Kako je prevarant od gospodarstvenika izvukao desetke tisuća maraka

Policajac, službenik u banci, skidač crne magije, agent za naplatu potraživanja… neka su od zanimanja u koja su se prevaranti vješto uklapali kako bi od naivnih građana izvlačili novac.

Da kriminalci do savršenstva dovode svoje prevarantske aktivnosti, svjedoče policijske postaje diljem BiH koje sve češće primaju pozive prevarenih građana koji ostaju bez novca. Jedan od takvih poziva zabilježila je i Policijska uprava u Banjoj Luci kojoj je prijavljeno da je 27-sedmogodišnjak iz ovoga grada za oko 60.000 KM prevario gospodarstvenika iz Travnika.

Prema pisanju Glasa Srpske, osumnjičeni 27-godišnjak je detaljno isplanirao kako izvući novac od Travničanina tako što mu se lažno predstavio da je Goran Marinković koji radi u Agenciji za naplatu potraživanja u Banjoj Luci.

Oštećeni muškarac i njegova supruga predstavnici su jednog poduzeća, a jedna tvrtka im je dužna oko 300.000 eura. Sve to su prijavili policiji, ali su i sami odlučili uzeti “stvar u svoje ruke”, odnosno pokušali sami naplatiti taj dug. Tražili su agenta koji bi im mogao pomoći da dođu do svog novca i na kraju pronašli mladića iz Banje Luke te postali žrtva još jedne prijevare, kazali su za Glas Srpske.

Kako se doznaje, osumnjičeni je na Facebooku napravio stranicu pod nazivom “Agencija za naplatu potraživanja” gdje nije bilo gotovo nikakvih detalja, osim njegovog broja telefona i informacije da su posrednici u naplaćivanju potraživanja.

Turci prevarili Livnjaka preko Facebooka

Osumnjičeni je oštećenima rekao da dođu u Banju Luku kako bi se sve dogovorili. Obećao je da će im pomoći da vrate dug od 300.000 eura uz uvjet da plate njegove usluge. Od njih je više puta uzimao novac, a na kraju je taj iznos narastao na oko 60.000 KM. Potpisali su čak i neku izjavu koja nije valjan dokument, kazali su izvori iz policije.

Kada je gospodarstvenik iz Travnika nakon nekog vremena shvatio da je prevaren i da od naplate duga ništa neće biti kao i da je uzaludno platio posrednika, cijeli slučaj prijavio je policiji.

Danijela Mučibabić, glasnogovornica Policijske uprave Banja Luka, kazala je da su u roku od tri dana identificirali i uhitili osumnjičenoga. Prema njezinim riječima, prilikom uhićenja od osumnjičenog je oduzeta određena količina novca kao i drugi predmeti koji se mogu dovesti u vezu s izvršenjem ovog kaznenog djela.

Nažalost, Travničanin nije jedini koji je nasjeo na prijevaru, takvih je u BiH sve više. To su nedavno potvrdili i iz Federalne uprave policije čiji podaci bilježe porast računalnog kriminala u posljednje dvije godine, a žrtve, kažu, najčešće padaju na nagrade i poklon bonove.

Kako je ranije rečeno, žrtve najčešće prijavljuju prijevare poput, primjerice, slanja SMS ili Viber poruka da su osvojili nagradu u obliku poklon bona, uglavnom do 100 KM. Nakon što stupe u komunikaciju, prevaranti od žrtava zahtijevaju da dostave svoj broj ili fotografiju bankovne platne kartice, radi navodne naplate novca.

Kada žrtva dostavi podatke svoje kartice, kriminalci ih koriste za plaćanje raznih roba i usluga, a obično se radi o uplatama na unaprijed otvorene račune na online internet kladionicama, kazali su ranije iz FUP-a.

Ističu, kako su, osim navedenih, “aktivne” i prijevare s platnim karticama, phishing, dok su po pitanju privatnih osoba najviše na udaru mala i srednja poduzeća gdje dominiraju takozvane BEC prijevare i Ransomware napadi, pozivajući na oprez. Iz Federalne uprave policije ukazuju na potrebu povećanja razine informacijske sigurnosti korisnika interneta u BiH i podizanja svijesti o trenutačnim trendovima u oblasti računalnog kriminala.

(www.jabuka.tv)

Komentiraj:

Ova web-stranica koristi Akismet za zaštitu protiv spama. Saznajte kako se obrađuju podaci komentara.