Je li kupanje u hladnoj vodi doista korisno za zdravlje? Znanstvenici su detaljno istražili učinke uranjanja u hladnu vodu i donijeli zanimljive zaključke.
Mnogi sportaši, osobito iz borilačkih sportova, redovito koriste hladne kupke i ledene tuševe kako bi ubrzali oporavak. U narodu postoji uvjerenje da je kupanje u hladnoj vodi korisno za zdravlje, ali koliko je to zapravo točno?
Znanstvenici sa Sveučilišta Južne Australije (UniSA) odlučili su detaljno istražiti učinke hladnog uranjanja na ljudsko tijelo.
Rezultati istraživanja: Koristi postoje, ali su privremene
Analizirajući 11 studija s 3177 sudionika, istraživači su došli do nekoliko zanimljivih zaključaka.
Prema riječima znanstvenice Tare Cain, studija je pokazala da hladna voda može imati pozitivne učinke na smanjenje stresa, kvalitetu sna i opće blagostanje, ali ti učinci nisu dugoročni.
Primijetili smo da hladna voda može smanjiti razinu stresa, ali samo unutar 12 sati nakon izlaganja. Također, sudionici koji su se tuširali hladnom vodom 20, 60 ili 90 sekundi prijavili su poboljšanu kvalitetu života, ali nakon tri mjeseca ti su učinci nestali, pojasnila je Cain.
Hladna voda i imunološki sustav
Iako se često tvrdi da hladne kupke ojačavaju imunitet, studija nije pronašla dovoljno dokaza koji bi potvrdili ovu teoriju.
Postoje neka istraživanja koja ukazuju na smanjenu stopu bolovanja kod ljudi koji redovito prakticiraju hladne tuševe, ali nedostaju visokokvalitetni podaci koji bi jasno pokazali dugoročne koristi za imunološki sustav, dodala je Cain.
Neočekivani negativni učinci
Jedan od neočekivanih nalaza studije bio je da uranjanje u hladnu vodu može uzrokovati privremeno povećanje upale u tijelu.
Na prvi pogled to se čini kontradiktornim jer sportaši često koriste ledene kupke za smanjenje upale. Međutim, trenutni skok upale nakon hladnog uranjanja zapravo je reakcija tijela na stres, slično kao kod vježbanja, objasnio je dr. Ben Singh iz UniSA-e.
Tko bi trebao biti oprezan?
Znanstvenici upozoravaju da osobe s postojećim zdravstvenim problemima moraju biti oprezne pri uranjanju u hladnu vodu jer početna upala može imati negativne posljedice na njihovo zdravlje.
Bilo da ste elitni sportaš ili prosječna osoba, važno je razumjeti učinke koje hladna voda ima na tijelo. Još uvijek nema dovoljno istraživanja koja bi jasno pokazala tko ima najviše koristi i koji je idealan način primjene, zaključila je Cain.
Zaključak: Vrijedi pokušati, ali s mjerom
Kupanje u hladnoj vodi može imati kratkoročne koristi, ali ne postoji dovoljno dokaza da donosi dugoročne zdravstvene prednosti.
Znanstvenici pozivaju na dodatna istraživanja kako bi se bolje razumjeli učinci i praktične primjene ovog popularnog trenda.
(www.jabuka.tv)