Europska liga: Rubin izbacio Atletico, a Zenit Liverpool

Prošlogodišnji pobjednik Europske lige španjolski Atletico Madrid oprostio se od obrane naslova već u šesnaestini finala najmasovnijeg europskog nogometnog kupa. Nogometaši Intera, Lazija i Tottenhama izborili su plasman u osminu finala, a tamo neće biti Liverpoola, koji je s 3:1 svladao Zenit St. Peterburg u uzvratu, no to nije bilo dovoljno. Istaknuli su se Česi, Viktoria je ponizila Napoli, a Sparta je žestoko namučila Chelsea.

Od devet hrvatskih nogometaša koliko ih je nastupilo u dalje je prošao tek Mateo Kovačić, dok je za Nikolu Kalinića, Ivana Strinića, Sašu Bjelanovića, Dejana Lovrena, Niku Kranjčara, Domagoja Vidu, Ognjena Vukojevića i Manuela Pamića završila europska sezona. Posebno loše je prošao Nikola Kalinić, koji je uz ispadanje svoje momčadi još zaradio i crveni karton.

Pirova pobjeda Atletica u Moskvi

Atletico Madrid je u uzvratnom dvoboju šesnaestine finala u Moskvi pobijedio Rubin Kazan s 0:1, međutim ruski sastav ide dalje jer je u prvom susretu u Madridu slavio s 0:2. Pogodak odluke u susretu igranom pred svega 5.000 gledatelja na stadionu Lužniki postigao je Radamel Falcao u 84. minuti. Bio je to njegov 30. pogodak u Kupu Uefe i Europskoj ligi. Samo je Šveđanin Henrik Larsson bolji od Falcaoa s jednim golom više. Atletico je u posljednjih pet minuta igrao s igračem više nakon što je isključen Cesar Navas, ali Španjolci nisu uspjeli zabiti još jedan pogodak i izboriti barem produžetak.

Rubin će u osmini finala igrati protiv Levantea, koji je i u uzvratu golom Martinsa u devetoj minuti bio bolji od Olympiakosa. Španjolski sastav je u prvom susretu slavio s 3:0.

Inter bez stresa, Totenham izbacio Lyon

Inter je bez stresa odradio gostovanje u Rumunjskoj pobijedivši CFR Cluj 3:0, nakon što je u Milanu pobijedio s 2:0. Golove za talijanski sastav zabili su Guarin (22, 45) i Benassi (89). Hrvatski nogometaš Mateo Kovačić odradio je svih 90 minuta za goste, a u 15. minuti je zaradio žuti karton. Saša Bjelanović nije nastupio za Cluj.

Inter u osmini finala očekuje Tottenham, koji je na Gerlandu izvukao 1:1 protiv Lyona nakon što je u prvom susretu na White Hart Laneu slavio s 2:1. Spursi su se spasili golom Mouse Dembelea u 90. minuti. Prije toga Lyon je poveo u 17. minuti golom Maximea Gonalonsa i sve do sudačke nadoknade lavovi su držali rezultat koji ih vodi dalje. Dejan Lovren je odigrao cijeli susret u domaćim redovima.

Lazio izbacio Borussiju M., ali opet ga čeka bundesligaš

Lazio je nakon golijade u Moenchengladbachu (3:3) u uzvratu u Rimu pobijedio Borussiju s 2:0 golovima Candreve (10) i Gonzaleza (33) te izborio plasman u osminu finala, gdje ga očekuje Stuttgart. Nijemci su u uzvratnom dvoboju na gostovanju pobijedili belgijski Genk s 0:2 nakon što je prvi susret završio 1:1.

Dnjipro i Basel su u Dnjipropetrovsku odigrali 1:1, čime su Švicarci izborili nastavak natjecanja jer su u prvom susretu slavili s 2:0. Dnjipro je poveo golom Seleznjova iz jedanaesterca u 76. minuti, a izjednačio je Schar pet minuta kasnije također iz kaznenog udaraca. Oba sastava zaključila su utakmicu s igračem manje. Prvo je isključen naš Nikola Kalinić u 64. minuti, a potom je pocrvenio i napadač Basela Frei u 76. minuti. Kalinić je ušao u igru deset minuta prije isključenja. Ivan Strinić je odigrao cijeli susret za Dnjipro, a u 35. minuti je dobio žuti karton.

Suarez donio nadu, Liverpool ipak ispao

Basel sada očekuje Zenit St. Peterburg, koji je u uzvratu u Engleskoj izgubio od Liverpoola s 3:1, ali kod kuće je slavio s 2:0 i zahvaljujući golu u gostima prošao dalje. Gosti su poveli u 19. minuti golom Hulka, Redsi su izjednačili u 28. minuti preko Suareza, a poveli su u 43. minuti golom Allena. U 59. minuti Suarez je svojim drugim pogotkom doveo Liverpool na rub prolaza, no do kraja domaćini nisu uspjeli zabiti četvrti gol.

Newcastle je golom Ameobia iz jedanaesterca u 64. minuti u Harkovu pobijedio Metalist 1:0, nakon što je dvoboj na St. James Parku završio bez pogodaka. Svrake u idućoj rundi očekuje Anži Mahačkala, koji je s 1:0 poražen u Hannoveru, no iz prvog dvoboja imao je prednost od 3:1.

Češke momčadi ponizile Napoli i Chelsea

Viktoria Plzen pobijedila je talijanski Napoli s 2:0 i u uzvratu, završivši poniženje momčadi s juga Italije. Naime, u prvom susretu u Napulju Česi su također bili bolji od suparnika s 0:3, pa su dalje prošli s ukupnih 5:0. Danas su golove za domaćina zabili Kovarik (51) i Tecl (74).

Sparta je do 90. minute vodila u Londonu protiv Chelseaja s 0:1, no Englezi su golom Hazarda u sudačkoj nadoknadi izjednačili i izborili prolaz dalje jer su u Pragu slavili 0:1. Manuel Pamić nije igrao za češki sastav.

Rezultati uzvratnih susreta šesnaestine finala Europske lige:

Rubin Kazan* – Atletico Madrid 0:1 (prva utakmica 2:0) – (Falcao 84)
Metalist Harkiv – Newcastle United* 0:1 (0:0) – (Ameobi 64pen)
CFR Cluj – Inter Milano* 0:3 (0:2) – (Guarin 22, 45, Bennassi 89)
Dnipro Dnipropetrovsk – Basel* 1:1 (0:2) – (Seleznjov 76pen//Schar 81pen, crveni karton: NIKOLA KALINIĆ (Dni,64))
Genk – Stuttgart* 0:2 (1:1) – (Boka 45, Gendtner 62)
Olympique Lyon – Tottenham* 1:1 (1:2) – (Gonalons 17//Dembele 90)
Lazio* – Borussia Mönchengladbach 2:0 (3:3) – (Candreva 10, Gonzales 33)
Bordeaux* – Dinamo Kijev 1:0 (1:1) – (Diabate 41)
Hannover- Anži Mahačkala* 1:1 (1:3) – (Pinto 70//Traore 90+8)
Fenerbahče Istanbul* – BATE Borisov 1:0 (0:0) – (Baroni 45pen)
Benfica Lisabon* – Bayer Leverkusen 2:1 (1:0) – (John 60, Matić 77//Schurlle 77)
Liverpool – Zenit St. Petersburg* 3:1 (0:2) – (Suarez 28, 60, Allen 42//Hulk 17)
Chelsea* – Sparta Prag 1:1 (1:0) – (Hazard 90+2//Lafata 17)
Olimpiakos Pirej – Levante* 0:1 (0:3) – (Martins 9)
Steaua Bukurešt* – Ajax Amsterdam 4:2** – 2:0 (0:2) – (Latovlevici 38, Chiriches 76) – Steua je pobijedila s 4:2 nakon jedanaesteraca**
Viktoria Plzen* – Napoli 2:0 (3:0) – (Kovarik 51, Tecl 74)