Hrvatska i Grčka do sada nikada nisu ispale u doigravanju

Hrvatska i grčka nogometna reprezentacija dosad su uvijek bile uspješne u dodatnim kvalifikacijama za svjetska i europska nogometna prvenstva, a samo će jedna 100-postotni učinak nastaviti i nakon međusobnog okršaja u dodatnim kvalifikacijama za Svjetsko prvenstvo 2018. u Rusiji.

Hrvatska je četiri puta sudjelovala u ‘baražu’ i uvijek je izašla kao pobjednik. U osam susreta “Vatreni” su ostvarili četiri pobjede i četiri remija uz 10-2 razliku pogodaka.

Grčka je dvaput igrala dodatne kvalifikacije i oba puta je slavila. Ukupno je odigrala četiri utakmice ostvarivši dvije pobjede i dva neodlučena ishoda uz razliku pogodaka 5-2.

Hrvatska reprezentacija je prvi put sudjelovala u dodatnim kvalifikacijama u listopadu 1997. protiv Ukrajine, a nagrada je bila plasman na World Cup u Francuskoj 1998. Odabranici Miroslava Blaževića su u Zagrebu pobijedili 2:0 golovima Slavena Bilića (11) i Gorana Vlaovića (49). U uzvratu u Kijevu sadašnji ukrajinski izbornik Andrij Ševčenko je doveo domaćine do vodstva već u 4. minuti utakmice, no Alen Bokšić je u 27. minuti izjednačio i ohladio 70.000 navijača na kijevskom stadionu.

Hrvatska je uspješno odradila dodatne kvalifikacije izborivši plasman u Francusku gdje je stigla do najvećeg uspjeha, svjetske bronce.

Drugi nastup u ‘baražu’ Hrvati su imali u dodatnim kvalifikacijama za Euro 2004. protiv Slovenije, a junak obje utakmice bio je Dado Pršo koji je postigao oba hrvatska gola. U prvom susretu u Zagrebu bilo je 1:1. Poveli su Hrvati u 5. minuti preko Prše, no u 22. minuti je izjednačio Ermin Šiljak. U uzvratnom susretu u Ljubljani “Vatreni”, koje je tada vodio Otto Barić, su slavili 1:0 golom Prše u 61. minuti i to dvije minute nakon što je Igor Tudor isključen zbog dva žuta kartona.

Na EP-u u Portugalu 2004. nisu prošli skupinu.

Nakon Ukrajine i Slovenije u play-offu su izbacili i Tursku i to u borbi za plasman na EP 2012. u Ukrajini i Poljskoj. U prvom susretu igranom u Istanbulu hrvatska reprezentacija pod vodstvom Slavena Bilića je odigrala sjajno i pomela domaćina rezultatom 3:0. Turske ambicije uništili su golovi Ivice Olića (2), Marija Mandžukića (32) i Vedrana Ćorluke (51). U uzvratnom susretu u Zagrebu bilo je 0:0.

Na EP-u 2012. nisu prošli skupinu, iako je mala utjeha što su igrali u skupini s kasnijim prvakom Španjolskom i finalistom Italijom.

Posljednji su put bili bolji od Islanda u kvalifikacijama za SP 2014. Prvi dvoboj je završio 0:0, a u uzvratnom susretu u Zagrebu Hrvatska je pobijedila 2:0 golovima Marija Mandžukića (27) i Darija Srne (47). Na SP-u 2014. u Brazilu nisu prošli skupinu.

Grčka je u dodatnim kvalifikacijama sudjelovala dvaput i oba puta je bila uspješna.

Prvi put u play-offu za plasman na Svjetsko prvenstvo 2010. godine protiv Ukrajine. U prvom susretu igranom u Ateni nije bilo golova, no Grci su u uzvratu u Donjecku slavili 1:0 golom Dimitrisa Salpingidisa u 31. minuti.

Grci su kroz ‘baraž’ stigli i do World Cupa u Brazilu 2014. godine i to protiv Rumunjske. U prvom susretu u Pireju Grčka je pobijedila 3:1, a junak susreta bio je dvostruki strijelac Konstantinos Mitroglou (14, 67), a među strijelce se upisao i Dimitris Salpingidis (21). Gol za Rumunjsku postigao je Bogdan Stancu (19). U uzvratu u Bukureštu bilo je 1:1. Mitroglou je doveo goste u vodstvo u 23. minuti, a izjednačio je Vasilis Torosidis u 55. minuti autogolom.

NASTUPI U DODATNIM KVALIFIKACIJAMA

HRVATSKA

DODATNE KVALIFIKACIJE ZA SP 1998.
Hrvatska – Ukrajina 2:0 (Slaven Bilić 11, Goran Vlaović 49 – Zagreb, 29. listopada 1997.)
Ukrajina – Hrvatska 1:1 (Andrij Ševčenko 5/ Alen Bokšić 27 – Kijev, 15. studenoga 1997.)

DODATNE KVALIFIKACIJE ZA EURO 2004.
Hrvatska – Slovenija 1:1 (Dado Pršo 5 / Ermin Šiljak 22 – Zagreb, 15. studenoga 2003.)
Slovenija- Hrvatska 0:1 (Dado Pršo 61 – Ljubljana, 19. studenoga 2003.)

DODATNE KVALIFIKACIJE ZA EURO 2012.
Turska – Hrvatska 0:3 (Ivica Olić 2, Mario Mandžukić 32, Vedran Ćorluka 51 – Istanbul, 11. studenoga 2011.)
Hrvatska – Turska 0:0 ( Zagreb, 15. studenoga 2011.)

DODATNE KVALIFIKACIJE ZA SP 2014.
Island – Hrvatska 0:0 ( Reykjavik, 15. studenoga 2013.)
Hrvatska – Island 2:0 (Mario Mandžukić 27, Darijo Srna 47 – Zagreb, 19. studenoga 2013.)

GRČKA

DODATNE KVALIFIKACIJE ZA SP 2010.
Grčka – Ukrajina 0:0 (Atena, 14. studenog 2009.)
Ukrajina – Grčka 0:1 ( Salpingidis 31 – 18. studenoga 2009.)

Grčka – Rumunjska 3:1 (Mitroglou 14, 67, Salpingidis 21 / Stancu 19 – Pirej, 15. studenog 2013.)
Rumunjska – Grčka 1:1 (Torosidis 55-ag / Mitroglou 23 – Bukurešt, 19. studenog 2013.)