Hrvatska svladala Sloveniju i osvojila novu medalju

Treći su puta zaredom u petak Hrvati izgubili polufinalni duel, treći puta su potom ipak uspjeli skupiti glave, povratiti raspoloženje i odigrati kako valja da se oko vrata ovjesi još jedno odličje s velikog natjecanja. Pali su Slovenci, koji ipak neće previše tugovati, jer je njima već ulazak u borbu za broncu ogromno postignuće…

Iako rezultat tako ne izgleda, utakmica Hrvatske i Slovenije bila je daleko od “gaženja plitkog potoka”. U prvom su poluvremenu Slovenci imali dva vodstva, vratar Primož Prošt zadavao je hrvatskim strijelcima muke, a igra u egalu i na gol razlike bila je fizički iscrpljujuća za Kauboje. Na odmor se otišlo s 14:13.

Da će biti “čupavo” nagovijestio je uvod susreta. Gašper Marguč trese mrežu za početno vodstvo Slovenije, a onda tri hrvatska napada prolaze bez realizacije, jer Marko Kopljar, Igor Vori i Ivan Čupić ne uspijevaju pogoditi mrežu iza Primoža Prošta. Konačno je rezultat s hrvatske strane pokrenut s nule sa sedam metara, siguran je bio Ivan Čupić.

Na scenu potom stupa i Mirko Alilović, koji Urošu Bundali brani dalekometni šut i otvara mogućnost za kontru Domagoja Duvnjaka, koju ovaj objeručke prihvaća i okreće rezultat u vodstvo Hrvatske 2:1. Slijedi igra gol za gol, a u desetoj minuti je opet proradila kontra, prvo Ivan Čupić, a potom i Ivan Ninčević postižu po pogodak i odvode Hrvatsku na +2 (6:4).

Slovenski izbornik Boris Denič mora stoga pozvati time-out, a njegovi se momci s minute odmora vraćaju bolje raspoloženi i love priključak na 6:6 uz pogotke Mateja Gabera i Vida Kavtičnika, uz gubljenje lopte Lovre Šprema i obranu Primoža Prošta.

Ivan Ninčević se ne predaje, postiže dva gola za redom za 10:8, ali žilavi Slovenci se i dalje ne predaju, već uz pogotke Mihe Žvižeja i Gašpera Marguča dolaze do prvog vodstva nakon onog inicijalnog, u 25. minuti (11:12).

Poravnava Domagoj Duvnjak, ali potom pokušaj s crte Željka Muse, kao i sedmerac Ivana Čupića, brani iznimno raspoloženi Primuž Prošt. Dobiva međutim Čupko priliku za popravak odmah potom, okreće rezultat opet na hrvatsku stranu i na odmor se ide u plusu.

No, u drugom poluvremenu Hrvati su pokazali sasvim drugo lice i serijom od sedam golova praktički riješili susret. Iako su Slovenci prvo izjednačili zgoditkom Jure Dolenca, a zatim je isključen Ivan Ninčević, sasvim novo samopouzdanje i odlučnost na licima Kauboja dali su navijačima do znanja da se sada uistinu kreće po broncu.

Dva pogotka Damira Bičanića, čak i uz to što je Primož Prošt obranio pokušaj Igora Vorija, natjerala su Slovence na znojenje. Nastavio je Duvnjak, pa opet Ninčevič, a ni isključenje Bičanića nimalo ne ometa Hrvate. Do 14:20 Hrvatska dolazi sa svega četiri strijelca, kojima će ostali morati skinuti kapu u svlačionici po utakmici.

Nakon 21:14, koje je postavio Zlatko Horvat s linije sedam metara, Kauboji su dali malo i Slovencima da igraju, ali je razlika i dalje ostala uvjerljiva, a baš nikakvih neizvjesnosti oko rezultata nije bilo.

U posljednjoj minuti susreta dolazi do nezgode Ivana Čupića, koji uz bolni izraz lica zabrinuto drži desno rame, a do kraja se više nije vratio u igru. No, Hrvatskoj je dao svoju sjajnu rolu, osam golova, isto koliko i Domagoj Duvnjak.

Hrvati su tako, bez mnogih svojih prvotimaca koji su podlegli ozljedama, osvojili broncu, rezultatom 31:26.