Hrvati spašavaju čast Europljana!

Diljem Europe tijekom današnjeg dana igrale su se prijateljske reprezentativne nogometne utakmice, a zanimljivo je vidjeti kako su sve južnoameričke momčadi slavile pobjede u dvobojima s Europljanima, pa će stoga noćas po srednjoeuropskom vremenu (01.30 sati) reprezentativci Hrvatske na gostovanju kod Perua pokušati spasiti čast europskog kontinenta.

Posebno dobar nastup ostavili su Brazilci pobjedom 3:0 kod domaćina predstojećeg Svjetskog prvenstva, jer i bez povrijeđenog Neymara potvrdili su koliko su trenutno stvarno jaki zabilježivši 3:0 pobjedu nad Rusijom golovima Mirande u 53., Coutinha u 61. minuti iz kaznenoga udarca, te Paulinha u 65. minuti.

Argentinci su na svome gostovanju slavili protiv Italije 2:0 pogocima Evera Banege u 75. i Manuela Lanzinija u 85. minuti, a zanimljivo je vidjeti da su odmarali Lea Messija koji je cijelu utakmicu sijedio na klupi za pričuve. U navalnom redu Argentinaca, koji će u skupnom dijelu natjecanja na Mundijalu u Rusiji biti suparnik Hrvatskoj, zaigrali su Di Maria, Lanzini, Giovani Lo Celso i Higuain.

Urugvajci su istim rezultatom svladali Češku, a golove su postigli njihove najveće zvijezde Luis Suarez u 10. minuti iz kaznenog udarca, te Edinson Cavani u 37. minuti.

Kolumbija je s 3:2 slavila u Francuskoj, iako su domaćini rano poveli 2:0 golovima Oliviera Girouda u 11. i Thomasa Lemara u 26. minuti, no Kolumbija je već u 28. minuti smanjila preko Luisa Muriela, zatim je Radamel Falcao u 62. minuti postigao izjednačujući, a Juan Quintero pet minuta prije kraja iz kaznenoga udarca i gol za pobjedonosnih 3:2.

Francuzi su igrali s najjačom postavom, pa su od prve minute krenuli  i Griezmann i Mbappe, Kante, Varane, Umtiti…, ali usprkos tome Kolumbija je slavila pobjedu i potvrdila koliko će svi Južnoamerikanci biti opasni na Mundijalu predstojećega ljeta.

I ne samo Južnoamerikanci, već i reprezentacije iz onoga sjevernijega dijela, jer su i Kostarikanci golom Marca Urene slavili s 1:0 kod Škotske i dali do znanja da se i na njih može i treba jako ozbiljno računati, baš kao i na Meksikance koji uvijek igraju atraktivan i lijep nogomet.

Što se tiče ostalih prijateljskih utakmica spomenimo da su Njemačka i Španjolska odigrale neodlučenih 1:1 (Müller 35./Rodrigo 6.), Englezi su u gostima s minimalnih 1:0 bili bolji od Nizozemaca (Jesse Lingard 59.), baš kao i Nigerija (još jedan suparnik Hrvatske u Rusiji) od Poljske golom Victora Mosesa u 61. minuti iz kaznenog udarca, dok je Portugal golovima Cristiana Ronalda u sudačkoj nadoknadi vremena kreirao preokret protiv Egipta i slavio 2:1. Za “Faraone” je vodeći gol postigao Mohamed Salah u 56. minuti, svakako najveća zvijezda afričkog nogometa današnjice.

Marokanci su bili bolji od Srbije 2:1, a Austrijanci od Slovenije s uvjerljivih 3:0. Prvi pogodak je postigao David Alaba, dok se za dva preostala pobrinuo Marko Arnautović.

Crnogorci su s Cipranima odigrali susret bez pogodaka, Turska je dobila s 1:0 Irsku (Mehmet Topal), a Kazahstan sa 3:2 šokirao Mađarsku.