Golijada u sarajevskom derbiju: Željezničar s 5:2 svladao Sarajevo

FK Željezničar je u gradskom derbiju s 5:2 svladao FK Sarajevo.

Sarajevo je imalo istinski početak iz snova.

Nakon auta na lijevoj strani, Handžić je dobio loptu, te je prebacio na drugu stativu, odakle Anel Hebibović jako lijepim volej udarcem savladava golmana Filipa Erića.

Željezničar je odmah u narednim minutama krenuo silovito po poravnanje, Sulejman Krpić je prvo pogodio okvir gola, a nedugo nakon toga donio je svom timu poravnanje nakon vrlo lijepe akcije i odličnog dodavanja Sadikovića.

Domaći tim je i nakon pogotka zadržao terensku inicijativu, ali treba istaknuti da je susret prekinut prvo u 17. minuti zbog sudačkog time outa, a potom i u 23. minuti zbog bakljade na južnoj tribini, zbog čega je dobar dio susreta izgubio ritam. No, nakon što se definitivno nastavilo s igrom, Željezničar je više pokazivao.

Domaći su često imali loptu u opasnim zonama blizu gola Sarajeva, ali nedostajao je dobar pas ili dobar centaršut, pa uglavnom Vladan Kovačević nije imao previše posla.

U 27. minuti opasnu situaciju pred svojim golom je “očistio” Gavrić nakon ubačaja Pavića, a potom je izblokiran udarac Sadikovića. Najopasniji napad Sarajeva u ovoj fazi utakmice u 32. minuti je Bojan Letić upropastio lošom odlukom da ne centrira iz prve, već da prvo prima loptu.

Željezničar je propustio još nekoliko manjih prilika, ali i jednu veliku u 33. minuti, kada Bojan Letić s gol linije izbacuje loptu u polje nakon udarca Ermina Zeca glavom.

U 38. minuti, pred kaznenim prostorom Sarajeva se stvorila prilična gužva, a gosti su probali po zemlji iznijeti loptu. Pogriješio je Alen Mustafić, kojem loptu otima Zec i precizno ubacuje u sredinu, a tamo Krpić rutinski matira golmana Sarajeva Vladana Kovačevića.

U 42. minuti, poslije dobrog ubačaja iz kornera, Enes Sipović glavom šutira preko gola, a upravo je isti igrač bio tragičar u prvoj minuti sudačke nadoknade, kada je iz naizgled bezazlenog napada Sarajeva po desnoj strani poslije ubačaja Hebibovića glavom loptu poslao direktno u svoju mrežu.

Sarajevo je tako na poluvrijeme otišlo sa solidnim rezultatom iako nije igralo previše dobro, a Husref Musemić je pravio korekcije uvođenjem Velkoskog i Đokanovića sa klupe, umjesto mladih Šabanovića i Mustafića.

Nije to u ranoj fazi drugog poluvremena previše pomoglo igri Sarajeva, koje je i dalje bilo u podređenom položaju, a najopasniju priliku u drugom dijelu Željezničar je imao preko Damira Sadikovića, čiji je jako dobar šut iz slobodnog udarca u 54. minuti otišao preko gola.

Pet minuta kasnije, Željezničar ipak stiže do novog vodstva. Obrana Sarajeva izbacuje loptu poslije ubačaja s lijeve strane, a udarac Mladena Veselinovića koji je bio sjajan Vladan Kovačević brani, no loptu je odbio direktno do Petra Boje. Ovaj nije imao težak posao da zatrese mrežu Sarajeva za još jednu erupciju oduševljenja Grbavice.

Nastavak susreta očekivano je donio nešto oprezniju igru Željezničara, ali i prijetnje za gol Sarajeva svaki put kad bi Željezničar došao u posjed lopte. Sarajevo je bilo bez većih prilika, a u 76. minuti, Željezničar pogotkom Damira Sadikovića dolazi prvi put do dva gola prednosti.

Sadiković je nakon prekida dobio loptu na vrhu šesnaesterca, šutirao je i lopta je prošla kroz “šumu” nogu prije nego je završila u mreži iza Vladana Kovačevića, piše Sport1.

Do kraja susreta, Mehmed Alispahić je postigao i peti gol za domaćina, koji je tako uspio revanširati Sarajevu za težak prošlosezonski poraz na Grbavici. Plavi sada imaju 15 bodova i prvi su na tablici pred reprezentativnu pauzu, dok Sarajevo s bodom manje zauzima drugo mjesto.

FK Željezničar – FK Sarajevo 5:2
Stadion: Grbavica, Sarajevo
Gledatelja: 11500
Sudac: Haris Kaljanac (Sarajevo)
Golovi: 0:1 – Hebibović (2), 1:1 – Krpić (7), 2:1 – Krpić (38),  2:2 – AG Sipović (45+1), 3:2 – Bojo (59), 4:2 – Sadiković (76), 5:2 – Alispahić (90+2)
Žuti kartoni: Šerbečić, Đokanović, Gavrić, Letić (Sarajevo)

FK Željezničar: Erić, Stanić, Pavić, Osmanković, Sipović, Bojo, Sadiković (84. Štilić), Alispahić, Veselinović, E. Zec (74. Ramović), Krpić

FK Sarajevo: Kovačević, Šabanović (45. Đokanović), Letić, Šerbečić, Lazić, Gavrić, Mustafić (45. Velkoski), Milanović, Hebibović (75. Šišić), Ahmetović, Handžić