Eurobasket: Francuska nakon produžetaka pobijedila Italiju

Bila je blizu Italija da nastavi bajku na Eurobasketu. Nakon što su u osmini finala izbacili Srbiju, u četvrtfinalu su svega par minuta prije kraja imali odličnu šansu za slavlje protiv Francuske, ali na kraju su Francuzi slavili nakon produžetka 93:85.

Imali su Talijani sedam poena prednosti, 75:68, dvije minute i 16 sekundi prije kraja regularnog dijela utakmice.

Gobert je zatim zakucao, Spissu promašio, ali i napravio tehničku grešku što je Fournier iskoristio te s pogođenim slobodnim bacanjem i polaganjem smanjio rezultat na 75:73. Tu tehničku grešku su Talijani teško primili, a danas relativno mirni talijanski izbornik Gianmarco Pozzecco je samo čestitao sucima na odluci.

I dalje su Talijani imali sve u svojim rukama, pri rezultatu 77:75 i 19 sekundi do kraja Fontecchio je imao dva slobodna bacanja, ali je oba promašio. Huertel je na drugoj strani pogodio polaganje, a Fontecchio promašio šut sa sirenom za pobjedu Italije u 40 minuta. U produžetku se Italija držala do dvije minute prije kraja, ali ostali su Talijani bez snage kojom bi došli do novog velikog slavlja.

Francuska je odlično otvorila utakmicu. Odličnom obranom došla je do 11:3 nakon 4 minute igre, a na takve obrambene reakcije nadovezao se i sličan učinak u napadu. Francuzi su prvih 13-14 minuta šutirali gotovo pa nestvarno – imali su šut 11/17 te je iz toga i došla njihova prednost od 38:29 dvije i pol minute prije kraja druge četvrtine. Do poluvremena je francuski šut malo pao, ali su na poluvremenu i dalje imali prednost 38:31. Talijani su im jako pomogli da dođu do te razlike jer u imali jako loših šuterskih 20 minuta – trice su gađali samo 5/18, odnosno 28%.

No, tako loš šut Italija nije mogla imati do kraja utakmice. Počeli su se buditi u drugom poluvremenu, a kada je krajem treće četvrtine i početkom četvrte Francuska imala razdoblje od oko 7 minuta bez koša iz igre, Talijani su došli do prednosti koju su imali do opisane završnice regularnog dijela.

Francuska se tako priključila Španjolskoj i Njemačkoj u polufinalu Eurobasketa.