Fenerbahče i Olympiakos u finalu košarkaške Eurolige

U finalu završnoga turnira ovosezonske Eurolige košarkaša u Istanbulu u nedjelju će igrati domaćin Fenerbahče i Olympiakos.

Košarkaši Olympiakosa su u polufinalu svladali branitelja naslova CSKA iz Moskve sa 82:78 (12:18, 21:22, 27:24, 22:14).

CSKA je vodio praktički tijekom cijeloga susreta, u nekoliko navrata i s dvoznamenkastom razlikom, ali grčki se sastav vraćao u igru košem sa zvukom sirene na isteku svake od prvih triju četvrtina, da bi u posljednjih 10 minuta stvar u svoje ruke uzeo Vassilis Spanoulis. Legendarni razigravač Olympiakosa u prve tri četvrtine nije ubacio niti jedan koš iz igre, bio je na samo četiri pogođena slobodna bacanja, ali je u posljednjih 10 minuta zabio 10 poena, uključujući i tricu za vodstvo 74:73, 1:53 minute prije kraja.

Nakon promašaja Printezisa 15 sekundi prije kraja kod vodstva Olympiakosa 79:77, odgovornost u redovima CSKA preuzeo je Miloš Teodosić, ali je promašio ishitreni šut za tricu osam sekundi prije kraja. U završnici punoj slobodnih bacanja Olympiakos je uspio sačuvati prednost.

Po 14 koševa za Olympiakos postigli su Spanoulis, Printezis i Papanikolaou, dok su CSKA predvodili Teodosić sa 23 i De Colo sa 16 ubačaja.

Fenerbahce je potom nadigrao momčad s najboljim omjerom iz ligaškoga dijela sezone, Real iz Madrida sa 84:75.

Fener je na krilima pune dvorane odlično otvorio utakmicu, vrlo brzo stekao prednost od 17:7 i nije gostima iz Madrida dopustio povratak u utakmicu. Početkom četvrtoga dijela domaći sastav je stigao i do 16 pogodaka razlike (68:52), nakon čega je uslijedila serija gostiju od 8:0, no svako daljnje približavanje spriječio je iskusni trener Fenerbahcea Željko Obradović pozvavši minutu odmora na kojoj je smirio svoje igrače.

Ekpe Udoh je sa 18 koševa, 12 skokova i 8 asistencija predvodio Fenerbahce, Bogdan Bogdanović je dodao 14 poena, dok su Sergio Llull sa 28 i Jaycee Carroll sa 21 ubačajem bili najefikasniji kod Reala.

Olympiakos je do sada tri puta osvajao naslov europskoga prvaka (1997, 2012, 2013), dok Fenerbahče još nikada nije bio prvak. Turski sastav jednom je igrao u finalu, i to prošle godine kada je izgubio od CSKA nakon produžetka.