Kardinal Puljić: Sve tri strane u BiH imaju tajne planove, sve mi je se smučilo

Gost nove emisije Plenum na FTV-u bio je kardinal Vinko Puljić.

Puljić je govorio o stanju u državi, odnosu religije i politike, nedavnom skupu u Zagrebu na kojem je sudjelovao, trećem entitetu i drugim temama.

Puljić sliku o stanju sustava ne veže samo za Bosnu i Hercegovinu, nego za opću krizu suvremene demokracije, naglašavajući gubitak njezina temeljnog smisla:

Nije samo Bosna i Hercegovina problem, nego u cijelom svijetu demokracija se pomalo urušila. Nestalo je ono demokracije u kojoj je vrijednost čovjek, njegova prava, njegovo dostojanstvo. Nastao je problem jer se sve više nameće interes i koristoljublje.

U tom okviru jasno razdvaja uloge religije i politike:

Religija mora biti na čelu vjere i morala, na čelu dostojanstva i ljudskih prava. Međutim, kod politike interes je taj koji ravna. Tu se često puta ukrštamo, nekad se nađemo na zajedničkoj liniji, a nekad se sukobljavamo.

Daytonska Bosna i Hercegovina: “luđačka košulja”

Govoreći o samoj državi, Puljić pravi jasnu razliku između Bosne i Hercegovine kao povijesne cjeline i njezina dejtonskog uređenja:

Bosna i Hercegovina je jedna stvar, ali dejtonska država je nešto što je vrlo kompleksno i ona ne funkcionira. To smo rekli odmah poslije Daytona – da će teško funkcionirati, i to se pokazalo.

Slikovito opisuje stanje:

Obukli ste nam luđačku košulju i vi otišli, a mi unutra kako se snalazimo.

Iako priznaje da je Dayton zaustavio rat, naglašava njegov ključni nedostatak:

Zaustavio je rat, ali nije uspostavio pravedni mir u kojem svaki narod i svaki čovjek doživljava svoja prava i dostojanstvo.

Međunarodna zajednica i unutarnji odnosi

Puljić kritiku ne usmjerava samo na domaće aktere, nego i na međunarodni faktor:

Puno je kuhara – preslan ručak. U Bosni mnogi kroje. I međunarodna zajednica i lokalni političari. Oni imaju svoj stil i ne vode računa kako to ovdje stvarno stoji.

Ipak, rješenje vidi u unutarnjem uređenju koje mora jamčiti jednakost:

Bosna i Hercegovina neće normalno funkcionirati ako se ne stvore uvjeti da svaki čovjek i svaki narod bude uvažen i vrednovan.

Skup u Zagrebu

Osvrćući se na svoje sudjelovanje na skupu u Zagrebu i reakcije koje su uslijedile, Puljić naglašava da nije bio upoznat sa svim političkim kontekstom organizatora:

Znao sam tko me zove, ali nisam znao sve druge koji stoje iza toga. Oni su skroz politički otišli, a ja nisam političar. Ja želim govoriti ono što je pod savješću – dostojanstvo čovjeka, ljudska prava i jednakopravnost naroda.

Na kritike odgovara prilično izravno:

Ja sam došao, održao svoj govor i otišao. Nisam sudjelovao u odlučivanju. Što su drugi kasnije govorili, ne znam. Ta hajka nije na njih nego na mene.

U Zagrebu predstavljena karta BiH s trećim entitetom, kardinal Vinko Puljić govorio o nepravdi

Bošnjačko-hrvatski odnosi i pitanje jednakopravnosti

Kroz više dijelova razgovora, Puljić se vraća na odnose između Bošnjaka i Hrvata, koje vidi kao ključne:

Najtužnije mi je stanje odnosa Bošnjaka i Hrvata. Nama valja zajedno živjeti i uvažavati jedni druge u jednakopravnosti.

U tom kontekstu posebno problematizira političko predstavljanje:

Kad jedan narod drugome bira predstavnika, to ne stvara dobru državu, nego nezadovoljstvo.

Naglašava da bez tog principa nema stabilnosti:

Tri konstitutivna naroda su kao tronožac. Ako jedna noga nije stabilna, sve pada. Bez jednakopravnosti nema mira.

Treći entitet kao “alternativa”

Na pitanje o trećem entitetu, Puljić ne zauzima izravan politički stav, ali ga vidi kao posljedicu neuspjeha postojećeg sustava:

Ja sam samo rekao da je to alternativa. Ako se ne može stvoriti sustav u kojem svaki narod bira svog predstavnika, onda se traži drugi modus.

Istodobno ostaje dosljedan ranijem stavu:

I dalje sam protiv da se etničko čišćenje ozakoni. Ali ako ne ide ovo, onda ljudi traže ono što je moguće.

Bećirović izazvao buru: Izbor hrvatskog člana Predsjedništva nazvao “etničkim aparthejdom”

“Rat interesa”

Govoreći o geopolitičkom kontekstu, Puljić odbacuje narativ o sukobu religija:

Nije to religijski rat. To je rat interesa. Tako je bilo ranije, a tako je i danas.

Pozivajući se na stavove pape, inzistira na univerzalnim vrijednostima:

Nama treba mir, poštivanje drugih i dogovor.

Kako narodi u BiH žive jedni s drugima?

Puljić pravi jasnu razliku između naroda i politike:

Narod u Bosni zna živjeti. Ljudi posjećuju jedni druge, čestitaju, žive normalno. Problem je u politici – u interesima i nadmetanju.

Naglašava što nedostaje:

Treba da svatko počisti svoje dvorište, da ne baca smeće u tuđe. Onda dolazi priznanje, praštanje i povjerenje. To nedostaje.

Republika Srpska i položaj Hrvata

Posebno oštar je kada govori o položaju Hrvata u Republici Srpskoj:

Kakav je položaj? Nikakav.

Navodi konkretne primjere:

Imamo oduzetu imovinu koja se ne vraća. Govorio sam o tome Dodiku, ali ništa ne koristi. Kome da kažem? U Modriči crkva ima ogromno zemljište koje bi mogla koristiti, ali je dano drugima. Mi nemamo prihoda.

Nasljednik Christiana Schmidta stiže iz susjedstva EU? U igri dva snažna kandidata

“Tajni planovi” bh. politike

Puljić je otkrio “tajne planove” u razgovorima s političarima, o kojima odbija govoriti:

Došao sam do tih planova i smučilo mi se sve. Ali o tome neću pričati.

Ipak otkriva minimum:

To nisu planovi međunarodne zajednice, nego domaći, ali međunarodna zajednica zna za njih. Svaka od tri strane ima svoje planove.

Odlučno je odbio otkriti o čemu se točno radi:

Ako bude trebalo, reći ću. Sad neću.

Granice, država i čovjek

Jedna od njegovih ključnih poruka, koju ponavlja još od rata, ostaje ista:

Granice crtajte kako god hoćete, ali nemojte čovjeka precrtati.

I danas inzistira:

Sačuvajte čovjeka – njegova prava, dostojanstvo, slobodu vjere i građansku slobodu.

Cijelu emisiju Plenum FTV-a pogledajte u nastavku:

(www.jabuka.tv)





14 komentara

  • Preporučujem da svi.pogledaju emisiju. Bilo je zanimljivo i duhovito. Kardinal je odličan bio. Svaka mu čast.

  • Volio bih znati koji je to “tajni hrvatski plan” gospodine kardinale u miru? Da se pokušamo obraniti kad/ako nas napadnu? Drugog nema, jedini plan hrvatskih političara je kako se obogatiti

  • Puljiću, kada je trebalo biti riješeno hrvatsko pitanje bio si protiv i tako ugrozio opstanak hrvatskog naroda.Nestade stada.

  • Sva tri naroda guraju narativ nacionalne ugrozenosti ali prava istina je da je to samo farsa iza koje se krije lopovluk, kriminal, nepotizam. Da oni misle o svom narodu onda ne bi bilo tolikog bogaćenja i bahaćenja politickih elita sa sve tri strane. Ne treba nikome novo bratstvo i jedinstvo ali smo u poziciji da se iole normalnije radno mjesto moze dobiti samo preko veze a isto je tako i s poslovima za firme i obrtnike u nadleznosti drzave ili lokalaca.

  • Daleko ćemo dogurat ko i dosad sa finoćom kad nema niko muda da kaže otvorrno da nam se uzimaju prava i da tražimo treći entitet i točka.Glumit finoću protiv janjičara dok gledaju kako će da nas nabiju na kolac he stvrano taktika za napredak.

  • Naš bi plan trebao biti samostalna Republika Herceg-Bosna. Nogometna reprezentacija Herceg-Bosne da se plasira na svjetsko prvenstvo, rukometna da igra polufinala europskog i svjetskog prvenstva a košarkaška da ima lijep dres.

  • A jednom da se SVI obratimo DOBRU i daće BOG dobro. Sve drugo je manipulacija,grabež samo sebi ,otimanje tuđeg ,sprečavanje drugih da imaju .Nek svi imaju koji rade i bore se korektno uz Božije zakone.

  • Vidis sta rade europski tuzitelji u Hrvatskoj korupcija, nepotizam..kad cemo mi u EU da iu BiH dodu EU tuzitelju imali bi posla za 10 godina od korupcije, nepotizma drzavnih institucija, poduzeća,HDZ partije …nije ni Hrvatska bajna to se vidi a BiH leglo lopovluka i nigdje pravde i zatvora za partiju HDZ nigdje ?? Neprvada je velikii problem ..narod oboli i staro i mlado nazalost a lijecnici samo znaju lijekove propisati nista vise…
    Skolstvo unisteno, zdravstvo jadnoo, pravde nema!! Samo interes, veze, trac, ogovaranje drugih ljudi , spijuniranja za partiju..dno dna gdje zivimo…a pune crkve i treći redovi, narocito partijasi HDZ i simpatizeri koji idu na skupove partije HDZ i njihova rodbina, djeca..zna se .đ.dno dna ….niti je rodbina rodbina, niti su susjedi susjedi prijatelji kumovi sami uhljebi HDZ…zna se koliko posten čovjek može imati…ne pada jabuka daleko od stabala, kakvi roditelji takva i djeca, odgoj!!lazne invalidske mirovine,ratni profiteri vile, stanove, apartmane odkud?? Ha?? Nigdje pravde zato je lopov Mamic dosao u BiH zna on gdje vlada loovluk i nepravda a nigdje zatvora za takve,nigdje ?? Sjeverna Koreja!!
    Prehrana je skupaaaaa za nas obicne jadne ljude…samo interes, veze, trac,pustite ljude na miru!! Svak ima svoje…ma grozno …sta vise reci i sad UDBA vlada nazalost to se vidi samo dokle ??

  • O kardinalu cjeponošo. Ostavio si trag i svatko s gramom mozga zna za koju stranu radiš. To šta se belebeće nije bitno……

  • govore nam veledostojnici da se svi vratimo na svoja ognjišta…..a kako se vratiti u .jesta gdje je Vlast od drugog Naroda….pa se nesmiješ sa svojim obilježjima slobodno kretati…nemožeš upotrebljavati nesmetano svoj Jezik i pismo, nemožeš dobivati svoje Dokumente na svom jeziku i pismu ,itd,itd….

    Povratak je za one koji mogu bez hrvatskih obilježja, pisma,jezika…slobodnog sportskog navijanja i slavljenja što voliš i navijaš…itd,itd.

Komentiraj: