor ne radi tako snažno, a oba pomažu u većoj kilometraži.

Održavanje četvrtine rezervoara punom produžit će životni vijek komponenti sustava za gorivo. Možda je vrijeme da prekinete naviku korištenja posljednje kapi goriva da biste se natjerali da sipate gorivo.

(www.jabuka.tv)

1 komentar

Komentiraj:

Ova web-stranica koristi Akismet za zaštitu protiv spama. Saznajte kako se obrađuju podaci komentara.