Genijalni Egipćanin navijače na Anfieldu doveo u delirij, Roma sačuvala nadu

Nogometaši Liverpoola svladali su Romu na Anfieldu rezultatom 5:2 u prvoj utakmici polufinala Lige prvaka i na taj način se približili plasmanu u finale koje će biti odigrano u Kijevu, a zvijezda meča bio je Mohamed Salah.

Roma je prva zaprijetila kada je u 2. minuti Strootman šutirao s ruba kaznenoga prostora, ali pravo u Kariusa. Već u narednom napadu Salah je pokušao, ali je i Alisson bio na visini zadatka.

U 5. minuti Salah je asistirao Firminu koji izlazi sam na Alissona iskosa sa desne strane, ali je bio neprecizan.

Prečka domaćega gola zatresla se u 19. minuti kada je Kolarov sjajno šutirao, ali je uzdrmao prečku.

Mane je u 28. minuti propustio čisti zicer kada je izašao nakon kontre sam pred Alissona, ali je ljevicom šutirao veoma loše i lopta je otišla preko gola. Samo minutu kasnije Senegalac je ponovo bio u prilici, ali i drugi put nije uspio ništa.

A onda se u 37. minuti dogodila magija. Točnije – dogodio se Mohamed Salah. Firmino je dodao loptu Egipćaninu koji je sa desne strane kaznenoga prostora lijevom nogom pogodio suprotne rašlje. Naravno, Salah nije želio proslaviti pogodak s obzirom na to da je upravo iz Rome stigao u Liverpool pred početak ove sezone.

Samo tri minute kasnije Liverpool je mogao povesti s 2:0 kada je nakon kornera obrana gostiju zaboravila na Lovrena koji je neometan s pet metara šutirao glavom, ali je lopta pogodila prečku, piše Klix.ba.

A onda se u 45+1. minuti ponovno ukazao Salah. Nakon kontranapada Firmino je asitirao Salahu koji izlazi sam pred Alissona i lagano potkopava loptu preko njega za 2:0. Naravno, nije ni ovaj pogodak slavio.

U 56. minuti nova akcija Liveproola iz tri dodira je završena pogotkom. Alexander-Arnold je uposlio Salaha na desnoj strani, a najbolji igrač Redsa pronalazi Manea koji iz treće šanse konačno pronalazi put do mreže za 3:0.

Samo pet minuta kasnije Alisson je i četvrti put vadio loptu iz svoje mreže, a Džeko je morao još jednom izvoditi loptu s centra.

Ponovno je Liverpool za samo pet sekundi sa svoje polovice stigao do pogotka. Salah je dobio loptu na desnoj strani, pretrčao je Jesusa poput kakvoga čunja na treningu i ubacio loptu u peterac, a Firminu je preostalo samo ubaciti loptu u prazan gol za 4:0.

U 69. minuti na semaforu je već stajalo 5:0. Milner je izveo korner, a Firmino je glavom pogodio za uvjerljiv trijumf Redsa kojim su već jednom nogom zakoračili u finale Lige prvaka.

U 73. minuti Roma je pokušala stići do počasnoga pogotka, a u akciji su bila dvojica rezervista. Perotti je ubacio s lijeve strane, a Shick je šutirao glavom pravo u Kariusa.

Minutu kasnije više od 50.000 navijača je ustalo na noge. Razlog je, naravno, bio taj što je Salah napustio teren uz gromoglasan aplauz navijača Redsa, a u igru je ušao Ings.

Na 5:1 smanjio je Džeko u 81. minuti susreta. Nainggolan je poslao dugu loptu, odbrana Redsa je loše reagirala, a Džeko je lijepo primio loptu i rutinski savladao Kariusa i postigao pogodak za Vučicu. To je Dijamantu bio 7. pogodak ove sezone u Ligi prvaka.

Džeko je ponovno bio u šansi u 84. minuti kada ga je Florenzi pronašao na lijevoj strani kaznenoga prostora domaće ekipe, ali je Edin ljevicom šutirao pravo u golmana Liverpoola.

Četiri minute kasnije postavljen je konačan rezultat. Lopta je pogodila Milnera u ruku u kaznenom prostoru i arbitar Felix Brych je pokazao na bijelu tačku. Siguran realizator penala bio je Perotti za konačnih 5.2.

Uzvratni susret se igra 2. svibnja na rimskom Olimpicu.