Hrvatska poražena od Danske na otvaranju kvalifikacija za Olimpijadu

Hrvatski rukometaši su porazom od Danske 24:28 (9:11) u petak započeli nastup u Herningu na kvalifikacijskom turniru za Olimpijske igre, a najveće zasluge za pobjedu domaće reprezentacije pripadaju Mikkelu Hansenu koji je s osam pogodaka bio najbolji strijelac dvoboja.

No, Hansenova kvaliteta nije dolazila do izražaja samo u realizatorskom dijelu, već i u kreatorskom. Svojim je prodorima otvarao prostor suigračima koje je pronalazio preciznim asistencijama, za što hrvatska obrana u većem dijelu utakmice, a pogotovo u drugom poluvremenu, nije imala rješenja, javlja Hina.

Nakon što su ostavili Dance na 11 pogodaka u prvom poluvremenu, izabranici Željka Babića su u 15 minuta drugog poluvremena primili 10 pogodaka te dopustili domaćim rukometašima da stvore prednost od pet pogodaka, a do najvećih +6 (22:16) domaći rukometaši su stigli u 46. minuti.

Promjenom obrane iz 5-1 u 6-0 hrvatski rukometaši uspjeli su otupiti oštricu danskog napada, zaustaviti prodore Mikkela Hansena te ostaviti domaću reprezentaciju bez pogotka punih sedam minuta. U 53. minuti Hrvatska se približila na samo pogodak zaostatka (22:23) i vratila nadu u veliki preokret. Ipak, Danci su u završnici ponovno iskoristili promašaje naših rukometaša i slavili s 28:24.

Uz lošu obranu u većem dijelu drugog poluvremena, izabranike Željka Babića mučile su i ‘crne rupe’ kad je u pitanju realizacija. Kapetan Marko Kopljar je ostao bez udarca na gol, a Manuel Štrlek, Zlatko Horvat i Ivan Čupić nisu uspjeli realizirati četiri od šest kaznenih udaraca. Domaći vratar Niklas Landin imao je osam obrana, manje nego što ih je samo u prvom poluvremenu skupio Ivan Stevanović (9), ali su sve bile u ključnim trenucima. Osim toga, hrvatski su rukometaši u više navrata pogađali okvir danskih vrata, a kad se to događalo na suprotnoj strani, Danci su iz ‘otpadaka’ i drugih pokušaja uspijevali doći do pogodaka.

Strijelce hrvatske reprezentacije je sa sedam pogodaka predvodio Manuel Štrlek. Pet golova je postigao Denis Buntić, a po tri Domagoj Duvnjak, Zlatko Horvat i Luka Cindrić. Najbolji igrač Danske bio je Mikkel Hansen s osam pogodaka, a pet je postigao Kasper Sondergaard. Vratar Niklas Landin obranio je čak četiri sedmerca našim igračima, javlja Hina.

U prvom dvoboju Norveška je svladala Bahrein s 35:29, ali su Norvežani prednost protiv autsajdera stvorili tek u posljednjih deset minuta utakmice.

Hrvatski rukometaši će u subotu protiv Bahreina (18.00 sati) tražiti prvu pobjedu na turniru, čime bi zadržali izglede za osvajanje jednog od prva dva mjesta koja vode na Olimpijske igre u Rio de Janeiru. U drugom dvoboju subotnjeg programa (20.30 sati) igrat će Danska i Norveška.