Hrvatska preokretom do trijumfa nad Senegalom u zadnjoj provjeri za SP

Većim dijelom susreta nije sve to najbolje izgledalo, ali je Hrvatska nakon preokreta u Gradskom vrtu ipak pobijedila Senegalce 2:1 i u dobrom raspoloženju može put Rusije na Svjetsko prvenstvo, iako dosta toga ostaje nedorečeno, no vjerujemo da će Dalićevi izabranici na Mundijalu biti pravi i razveseliti cijelu naciju.

Hrvatska je posljednju pripremnu utakmicu pred odlazak na Svjetsko prvenstvo u Rusiji odigrala sa dvije izmjene u početnih jedanaest u usporedbi s prethodnim testom protiv Brazilaca. Naime, u vršku napada je zaigrao Mandžukić umjesto Kramarića, Vida je zauzeo Vrsaljkovu poziciju na desnom bočnom, a Vidinu na lijevom bočnom Ivan Strinić.

Prva akcija Hrvatske bila je obećavajuća nakon Perišićevog ubačaja prema Mandžukiću, ali je i gostujuća obrana dobro reagirala. Minutu kasnije ubačaj Rebića sa suprotne strane, ali lopta preskače Perišića koji je bio usamljen na desetak metara daleko od senegalskoga gola.

Lovren je u 7. minuti izvanredno proigrao Perišića na lijevoj strani, ovaj je još bolje ubacio na sedam metara, a Mandžukić glavom promašio za par centimetara.

Desetak minuta nakon toga sjevnula je kontra Senegala, ali je Subašić odlično obranio pokušaj Sakha. Isti igrač je pokušao i u 22. minuti, ali je pogodio samo vanjski okvir Subašićevoga gola.

Hrvatska je imala jednu polupriliku u 28. minuti, ali su čak trojica igrača pravovremeno blokirali Rakitića. Kako je odmicalo prvo poluvrijeme Senegalci su kroz kontre bili sve opasniji, pa je tako u 38. minuti Sabaly uposlio Sakha koji je s nekih sedam metara promašio odličnu šansu.

Ćorluka je dvije minute kasnije u zadnji tren blokirao Sakha, a nakon što je prethodno Vida još jednom ispao “presmiješan”. U 42. minuti Sarr oduzima loptu Striniću, ima novu veliku priliku, međutim šutira pored vratnice Subašićevoga gola.

Senegalci su bolje ušli i u nastavak utakmice, te zgoditkom Ismaila Sarra poveli u 48. minuti. Ovaj je proigran dubinskom loptom, izvrsno je utrčao između Vide i Strinića, prekrasno primio loptu, a potom još ljepše pogodio za 0:1.

Hrvatska je uzvratila u 52. minuti svojom najljepšom akcijom, ali se greda ispriječila i spasila Cisseovu momčad nakon topovskog udarca Kramarića s nekih desetak metara udaljenosti.

Počelo se igrati sve otvorenije, pa su Senegalci u 57. minuti nakon nove sjajne kontre zamalo udvostručili prednost, a samo minutu kasnije Kramarić je na drugoj strani s nekih 14 metara gađao suprotne rašlje, a Diallo još ljepše obranio izbacivši loptu u peti korner za “Vatrene”.

Hrvatska je ipak u 63. minuti stigla do izjednačenja zahvaljujući Ivanu Perišiću koji pogađa iz slobodnjaka s nekih 25 metara udaljenosti. Lopta je pri putanji pogodila jednog obrambenog igrača u živom zidu, te tako prevarila gostujućeg vratara završivši u nebranjenom dijelu njegove mreže.

“Vatreni” su do potpunoga preokreta stigli u 78. minuti kada je Modrić lijepo proigrao Kramarića, a ovaj s lijeve strane ušao u suparnički šesnaesterac i odlučio se na udarac, lopta je izblokirana pri prvom pokušaju, međutim Kramariću se lopta spretno odbila, a u ponovljenom pokušaju milimetarski precizno pogodio daljnji kut Dialloa.

Senegalci su u 84. minuti bili nadomak izjednačenja nakon Maneovog udarca iz slobodnjaka s nekih 25 metara. Gostujući kapetan je majstorski to izveo, ali na sreću po Hrvatsku umjesto mreže Kalinićevoga gola pogodio je spoj vratnice i grede.

OSIJEK – Stadion Gradski vrt. Sudac: Farkas (Mađarska). Prijateljska utakmica: Hrvatska – Senegal 2:1 (0:0). Strijelci: 0:1 Sarr (48), 1:1 Perišić (63), 2:1 Kramarić (78).

HRVATSKA (4-2-3-1): Subašić (od Kalinić) – Vida, Lovren (od 46. Jedvaj), Ćorluka, Strinić – Badelj (od 46. Kramarić), Rakitić – Rebić (od 61. Brozović), Modrić, Perišić – Mandžukić (od 46. Kalinić). Izbornik: Zlatko Dalić.

SENEGAL (4-3-3): Diallo – Gassana, Koulibaly (od 82. Mbodji), Sane, Sabaly – Gueye (od 88. N’Doye), A. N’Diaye (od 75. B. N’Diaye)- Mane, Sakho (od 86. Sow), Sarr (od 74. Diouf)- Niasse (od 65. Balde). Izbornik: Aliou Cisse.