Hoće li se ponoviti scenarij preglasavanja? Tri kandidata u utrci za hrvatskog člana Predsjedništva BiH

Nasljednik Željka Komšića na mjestu hrvatskog člana Predsjedništva BiH birat će se između troje kandidata na jesenskim izborima.

Oni će pokazati hoće li opet doći do preglasavanja Hrvata i nastavka prijepora između hrvatske i bošnjačke strane ili će se privremeno stabilizirati odnosi u traženju rješenja teškog izbornog pitanja.

Željko Komšić, hrvatski član Predsjedništva BiH kojeg Hrvati nikad nisu birali, nakon dva uzastopna mandata nema se pravo kandidrati. Njegova stranka, Demokratska fronta, prva je izašla sa svojim kandidatom jer je još koncem prošle godine objavila da će to biti Slaven Kovačević.

HDZ BiH prije tri tjedna obznanio je da će se za mjesto u Predsjedništvu u ime stranke natjecati Darijana Filipović, a oporbena hrvatska petorka, koja se s HDZ-om nije uspjela dogovoriti o zajedničkom kanidatu, najavila je u ponedjeljak kandidaturu Zdenka Lučića.

Preglasavanje Hrvata

Hrvatski i bošnjački član Predsjedništva BiH biraju se s prostora entiteta Federacije BiH s dvije odvojene liste. No, za te liste za hrvatskog odnosno bošnjačkoga člana državnoga vrha mogu glasovati svi birači neovisno o nacionalnoj pripadnosti.

S obzirom da su bošnjački birači četiri puta brojniji, u četiri navrata je Komšić njihovim glasovima uspio postati hrvatski član državnoga vrha. Srpski član Predsjedništva BiH bira se isključivo s područja Republike Srpske, piše Hina.

Hrvatske političke stranke godinama prosvjeduju zbog preglasavanja Hrvata i traže izmjenu Izbornog zakona BiH kako bi se prestalo s tom praksom. Smatraju da Željko Komšić nije izraz političke volje bosanskohercegovačkih Hrvata i da nema izborni legitimitet.

BiH mora provesti presude Europskog suda za ljudska prava koje se tiču i biranja članova državnog Predsjedništva kako bi se spriječila diskriminacija manjina, te Ustavnoga suda BiH koja se tiče legitimnog političkog predstavljanja konstitutivnih naroda. Unatoč nekoliko pokušaja do dogovora između hrvatskih i bošnjačkih stranaka nije došlo.

Filipović upozorava na disperziju glasova

U intervju za Večernji list BiH kandidatkinja HDZ-a BiH Darijana Filipović upozorila je kako izborna matematika jasno pokazuje da svaka podjela hrvatskih glasova, čak i minimalna, značajno povećava izglede da ponovno bude izabran kandidat koji dominantnu potporu dobiva iz bošnjačkog biračkog tijela.

Ističe da je upravo struktura izbornog sustava takva da razjedinjenost Hrvata gotovo u pravilu vodi istom ishodu.

Kad je Željko Komšić prvi put biran u državni vrh 2006. godine, HDZ BiH i tada novosnovani HDZ 1990. imali su svoje kandidate na koje su se raspršili hrvatski glasovi. U ostalim trima Komšićevim pobjedama, međutim, to nije utjecalo na ishod jer je dobivao više glasova od svih hrvatskih kandidata zajedno.

Dopredsjednica HDZ-a BiH, koja u dva navrata bila zastupnica u državnome parlamentu, uvjerena je da joj znatno pomaže podrška i sestrinskog HDZ-a hrvatskog premijera Andreja Plenkovića.

HKDU pozvao na potporu Darijani Filipović: “Da ne bi bili zgaženi kao trava ravnodušnom nogom prolaznika”

“Još tvrđi” Kovačević

Željko Komšić, čiji je izbor hrvatskoga člana Predsjedništva BiH u četiri navrata izazivao prijepore hrvatskih stranaka, u intervju za BHRT predstavio je Slavena Kovačevića kao nastavak građanske političke linije.

Mislim da je Slaven još tvrđi od mene na tom putu. Mislim da ima dobre šanse, kazao je Komšić.

Kovačević je trenutačni Komšićev savjetnik u Predsjedništvu BiH, a prošle je godine Europski sud odbacio njegovu žalbu o navodnoj diskriminaciji prigodom biranja političkih predstavnika u zemlji, navodeći da je njegova prijeva predstavljala političku akciju.

Jedini put kad je Demokratska fronta na izborima imala kandidata koji nije bio Komšić, Antu Popovića 2014., on je teško poražen.

Kovačević u Jablanici govorio o Širokobriježaninu: Najavio s kojom će zastavom navijati za BiH

Petorka protiv “monopolizacije” HDZ-a

Hrvatska politička oporbena petorka koju čine HDZ 1990., Hrvatski nacionalni pomak, Hrvatska republikanska stranka, Hrvatski demokratski savez i Hrvatska seljačka stranka formalno je jučer potvrdila ono o čemu se u medijima tjednima nagađalo – da će Zdenko Lučić biti njihov kandidat na općim izborima u listopadu ove godine.

On je u prvome obraćanju tek kratko poručio kako će se njegova politika baštiniti na sličnim porukama kao i drugih hrvatskih stranaka u toj zemlji, da su Hrvati suveren narod, te da će se znati izboriti za svoju opstojnost.

Petorka se odlučila kandidirati Lučića za Predsjedništvo BiH tvrdeći da je HDZ BiH monopolizira Hrvatski narodni sabor BiH, te pokušava preuzeti sve poluge izvršne vlasti.

Kandidat Petorke kritizirao Čovića i Komšića: Nisu realizirali nijedan hrvatski nacionalni interes

(www.jabuka.tv | Foto: Ilustracija)





73 komentara

  • Zdenko …sretno🙏Fala dragom Bogu 🙏nslpn toliko vremena jedan kandidat koji je skolovansudionik Dom.rata ,vrijedan i dokazao se ja pujo.polja.🙋‍♂️🇭🇷Pozdrav iz Tomislavgrafa🥂

    • Tritočkavi depresivac nepismeni, znači ti si Vukadinov uhljeb? Vi iz najsiromašnije Vukadinove hercegbosanske županije gdje je 50% svih zaposlenih na proračunu i županija koju ste uništili demografski i ekonomski zbog čega ovdje na ovom portalu kmečite po cijele dane koliko ste jadni, bi nam nametali ovog čiji klan Lučić je opustošio Ljubuški? Zašto vi iz jadnih općina (Tomislavgrad, Kupres, Rama) kojima drmaju HRS, Vukadin i 1990-ka želite zlo nama Hrvatima u Zapadnoj Hercegovini i zašto se pravite da ste Hercegovci, a veze nemate s nama, to se najbolje vidi po vašim depresivnim komentarima, jedino ste dobre volje kad trebate botovati za petorku, fuj.

        • On je naš a mi smo za federaciju. Makni se sa puta Hrvat, smetaš manjino.

          Mi smo za Darijanu jer volimo ljiljane i 100% bosnu. ⚜️🫡

            • Ne nego za bosnu. Šta će nam hercegbosna pa da nas skinu sa vlasti, samo alijina bosna i eurointegracije.

              Moramo skupiti glave i svi ali baš svi za Darijanu kako ne bi izgubili vlast, pardon kako nas ne bi preglasali.

      • Zar to tako ide kod vas iz homo zajednice? Tuđe uspjehe pripiši sebi a vlastite opačine i zlo pripiše drugome.

        Tako vi i narodu gnojite da ste za treci entitet a ubiti ste za islamsku bosnu samo ako ste u njoj vlast. Inače jel se sto ukralo danas, a stožerni?

    • HDZea dosta više i njihovog laganja i obmanjivanja naroda.Nek bude ko god drugi da bio ovih više dosta .

  • Generale nisi se plasio JNA udpe u ratu i pobjedili smo rat Puškom a sad izgubili ga Olovkom udbom prometu to oko sebe neslikaj se sa udbasima sretno Zivjela NDH

    • Zbog koga? Zbog tebe depresivni spameru iz Tomislavgrada koji spamaš komentar za komentarom i glumiš neku javnost hahaha

      • Samo islambosna HDZ spašava. Ne daj Bože biti oporba, kuku nama članstvo će nam se osuti a ti druže ostati bez plaće. Ne posla jer se godinama nisi tamo pojavio nego bez plaće.

  • Postovani Zdenko…kalk di znao u Dom.ratu tako i u miru👍Bog voli i cuva male ljude…uz tebe smo!💪🇭🇷

  • Pa vrijedi pokusati uvijek je promjena ,promjena,ovim do sada nismo zadovoljni i ovo stanje je neodrzivo,tako svaka cast petorki na pokusaju i mislim da se radi o vrijednu i iskusnu covjeku,pomozi Boze

    • Hoćeš promjenu? Ruši Vukadina, HRS i 1990-ku u Hercegbosanskoj županiji koji su županiju s 65k stanovnika u 2016. doveli do 39.000 stanovnika u 2026. Ruši politiku koja županiju Hercegbosansku ekonomski uništava i drži najsiromašnijom kako bi dobivala 80 milijuna maraka pomoći u proračun. Promjena koju zazivaš se zove parazitizam i demografska i ekonomska katastrofa. To ti je petorka tamo gdje ima vlast u Hercegbosanskoj županiji.

  • Neće…. ako ne SDA i Islamska zaajednica tako ne odluče, zbog brojnosti bošnjaka, da izabreu pored bonjačkog člana i hrvatskog člana.
    Zadnji put, Borjana Krišto, kao jedini hrvatski kandidat osvojila je oko 180 000 glasova. A Komšić glasovima bošnjaka skoro 300 000.
    I gdje je tu visoki predstavnik. Ma…

  • Glat pobjeđuje Kovačević sebi su Hrvati davno presudili muslimani će za njega glasati niko od Hrvata svjetskim zvaničnici a da objasni da ova nakaradan uzrupator tuđih stanova nije hrvatski predstavnik da je Srbin po potrebi musliman jer je njihov predstavnik ni Srbi ne trebaju birati predstavnika opet će biti 2:1 za muslimane sve krivi predstavnici HDZ koji su sve uništili za šta je sirotinja ginula

  • hdzeovci imam nekoliko pitanja za vas: tko je i na koji nacin odabrao doticnu damu za kandidata? da li je to Predsjednistvo HDZ ili HNS? da vam pomognem, al vi to znate zatucane lopine- odabrao je sam dr Cilicar.
    mlada dama ce osvojiti niti 20.000 glasova. Idemo dalje i puno jace dosta je jednoumlja!!!

  • Do danas sam kao i 95% Hrvata glasovao za HDZ da se ne raspršuju i ne bacaju glasovi. I nikad ništa, situacija je odavno za nas Hrvate postala neizdrživa. HDZ uhljebima svakim danom sve bolje i bolje, te osobe su izgubile dodir sa stvarnošću, plaće im od 3-4 tisuće maraka pa na više, stalno negdje putuju , žderu , loču na račun svih nas i druže se samo između sebe. Sekta! Nitko se živ ne može zaposliti u školu, bolnicu, općinu, poštu, eronet, vodovod, elektroprivredu bez debele veze i članske iskaznice hdz-a. Ljudi su odavno postali očajni , do sada su šaputali između sebe, a danas otvoreno, jasno i glasno iznose svoje protivljenje takvoj negaciji svih onih koje aktivna politika ne zanima. Branitelji su obespravljeni, invalidima smanjuju postotke, ljudi nemaju za kifle, a “njihova” djeca idu u privatne škole, fakultete, vozaju bjesna auta, imaju rješeno stambeno pitanje, riješen posao, ma sve im je na pladnju, samo zažele i eto ga. Drugi i drugačiji bi se iselili, ali nemaju ni za karte u jednom pravcu. Shvatili su da je dosta terora i spremni su promijeniti svoj odnos. Ja , kao slobodan čovjek i NEpripadnik nijedne stranke sam odlučio – VRIME JE! Za promjenu, za otpor narativu, za nešto drugo, pametnije, bolje i poštenije.
    Mlada damo Filipović, da se ne bi izblamirala jer ćeš dobiti samo glasove tih uhljeba, povuci kandidaturu i predaj štafetu boljem, pametnijem, elokventnijem i uspješnijem kandidatu. Kakav je da je, bolji je od tebe u svim mogućim aspektima

  • Pa ne znam kome vise nije poznato da muslimani imaju dovoljno glasova za svoje kandidate( do tri) i za nazovimo ga jednog njihovog “Hrvata”.
    Evo ova zlatna petorka ima alat da to spriječi, možeš mislit.
    Ali kad smo zbijeni i udruženi okojednog Hrvata , drugačija je poruka.
    I prestanite s komentarima oko fizičkog izgleda gospođe kadidatkinje, jer nije se kandidirala za mis bih.Bitno je sto ima u glavi i je li u stanju uspješno izkomunicirati svoj politički program.

    • Slažemo se da nije bitan vanjski izgled niti jednog kandidata već je bitan pozitivan učinak kandidata i njegove stranke a učinak je ravan nuli.
      Niko ne spominje šta je ostvareno od onog što je obećano od zadnjih izbora.Zato su bitne promjene da se konačno krene sa te nule jer ovi za svoj narod nisu ništa uradili već ga još više raselili zašto postoje dokazane činjenice.

  • Za hrvate najbolje da bude Slaven Kovacevic inako nista ne odlucuje, a onda mozemo pljuvat po njemu kao i po Komsicu, vise zla hrvatima 100 puta je nanio Covic nego Komsic, hrvate nije pljackao Komsic nego Covic i njegovi kumovi i prijatelji…

  • Odavno je jasno da je stožernom članstvu isključivo bitna vlast. U kakvoj formi i na koji način je manje važno, važno je biti na vlasti i sudjelovati u talovima.

    Bez vlasti nema novca niti radnih mjesta za članstvo a to je ono što HDZ bez boje okusa i mirisa drži na životu. Priče o trećem entitetu i o ravnopravnosti su samo floskule jer ovo stanje jamči vječnu vlast.

    U Hercegbosni ne da ne bi bili vlast nego bi se dosada raspali kao stranka i ne bi postojali ali ovo govno skrojeno u Washingtonu ‘94 je kao stvoreno za njih. Tu su uvijek na vlasti i zato HDZ i voli ovaj protektorat jer gdje bi Čovićeva privatna stranka ovoliko vladala nego u guzici zvanoj Fbih

    Čak i ova nemušta koja se u osam godina u parlamentu javila sedam puta za riječ bleji o preglasavanju a upravo takvo stanje čini im polozaj komotnim gdje sada svi trebamo pohlrilti za nju i ostaviti vas na vlasti.

    Lako ti je vas u sve umiješati kada nemate ni boje ni okusa ni mirisa. Čuvajte vi svoju federaciju kao zjenicu oka svoga jer gdje bi raznorazne Borjane, Darijane, Andrijane i ostale koje je poglavica Bjeloglavi sup postavio bila vlast i obogatile se prodavajući muda pod bubrege 20 godina bile to što jesu nego ovdje, u Tzv. Federaciji.

      • Anonimni 11:02. Svaka čast na komentaru, kao da je iz mojih usta izašao, sve jasno kao dan.
        Nikome ovaj sustav u FBIH ne odgovara kao HDZ-u. A oni ubiru vrhnje, palamudeći već 25 godina jedno te isto bez IKAKVOG pomaka na bolje za nas Hrvate.

  • Nema tu preglasavanja. To su spinovi.
    Po zakonu na području Federacije svaki građanin ima pravo glasati za bilo kojeg kandidata, a iz svakog naroda je po jedan u predsjedništvu. Ako nisi zadovoljan sa kandidatima iz svog naroda, možeš birati druge. Ne lijepe ti trake.

    • Ne izigravaj budaletinu po ko zna koji put u vezi togaLucic tek potvrdio kandidaturu a muslimani se na klixu svadaju medusobno da li da daju glas kovacevicu ili lucicu .Znaci opet ste spremni na podvale
      Odjebanus ,fosta te je vise sa tom istom izlizanom pricom nodi u 11:09

  • Znači opet Hrvat iz Bosne ( Crnigorac,Srbin ,Musliman i ostali) za predstavnika Hrvata u BiH,zato što smo 2 Hrvata 3 stranke.

  • HDZ-u odgovara ovakvo stanje. Dovoljno je vidjeti koga su kandidirali. Ako ta kandidatura nekome ne pokazuje da oni podržavaju ovo stanje i guraju Kovačevića, ne znam što jeste.
    To je slično kao što je HDZ pogurao Milanovića kandidirajući Primorca. Nije identična situacija ali suština jeste.
    No, čitava ova politička situacija je namještena. Oni znaju što ljudi u narodima misle i manipuliraju kako bi vladali a raspodijelili su plijen HDZ i SDA, a opozicija kada dođe na vlast rade isto- kradu i zapošljavaju po vezama. Sve je to udbaška škola.

  • Balije se stalno bune da u mjestima sa hrvatskom većinom nisu dovoljno zastupljeni a oni što drugom biraju predstavnika u predsjedništvu 16 god koji kasnije laže na hrvatski narod ako izaberu ovoga puta Balije hrvatskog člana predsjedništva BiH sve im davati otkaze iz poduzeća sa hrvatskom većinom nek obilaze kontejnere tražiti treći entitet ili narodni neposluh nek počnu cigani raditi od svog rada napravili su aparhejd u Bosni neće u Hercegovini dosta više danguba

  • “MOJ SLATKI NOSIĆ”

    Uvelike sam ga žalila,
    Jer manjeg sanjala,
    Jutri kad mi osvane,
    U ogledalu da nestane.

    Kad šminku stavim,
    okice i usne namažem,
    Od čela do vrata krenem,
    Uvijek po srijedi zapnem.

    Njega zaobiđem,
    Nikako da prekrijem.
    Jednoga jutra,
    Uzela me muka.

    Idem ga smanjit,
    Sad ili nikad,
    Za slike i fotelju,
    Pa me budu slikat.

    Još malo je ostalo,
    Sa njim do izbora varat,
    A poslje toga
    Biti će vakat.

    Moj slatki nosić.

  • Kad izbori fodku 8mate priloku promijenito…i nadati se boljem…,YYimamo.pravo ssmjati nesto ljrpse i bolje za sto smo ginuli!

  • Tribamo promjenu,ovi do sada apsolutno nista nisu napravili samo cuvali fotelju ,sidi drvo na drvo,moja podrska gos.Lucicu,moramo vjerovat

    • Nisu “ovi” nego “ovaj” treba bit jasan u komunikaciji, svaki visokopozicionirani član HDZ-a je ubrzo marginaliziran kad je na državnoj i lokalnoj razini povlačio iole dobre poteze jer “vođa” ne voli kad je netko popularan. Tako da treba razlučit nisu oni nego on, on povlaci ama bas svaki potez i tko ne poslusa ne postoji, od cistacice u domu zdravlja do ministarske fotelje!

      • Tko je protiv Čovića taj mrzi i ruši bosnu i hoće uspostavu nekog blentiteta hercegbosna

        Ja sam za Darijanu i zmaHAjeve

  • Darihjana do pobjede, ona je najpametnija i najljepša, ona ujedihnjava jer ima rođhaka ljiljhana a ona će navhijat sa hrvatskim obiljezhjima, nju svi vohle, ona je postavila 7 pitahnja u 8 godina u parlahmentu jer dvaput razmisli šta će pithat da se mikrofon ne isfuca – ona misli na držhavnu imovinu. Ona će se izborit za sva naša prava jer će svojom ljepothom i nosom za pobjedhu očarati cijeli svijet od new yorhka do tokhya

    Glashajte za Darihjanu,
    glasajte za nas
    glasajte za nas,
    jer ako ne glasate za nas, ne glasate za spas
    da smo na vašem mjestu i mi bi glasali za nas (i oćemo ne brihnite)!

    Darijhana do pobjede!!!

  • Slika sve govori. Slaven Kovačević pobjeđuje, Darijana druga po broju glasova i Lučić treći. To je ishod glasovanja. Možda nekome to i odgovara. Zašto hrvatski narod mislim na HNS nije mogao izaći sa jednim kandidatom. Ovako su samo stvorili preduvjete da nam Bošnjaci bez problema izaberu ovog ljigavca.

  • Sa Covicom smo 30g ko sjeverna koreja,nikakva pomaka tako ko got bude od ovo dvoje bit ce opet nesto neki iskorak

  • Do sada smo svi izlazili na izbore i glasali – ZA. Koliko vidim po ljudima sa kojima pričam, sada ćemo opet svi izići, ali ovaj put će svi glasati – PROTIV!!! Protiv, ZNA SE protiv koga

  • Mislim da 99 posto ljudi ovde nije skuzilo pjesmicu gore u čast mirisnom čulu dotične.

    Šteta, a pjesmica dubinska.

  • Pored Hrvatskog vrsnog stručnjaka za hrvatski preporod BiH, MATEJA ŽIVKOVIĆA, petorka pod krivim yudeze vodstvom (ukrivom) Ilije -yudeze špijunčine- cvitanovica, za razbijanje te iste petorke i za razbijanje nade HRVATSKOG naroda u demokraciju, yudeze i oni sami sebi i hrvatskom narodu podvališe lažnog generala bez bitke, i agenta yudbe i sisa Zdenka Lučica, iz ratnoprofiterske mafijaške yudeze obitelj, uz braću Milana i Ivu.

    Demokracijo naša hrvatska, kad li ćeš se pojaviti, ni nakon 36 godina prividnih i lažnih izbora ???

  • Dobročiniteljeve izjave me podsjećaju na Roletovu izjavu:” Ko je jamio, jamio. Sad ćemo pošteno! ” Mislim da je uhljebi sve svoje do 17. kolima a vjernim drugovima možda do 12. kolina. Izgleda da mu je prošla prime pa mu se neda više ni pljačkat ko prije.

  • Ovaj puta nas neće Bošnjaci prevladati. Ovaj puta ćemo sami sebe prevladati. Hvala ti Dragane, hvala Ilija Cvitanović , hvala na jedinstvu da tu funkciju prepustite kandidatu DF, kojeg je Komsic predložio. Samo nam još recite cijenu. A HTV. narod je stoka glupa i eto ne kuži ništa.

  • Svakoga onoga koga muslimani kandidiraju za hrvatskoga člana predsjedništva treba ispisati iz državljanstva RH i točka. Dosta je ovoga njihovog silovanja.

Komentiraj: