Golema oluja pogodila Sredozemlje, u Grčkoj nestalo struje i zaustavljeni trajekti: “Ne izlazite iz kuća!”

Trajekti su zaustavljeni između Pireja i dijelova otočja Cikladi, poput Mikonosa i Santorinija, kao i nekih otoka u skupini Dodekanez, Roda i Kosa.

Izvješća govore o velikim valovima i jakom vjetru, ali zasad nema ozlijeđenih. Stanovnicima je savjetovano da ostanu u zatvorenom.

Oluja bi kroz sljedećih 48 sati mogla pogoditi Atenu, te se potom pomicati prema sjeveroistoku, a meteorolozi se nadaju da će pomicanjem slabiti te da će se vremenski uvjeti do nedjelje navečer popraviti.

Zorba je posljedica Medicanea, prvog uragana u povijesti Mediterana. Točnije, Europske meteorološke služne, za Grčku su ovu pojavu nazvali Zorba, po istoimenom popularnom filmu iz 1964.

Jučer je DHMZ izdao upozorenje za Medicane, koji će prema prognozama zahvatiti južne dijelove Italije, zatim neke dijelove Grčke i Turske.

Maksimalna brzina vjetra predviđa se oko 120 km/h, a na obalu južne Grčke i Turske mogao bi donijeti veću količinu oborine te uzrokovati bujične poplave i visoke valove na moru, navodi DHMZ u priopćenju.

Medicane su relativno rijetke meteorološke pojave koje nastaju u Sredozemnom moru. Prosječno se pojavljuju 3 puta u 2 godine. Većina nastalih sustava pritom ostaje pri ili ispod jačine tropske oluje, no ponekad se može dogoditi da neke oluje dostignu i kategoriju 1 na ljestvici jačine uragana.

Za nastanak medicanea potrebna je topla morska površina, od 15 do 26 °C, zbog čega je idealno vrijeme za njihov nastanak kraj ljeta i početak jeseni, visoka temperatura zraka te iznenadni prodor hladnijeg zraka da bi se razvila nestabilnost iz koje bi se dalje razvio sustav oluja pa naposljetku i medicane.

Prosječne veličine takvih sustava kreću se od 70 km do 300 km, njihov životni vijek je od 6 sati do otprilike 5 dana, a brzina vjetra u medicaneu može doseći i 140 km/h.

Na satelitskim snimkama mogu se prepoznati kao oblačni sustavi s ‘okom’, slično kao i kod uragana, no sustavi su bitno drugačiji po svom nastanku, navodi se u priopćenju DHMZ-a.

(Hina)

Komentiraj:

Ova web-stranica koristi Akismet za zaštitu protiv spama. Saznajte kako se obrađuju podaci komentara.