EU pozvao političke lidere u BiH da pokažu odgovornost i brzo izmijene Izborni zakon

Izvjestitelj Europskog parlamenta za BiH Cristian Dan Preda u svom nacrtu izvješća Odboru za vanjske poslove Europskog parlamenta o BiH, a na temelju izvješća Europske komisije za BiH za 2018., izdvaja zabrinutost zbog izrazitog usporavanja tempa reformi u državi zbog neslaganja među strankama, prenio je N1.

Reforme usporene

U nacrtu izvješća navodi se kako Odbor pozdravlja podnošenje odgovora BiH na upitnik Komisije te poziva BiH pravodobno odgovoriti na dodatna pitanja kako bi doprinijela mišljenju Komisije o prijavi za članstvo u EU.

Odbor za vanjske poslove Europskog parlamenta izražava zabrinutost zbog izrazitog usporavanja tempa reformi u državi zbog neslaganja među strankama i predizborne kampanje koja je počela jako rano.

Odbor žali što nije postignut nikakav kompromis o promjeni Izbornog zakona, koja je potrebna kako bi se provele odluke Ustavnog suda u predmetu “Ljubić” o izboru članova Doma naroda Parlamenta Federacije BiH te poziva sve političke lidere da pokažu odgovornost i brzo izmijene izborni okvir kako bi osigurali nesmetanu primjenu izbornog rezultata.

Odbor također poziva na donošenje daljnjih strategija za cijelu zemlju u oblastima kao što su energetika, zapošljavanje i upravljanje javnim financijama, što će omogućiti dosljedno provođenje reformi diljem zemlje, kao i pristup daljnjem IPA financiranju te ponovno poziva na usvajanje strategije za ljudska prava diljem zemlje.

Žale zbog činjenice što BiH i dalje krši Europsku konvenciju o ljudskim pravima tako što ne izvršava presude Europskog suda za ljudska prava (ECHR) u predmetima “Sejdić i Finci”, “Zornić”, “Pilav” i “Šlaku”, što omogućava jasnu diskriminaciju građana BiH i predstavlja flagrantnu kontradikciju s vrijednostima Europske unije.

Europska unija Odbor poziva na učinkovitije mjere za suzbijanje svih oblika diskriminacije. Konkretno, pozivaju na usvajanje politike o ljudskim pravima i borbi protiv diskriminacije u cijeloj zemlji.

Odbor također žali što nema napretka u rješavanju pitanja “dviju škola pod jednim krovom”, prenosi Večernji list.

Izrazili su žaljenje i zbog nedostatka napretka u pogledu slobode izražavanja i neovisnosti medija, jasno odbacujući konstantne pokušaje političkog i financijskoga pritiska na medije.

Nedostatak rezultata

Odbor za vanjske poslove Europskog parlamenta pozdravlja napore usmjerene na promoviranje pomirenja, međusobnog poštovanja i vjerske tolerancije u BiH, ali žale zbog nedostatka napretka u reformi javne uprave.

Prepoznali su napore koji se poduzimaju za razvoj nove strategije za reformu javne uprave u cijeloj državi te poziva na njezino brzo usvajanje.

Napominju kako ostaju zabrinuti zbog široko rasprostranjene korupcije u BiH i stalnog jaza između deklarativne političke volje za borbu protiv korupcije i nedostatka konkretnih rezultata.

Pozdravili su donošenje akcijskog plana za provođenje strategije reforme sudstva za razdoblje od 2014. do 2018., usvojenoga u ožujku 2017. godine i uspostavljanje potrebne strukture za izvještavanje i praćenje napretka reforme.

Također pozdravlja usvajanje strategije za borbu protiv organiziranoga kriminala za razdoblje od 2017. do 2020. i napredak u provedbi akcijskih planova o mjerama za sprečavanje pranja novca i o financiranju terorizma.

Na kraju, Odbor za vanjske poslove Europskog parlamenta je izrazio zabrinutost zbog sve većeg broja migranata koji dolaze u BiH u posljednje vrijeme i nedostatak koordinacije između različitih razina vlasti te potvrdio da je BiH ostvarila određeni napredak u ekonomskom razvoju i konkurentnosti, ali napominje kako je zemlja još uvijek u ranoj fazi uspostavljanja funkcionalne tržišne ekonomije.

(www.jabuka.tv)

1 komentar

  • Političarima u BiH odgovara ovakva situacija i neće mijenjati ništa. Ako promjene izborni zakon, o čemu će Čova pričati slijedećih 10 godina, samo to mu je tema mila majko. A to što Aluminij propada i što će se za tri mjeseca zatvoriti, što bolnica i EP HZHB imaju svaki po 2100 zaposlenih pa ih to izjeda i ne mogu poslovati u pozitivi nikoga ne zanima. To što je prosjek plaće u realnom sektoru 650 KM koga briga. Bitan je izborni zakon i to je njegova top tema, a sve ostalo je demagogija.

Komentiraj:

Ova web-stranica koristi Akismet za zaštitu protiv spama. Saznajte kako se obrađuju podaci komentara.