Hrvatska slavi Andreja Kramarića – “Vatreni” ipak u baražu

Zlatko Dalić uspio je u svom izborničkom debiju napraviti silno veliki posao. S “uzdrmanom” Hrvatskom uspješno je prošao kijevsko “bojište” gdje je Hrvatska zahvaljujući dvostrukom strijelcu Andreju Kramariću sa 2:0 pobijedila Ukrajinu i na taj način izborila dodatne kvalifikacije za plasman na Svjetsko prvenstvo 2018. godine s obzirom da su Islanđani očekivano na domaćem travnjaku pobijedili Kosovo i time osigurali izravan plasman na najveću reprezentativnu nogometnu smotru.

Hrvatska je u večerašnju utakmicu ušla s par igračkih i nekoliko pozicijskih izmjena, pa je tako umjesto Vide na stoperu u tandemu s Mitrovićem zaigrao Lovren, dok je Vida prebačen na desni bok, a Vrsaljko skroz s desnog na Pivarićev lijevi. Isto tako, Rakitić je povučen na zadnjeg veznog, dok je Modrić pomjeren bliže suparničkom golu.

Već nakon 15 sekundi igre Mandžukić radi jedan dosta oštar prekršaj nad suparničkim igračem i daje do znanja kakav susret možemo očekivati. Borbenost se ipak isplatila, jer u završnici prve minute Perišić lijepo ubacuje s lijeve strane, a Mandžukić glavom šutira iz dobre pozicije te Rakitskiyog pogađa od kojeg se lopta odbija u prvi udarac iz kuta.

Nakon Modrićevog ubačaja stvara se nova gužva pred ukrajinskim golom. Bio je to nagovještaj neke bolje Hrvatske u odnosu na ono što smo gledali u zadnje vrijeme, međutim domaćin se ipak brzo oslobađa pritiska i u nastavku prvog poluvremena Ukrajina je znatno bolji suparnik.

Prvi ozbiljniji ukrajinski dolazak pred gol Hrvatske bilježimo u 7. minuti kada obrana “Vatrenih” uspješno otklanja možebitnu opasnost. Samo minutu kasnije griješi Vrsaljko, no na sreću domaćini nemaju pravu završnicu.

Konoplyanka u 11. minuti ubacuje s lijeve strane, dolazi do nesporazuma između Subašića i Vrsaljka, lopta se odbija na vrh šesnaesterca, uslijedit će udarac Marlosa, no na svu sreću Lovren blokira udarac i izbacuje loptu u korner.

Mandžukić je u 17. minuti lijepo ostavio loptu za Modrića, ovaj kratko odigrao za Vidu koji s nekih 18 metara šutira povrh gola. Domaćini uzvraćaju u 20. minuti kada Marlos lijepo ubacuje na drugu vratnicu, no Konopljanka ne stiže na loptu, pa je izostala prava prijetnja.

Rakitskiy u 24. minuti šalje bombu s 30-tak metara, Subašić je nesiguran, lopta mu ispada, ali na svu sreću umjesto u mreži završava u gol aut.

Prvi ozbiljniji prekid imali smo u 28. minuti kada na travi za kratko ostaju ležati dva ukrajinska igrača, ali kako se ispostavilo i garmash i Khacheridi prolaze bez ozbiljnijih povreda. Stepanenko je odlično u 30. minuti šutirao s nekih 25 metara, ali malo pokraj gola.

Već u 32. minuti Yarmolenko ubačajem s desne strane gura u mrtvu šansu Konoplyanku koji glavom s četiri metra gađa tik pored Subašićeve vratnice. Stepanenko će se u 35. minuti odlučiti za još jedan dalekometni pokušaj, ali tom prilikom napokon će i Subašić iskazati sigurnost kakva priliči vrataru njegovog kalibra.

Hrvatska je u 36. minuti zaprijetila nakon Modrićeve duge lopte za Kramarića, kojem ona ipak bježi s noge našavši se sam ispred Pyatova tako da i ta posljednja ozbiljnija situacija u prvih 45 minuta odlazi u nepovrat.

Prvo veće uzbuđenje u drugih 45 minuta dogodilo se u 54. minuti kada Perišić oštrom prizemnom loptom u petercu pokušava pronaći Mandžukića, ali Khacheridi u posljednji tren izbacuje u korner.

Iz slične pozicije Perišić u 59. minuti ima priliku proigrati Kramarića, koji je u znatno boljem položaju nego Mandžo pet minuta ranije, no Perišić ne šalje najbolju loptu, pa i ta prilika propada. Minutu kasnije zbog prekršaja nad Badeljom Stepanenko opravdano postaje prvi igrač s javnom opomenom na utakmici.

Bolja igra “Vatrenih” u drugom poluvremenu napokon je nagrađena u 62. minuti kada Modrić šalje loptu s očima za Kramarića, a ovaj majstorski glavom pogađa daljnji kut Pyatova za vodstvo Hrvatske i veliku radost oko tisuću hrvatskih navijača na Olimpijskom stadionu u Kijevu.

Ubrzo nakon primljenog gola Shevchenko reagira praveći dvije izmjene, pa je umjesto dosta neprimjetnog Garmasha u igri Kovalenko, odnosno umjesto kapetana Rotana Sydorchuk.

Ipak, Ukrajinci nisu pošteno uzvratili nakon vodstva Hrvatske, koje ih je očigledno više od očekivanog poljuljalo, pa su se Hrvati u 70. minuti ponovno radovali i ponovno zahvaljujući zgoditku raspoloženog Kramarića. Vrsaljko je dugom loptom pronašao Rakitića, koji s desne strane od prve proigrava Kramarića koji ostaje sam na drugoj vratnici i bez poteškoća zabija za velikih 2:0.

Tek nakon tog drugog gola bude se i Ukrajinci, pa Konoplyanka u 73. minuti gura u priliku Yarmolenka, koji je ipak za korak prespor zahvaljujući čemu lopta završava u Subašićevom naručju. Shevchenko u 78. minuti radi zadnju zamjenu ubacujući Besedina umjesto naturaliziranog Ukrajinca Marlosa, koji je znatno više pokazao u prvih 45 minuta nego u drugom poluvremenu utakmice.

Zlatko Dalić je u svom izborničkom debiju prvu izmjenu izvršio tek u 85. minuti kada je lakše povrijđenog Vrsaljka zamijenio Pivarić, ali s obzirom kako su “Vatreni” igrali u nastavku utakmice uistinu i nije bilo potrebe bilo što mijenjati.

Rakitskiy je u 87. minuti pokušao još jednom iz velike daljine, ali nije bilo prave opasnosti za gol Hrvatske. U 88. minuti pljeskom je ispraćen Kramarić kojeg je zamijenio Pašalić. Nedugo nakon toga još jedna taktička zamjena pošto Mandžukića mijenja Rog. A opet nedugo nakon toga posljednji zvižduk odličnog suca Felixa Brycha i dakako veliko slavlje Hrvatske.

KIJEV – Olimpijski stadion. Gledatelja: 70.000. Sudac: Felix Brych (Njemačka). Utakmica kvalifikacija za SP: Ukrajina – Hrvatska 0:2 (0:0). Strijelci: 0:1 Kramarić (62), 0:2 Kramarić (70). Žuti kartoni: Stepanenko (Ukrajina).

UKRAJINA: Pyatov – Khacheridi, Karavaev, Rakitskiy, Matviyenko, Rotan (od 68. Sydorchuk), Stepanenko, Yarmolenko, Marlos (od 78. Besedin), Garmash (od 66. Kovalenko), Konoplyanka. Izbornik: Andriy Shevchenko.

HRVATSKA: Subašić – Vida, Lovren, Mitrović, Vrsaljko (od 85. Pivarić), Badelj, Rakitić, Perišić, Modrić, Kramarić (od 88. Pašalić), Mandžukić (od 90. Rog). Izbornik: Zlatko Dalić.