Francuska eliminirala Urugvajce

Nakon dva dana odmora ponovno se igraju utakmice Svjetskoga nogometnoga prvenstva, a prvi na teren u borbi za plasman u poluzavršnicu u Nizny Novgorodu istrčali su Francuzi i Urugvajci, koji su silno oslabljeni u ovoj važnoj utakmici s obzirom da je zbog povrede iz momčadi izostao Edinson Cavani, dvostruki strijelac protiv Portugalaca u onoj utakmici osmine završnice kada je Tabarezova momčad protiv europskog prvaka slavila sa 2:1.

Urugvaj je u 4. minuti imao prvi ozbiljniji izlet pred suparnički gol i odmah su Francuzi u par navrata panično reagirali, ali ipak na kraju otklonili opasnost ispred svoga gola. Deset minuta nakon toga ubačaj iz kuta, Gimenez glavom spušta loptu, ali Lloris boksa ispred Stuanija.

Minutu kasnije Pavard na drugoj strani ubacuje s desne strane, Giroud je na drugoj vratnici najviši, te glavom vraća na prvu vratnicu gdje je usamljen Mbappe, ali prerani skok sjajnog francuskog krilnog igrača, te njegov pokušaj glavom završava iznad urugvajskoga gola.

Slijedilo je razdoblje igre od nekih 20-ak minuta gdje se igralo čvrsto, ali uglavnom na sredini terena, što će pak reći bez pretjeranih prijetnji po suparnička vrata. Vecino je pokušao u 35. minuti s 14-15 metara, ali je lopta išla pravo u dobro postavljenoga Llorisa. Tri minute kasnije Bentancur postaje prvi urugvajski igrač s javnom opomenom (nešto ranije kod Francuza je požutio Hernandez), a to je značilo da Urugvajci neće moći računati na njegove usluge u polufinalu ukoliko se plasiraju među četiri najbolje momčadi ovoga natjecanja.

Francuska je povela u 40. minuti iz svoga prvoga udarca na protivnički gol. Griezmann je ubacio iz prekida s desne strane, Varane krasno skočio, uslijedio je željeni trzaj glavom i pogodak u suprotni kut nemoćnoga Fernanda Muslere za vodstvo “Galskih pijetlova” od 1:0.

Sličan ubačaj iz prekida viđen je i na drugoj strani kada je u srce francuskoga šesnaesterca loptu poslao Torreira, a zatim u skoku najviši bio Caceres, međutim briljntnu obranu bilježi Hugo Lloris, zatim Diego Godin s metra udaljenosti promašuje cijeli gol i Francuska na poluvrijeme zahvaljujući svome vrataru odlazi s prednošću od 1:0.

Nastavak susreta započeo je velikom pogreškom Muslere koji je nastojao driblati Griezmann, pa je nakon pritiska izbio loptu, ali na sreću po Urugvajce Francuzi nisu to ispratili do kraja i na primjeren način kaznili.

Poslije sat vremena igre Oscar Tabaarez radi dvostruku izmjenu uvođenjem Rodrigueza i Gomeza umjesto Bentancura i Stuanija, ali samo minutu kasnije Francuzi stižu i do drugoga pogotka zahvaljujući pogrešci Muslere. Naime, Griezmann je šutirao s 20-ak metara po sredini gola, a vratar Urugvaja katastrofalno pogriješio ispustivši loptu koja po drugi put završava u njegovom golu.

Francuzi su nakon stečene prednosti od dva zgoditka rutinski odrađivali utakmicu do samoga kraja, a imali su još dobar pokušaj preko Tolissa u 72. minuti kada je dobro, ali ipak malo neprecizno šutirao francuski veznjak, te u 77. minuti kada Mbappe bježi Godinu, no na kraju ipak biva izblokiran, pa je ostalo tih 2:0.

NIZNY NOVGOROD – Gradski stadion.Gledatelja: 43.500. Sudac: Nestor Pitana (Argentina). Utakmica četvrtzavršnice SP: Urugvaj – Francuska 0:2 (0:1). Strijelci: 0:1 Varane (40), 0:2 Griezmann (61). Žuti kartoni: Bentancur, Rodriguez(Urugvaj), Hernandez, Mbappe (Francuska).

URUGVAJ (4-1-2-1-2): Muslera – Caceres, Gimenez, Godin, Laxalt – Torreira – Nandez (od 73. Urretviscaya), Vecino – Bentancur(od 59. Rodriguez) – Suarez, Stuani (od 59. Gomez). Izbornik: Oscar Tabarez.

FRANCUSKA (4-2-3-1): Lloris – Pavard, Varane, Umtiti, Hernandez – Kante, Pogba – Mbappe (od 88. Dembele), Griezmann (od 90. Fekir), Tolisso(od 80. Nzonzi) – Giroud – Izbornik. Didier Deschamps.