Oružane snage BiH odbile su angažirati helikoptere na gašenju požara na mostarskom odlagalištu Uborak zbog otrovnih plinova, gustog dima i sumnje na prisutnost neeksplodiranih ubojitih sredstava.
Operativni centar Civilne zaštite Hercegovačko-neretvanske županije uputio je Oružanim snagama BiH hitan zahtjev za gašenje požara iz zraka, no angažman helikoptera odbijen je zbog ozbiljnih sigurnosnih rizika za posadu i opremu.
Iz Operativnog centra naveli su da su od Oružanih snaga BiH dobili službeno obrazloženje u kojem su navedeni razlozi zbog kojih helikopteri ne mogu sudjelovati u gašenju požara.
Otrovni plinovi, eksplozivna sredstva i slaba vidljivost
Jedan od glavnih razloga je velika izloženost posade otrovnim plinovima koji nastaju izgaranjem različitih vrsta otpada.
U obrazloženju se navodi i osnovana sumnja da se na području odlagališta nalaze neeksplodirana ubojita sredstva, čija bi eksplozija mogla ugroziti helikoptere i njihove posade.
Dodatnu opasnost predstavlja iznimno velika koncentracija dima i znatno smanjena vidljivost, zbog čega nije moguće sigurno upravljati i manevrirati letjelicama iznad požarišta.
Proglašena tehničko-tehnološka nesreća
Požar na odlagalištu prijavljen je u ponedjeljak u 9:15 sati, nakon čega je na teren upućeno 15 vatrogasaca sa sedam vatrogasnih vozila.
Svi radnici odlagališta pravodobno su evakuirani, a ozlijeđenih osoba nije bilo.
Zbog ozbiljnosti situacije i moguće ekološke opasnosti donesena je odluka o proglašenju tehničko-tehnološke nesreće.
Gašenje požara se nastavlja
U početnoj fazi intervencije sudjelovali su pripadnici Ministarstva unutarnjih poslova, ekipe Hitne medicinske pomoći te pripadnici Oružanih snaga BiH s ljudstvom i cisternama.
Potporu iz zraka na početku gašenja pružio je i protupožarni zrakoplov Air Tractor.
Dežurni vatrogasci iz Mostara i Čapljine, medicinske ekipe te ostale službe zaštite i spašavanja nastavljaju intervenciju kako bi požar lokalizirali i stavili pod nadzor.
(www.jabuka.tv | Foto: Fena)


E narode moj!to su nase oruzane snage.nece helikopter iznad Uborka!zamislite da nam Putim jednu ljuljne 😂.ne moze vojska mozda je opasno!
Ljudi,eksplodiraće metan,pod hitno evakuirajte grad