Hajduk sigurnom pobjedom protiv Gorice izborio finale Kupa

Nogometaši Hajduka prvi su finalisti Hrvatskog kupa nakon što su na svom Poljudu svladali Goricu s 2-1. Junak susreta bio je dvostruki strijelac Dario Melnjak.

Splićani su bili prilično bolja momčad, pogotovo u prvom dijelu, a svoje prve golove u dresu Hajduka Melnjak je zabijao u 39. i 64. minuti. Gorica je ostala bez prvog, povijesnog ulaska u finale Kupa, dok će Hajduk igrati finalni susret po prvi puta nakon sezone 2017./18. i poraza u Vinkovcima od Dinama.

Vrlo agresivno je Hajduk otvorio prvu domaću utakmicu u Kupu nakon skoro šest godina. Brzo su se počele nizati opasne situacije pred Kotarskim, a gostujući sastav je bio doslovno zbijen u vlastitom šesnaestercu.

Nakon nekoliko uvodnih, sramežljivih pokušaja, prvu dobru šansu, u 13. minuti, imao je Grgić, ali je glavom pucao preko vrata. Kako je utakmica trajala tako su šanse Hajduka postajale sve ozbiljnije. Dva puta je pokušao Biuk, a onda je najbolju šansu u 26. minuti imao Grgić. No, njegov gromoviti udarac, nakon lijepe akcije, je prošao pored vratnice.

U 33. minuti Hajduk je zabio. Strijelac je bio Livaja, ali je pogodak poništen zbog zaleđa. No, malo kasnije, u 39. minuti, nije bilo pomoći za Velikogoričane. Biuk je probio stranu, a na povratnoj lopti, iz blizine, pogodio je Melnjak za 1-0. Bio je to njegov premijerni pogodak u dresu Splićana.

Mogao je Hajduk na odmor otići s dva gola plusa, ali je Marko Livaja iz slobodnog udarca, u zadnjim trenucima prvog dijela, naciljao vratnicu.

Od početka drugog dijela Gorica je, sasvim logično, zaigrala otvorenije. Iako je takav stav otvarao više prostora u obrani Gorica je sve ozbiljnije prijetila pa je tako u 58. minuti složila točnu i brzu akciju koju je Pršir završio udarcem s desetak metara iskosa, a lopta je fijuknula tik pored vratnice.

Ubrzo nakon toga velika fešta na Poljudu. U 64. minuti Livaja je ubacio iz slobodnog udarca, a Melnjak je glavom postigao svoj drugi pogodak na susretu za 2-0 Splićana. Do kraja dvoboja oba su sastava imala nekoliko dobrih prilika, a u 95. minuti je dosuđen jedanaesterac za goste nakon što je Atanasov igrao rukom u svom šesnaestercu. Kalik je smanjio na 1-2, ali bilo je to sve od Gorice u ovom susretu.

Suparnika u finalu Hajduk će saznati 9. ožujka kada se na Rujevici igra druga polufinalna utakmica, a sastaju se Rijeka i Osijek. Finale će se igrati na Poljudu 26. svibnja.

(Hina/Foto: Joško Ponos/Cropix)