Francuzi izbacili Litvu sa Svjetskog prvenstva, Amerikanci uvjerljivi protiv Grčke

Košarkaši Francuske osigurali su plasman u četvrtfinale Svjetskog prvenstva, nakon što su u prvom susretu druge faze savladali Litvu, koja je završila natjecanje.

Franuzi su slavili sa 78:75, čime su ostvarili četvrtu pobjedu na prvenstvu u Kini. Iz grupe L će natjecanje još nastaviti Australija, koja je ranije u toku dana savladala Dominikansku Republiku.

Francuzi su svladali Litvance zahvaljujući odlično odigranoj prvoj dionici, koju su dobili sa 26:14. Velika borba vodila se u nastavku, ekipe su bile prilično izjednačene. Litvanci su preuzeli inicijativu u posljednjoj četvrtini, sjajno je igrao Jonas Valančiunas.

Na tri minute do kraja Litva je imala 72:70. Igralo se koš za koš u završnici, ali su Francuzi poveli sa 76:74 poslije koša Fourniera. Nisu odustajali Litvanci, ali nisu mogli ni do koša. Na 15 sekundi do kraja De Colo je postavio konačni rezultat.

Fournier je meč završio sa 24 poena, dok je De Colo ubacio 21. Što se tiče poraženog sastava, Jonas Valančiunas je imao 18 poena i 8 skokova, dok je Mantas Kalnietis imao 12, prenosi Sport Klub.

U drugoj utakmici SAD je slavio uvjerljivo protiv Grčke sa 69:53, a Grcima nije bilo dovoljan ni vrlo motivirani Giannis Antetokounmpo.

Nova pobjeda Amerikanaca, ali još jednom dojam nije bio posebno upečatljiv. Ono što može zadovoljiti Gregga Popovicha je kvalitetnija igra u obrani koja je prilagođena Grcima i kontrola nad utakmicom koja je gotovo svih 40 minuta bila na strani SAD-a.

Grčka je upisala poraz, ali nije baš izgledala posebno uzdrmana s njim. Giannis Antetokounmpo je bio motiviran, najviše je pokušavao, ali nije mogao sam, izostala je značajnija podrška suigrača.

U početku su se Grci još dobro držali, međutim u drugoj dionici Amerikanci su se odvojili, stvorili su razliku i nakon toga više nisu imali nikakvih problema.

Igrali su Amerikanci bez Tatuma, no to se nije osjetilo, uostalom to je kap u moru izostanaka, a ionako u rosteru imaju igrača koji ga može nadoknaditi.

U drugom poluvremenu bilo je samo stvar tehnike privesti meč kraju. Uspješno su to odradili i stigli su do očekivane pobjede 69:53.

Mali broj poena s obje strane i šut iz igre debelo ispod 40 posto, ali Amerikanci su ipak bili uspješniji i došli su do pobjede. Amerikanci su osigurali prolaz u četvrtfinale, a tko će im se tamo pridružiti, odgovor će ponuditi posljednje kolo, prenosi Sportnet.rtl.hr.

SAD su predvodili Kemba Walker s 15 poena i šest asistencija i Donovan Mitchell s deset poena i pet skokova. Kod Grčke Giannis Antetokounmpo ubacio je 15 poena uz 13 skokova dok je Kostas Sloukas dodao 13 poena.