Nominacije za najprestižniju filmsku nagradu objavili su u ime Akademije supružnici, glumica Priyanka Chopra i glazbenik Nick Jonas, a dodjela će ove godine iznimno biti upriličena tek u travnju.
U najužem izboru za Oscara u kategoriji “najbolji strani film” našao se i bosanskohercegovački kandidat “Quo Vadis, Aida?” redateljice Jasmile Žbanić, koji prati priču o užasima Srebrenice.
Velik je to uspjeh za bosanskohercegovačku kinematografiju, koja je 2002. u ovoj kategoriji već odnijela pobjedu. Svijet tada nije ostao imun na još jedan ratni film, “Ničiju zemlju” redatelja Danisa Tanovića.
Predstavljanje svih nominacija uživo možete pratiti u videu, a u nastavku je popis nominiranih u najvažnijim kategorijama.
NAJBOLJI FILM
Zemlja nomada
Minari
Suđenje čikaškoj sedmorici
Promising Young Woman
Sound of Metal
Juda i crni mesija
Mank
The Father
NAJBOLJI REDATELJ
Chloe Zhao (Zemlja nomada)
David Fincher (Mank)
Thomas Vinterberg (Another Round)
Lee Isaac Chung (Minari)
Emerald Fennell (Promising Young Woman)
NAJBOLJI GLUMAC
Chadwick Boseman, posthumno (Ma Rainey: Majka bluesa)
Riz Ahmed (Sound of Metal)
Anthony Hopkins (The Father)
Gary Oldman (Mank)
Steven Yeun (Minari)
NAJBOLJA GLUMICA
Frances McDormand (Zemlja nomada)
Carey Mulligan (Promising Young Woman)
Viola Davis (Ma Rainey: Majka bluesa)
Vanessa Kirby (Pieces of a Woman)
Andra Day (The United States vs. Billie Holiday)
NAJBOLJI SPOREDNI GLUMAC
Daniel Kaluuya (Juda i crni mesija)
Leslie Odom Jr. (One Night in Miami)
Sacha Baron Cohen (Suđenje čikaškoj sedmorici)
Paul Raci (Sound of Metal)
Lakeith Stanfield (Juda i crni mesija)
NAJBOLJA SPOREDNA GLUMICA
Olivia Colman (The Father)
Youn Yuh-jung (Minari)
Maria Bakalova (Borat Subsequent Moviefilm)
Amanda Seyfried (Mank)
Glenn Close (Hillbilly Elegy)
NAJBOLJI ADAPTIRANI SCENARIJ
Borat (Peter Baynham, Sacha Baron Cohen, Jena Friedman, Anthony Hines, Lee Kern, Dan Mazer, Nina Pedrad, Erica Rivinoja, Dan Swimer)
Nomadland (Chloé Zhao)
One Night in Miami (Kemp Powers)
The Father (Christopher Hampton & Florian Zeller)
The White Tiger (Ramin Bahrani)
NAJBOLJI ORIGINALNI SCENARIJ
Promising Young Woman (Emerald Fennell)
Suđenje čikaškoj sedmorici (Aaron Sorkin)
Minari (Lee Isaac Chung)
Sound of Metal (Derek Cianfrance, Abraham Marder & Darius Marder)
Juda i crni mesija (Will Berson, Shaka King, Keith Lucas & Kenny Lucas)
NAJBOLJI DOKUMENTARNI FILM
Crip Camp
Time
Collective
The Mole Agent
My Octopus Teacher
NAJBOLJI STRANI FILM
Another Round (Danska)
Collective (Rumunjska)
Quo Vadis, Aida? (Bosna i Hercegovina)
Better Days (Hong Kong)
The Man Who Sold His Skin (Tunis)
NAJBOLJI ANIMIRANI FILM
“Onward”
“Over the Moon”
“Shaun the Sheep Movie: Farmageddon”
“Soul”
“Wolfwalkers”
NAJBOLJA ORIGINALNA PJESMA
“Husavik (My Hometown),” “Eurovision Song Contest”
“Fight for You” – “Judas and the Black Messiah”
“Hear My Voice” – “The Trial of the Chicago 7”
“Io Si (Seen)” -“The Life Ahead”
“Speak Now” – “One Night in Miami”
(www.jabuka.tv)