Ekipa portala Jabuka.tv i danas nastavalja sa proljetnim čišćenjem; kao što smo i obećali, govorimo o čišćenju igračaka. Danas se bavimo trima različitim vrstama igračaka: plastičnim kockicama, lutkama i plišanim igračkama. Postupci a i sastojci su jako jednostavni. Opet vam treba soda bikarbona, voda, deterdžent, stara četkica za zube i jedna jastučnica.
Lego kockice
Lego kockice perite ručno, a nek temperatura vode ne bude veća od 40°C. U vodu možete dodati blagi deterdžent ali ne zaboravite isprati sa čistom vodom poslje toga. Proizvođači ne preporučuju stavljanje kockica u veš mašinu ili mašinu za rublje, iako neki roditelji smatraju da je to najlakši način. (u veš mašinu, na program za vunu, ubacite kockice koje ste zavezali u jastučnicu ili u vreću za pranje sitnih djelova odjeće). Kockice se suše na zraku, a nikako ih nemojte ostavljati u blizini grijalica.
Lutke i Barbie lutke
Vaša kći je nasljedila lutke od starije rodice/kume/susjede i iako su u dosta dobrom stanju, prekrivene su slojem prljavštine. Ili su se vaša djeca zaigrala „slastičarnice“ ili „šminkanja“ ili „rata“ sa svojim lutkama i one su sad ljepljive, prljave i čupave. Kako ih očistiti?
U veću posudu ulijte toplu vodu sa malo deterdženta. Namočite lutke u toj vodi nekoliko minuta, a onda ih iščetkajte četkicom za zube. Nakon toga, na četkicu stavite sodu bikarbonu i očistite one djelove koji su ostali prljavi. Soda bikarbona bi trebala ukloniti neugodne mirise i temeljito očistiti lutku te joj vratiti prvotnu boju, bez da je izbijeli. Isperite ju u vodi a potom se pobrinite za kosu. Na kosu lutkama možete staviti regenerator koji i vi koristite. Neka stoji nekoliko minuta, potom je iščešljajte i isperite.
Ovo raspetljavanje će vam uspjeti samo ako su lutkice dobre kvalitete, inače će dio vjerovatno ostati u čvorovima. Na kraju je dobro isperite i posao je gotov! Odjeću operite u mašini u vreći za pranje male odjeće, a ako je potrebno, prethodno ju namočite.
Plišane životinje
Neke plišane igračke na etiketi imaju jasne upute za pranje, a na nekima od njih piše da se mogu prati u mašini. Gdje je to dopušteno, svakako ih operite u mašini, samo prije skinite sve djelove koji se mogu odvojiti. Ne zaboravite i izvaditi glazbene kutijice iz njih ili bilo koje električne djelove prije pranja.
Međutim, neki plišanci se ne bi trebali prati u vodi i Jabuka.tv vam donosi jako jednostavan način obnavljanja svježine starim plišanim igračkama. Soda bikarbona je opet vaše najjače oružje. Pospite plišanca sodom bikarbonom i stavite ga u jastučnicu. Energično protresite, a potom ga ostavite u jastučnici sat i pol vremena.
Nakon toga igračku dobro protresite te iščetkajte suhom četkom. Ako imate sušilicu, petnaestak minuta u sušilici će joj podariti posve nov i svjež izgled.
Nadamo se da će vam ovi savjeti bar malo pomoći; svakako nas pratite i sutra, kad je zadnji dan proljetnog čišćenja i donosimo vam još nekoliko korisnih savjeta koji vam mogu pomoći.
(www.jabuka.tv)
Klikni OVDJE i posjeti naš novi kutak LIFE