Džeko dva puta kaznio promašaje Sj. Irske i osigurao slavlje na Grbavici

Nogometna reprezentacija Bosne i Hercegovine u Sarajevu je u četvrtom kolu Lige nacija dočekala Sjevernu Irsku i slavila rezultatom 2:0.

Središnja figura susreta bio je kapetan Edin Džeko, koji je dvama golovima došao do brojke od 55 golova u dresu BiH.

Sjeverna Irska bolje je otvorila susret te je zaprijetila već nakon 2. minute, dok je BiH prvi put uzvratila u 17. minuti kada je Pjanić majstorski pronašao Džeku, a napadač Rome sjajno primio i šutirao, ali je lopta otišla preko gola.

Dvije minute kasnije Saville je glavom pogodio vratnicu, a njegov promašaj u 27. minuti kaznio je Džeko.

Nakon nesporazuma i greške u obrani Sjeverne Irske, do lopte dolazi Višća, koji nesebično upošljava Džeku, a kapetan Zmajeva rutinski pogađa za 1:0. Bio je to prvi gol Džeke na Grbavici nakon više od 13 godina.

Samo minutu kasnije Džeki je poništen gol, a nova sjajna prilika za momčad koju vodi Prosinečki dogodila se potkraj prvog poluvremena, ali udarac Vranješa odlazi pored gola.

U drugom dijelu Zmajevi su dobro stajali na sredini terena, mada je i Sjeverna Irska u nekoliko navrata zaprijetila.

Najbolja prilika za Sjevernu Irsku dogodila se u 65. minuti, kada Whyte pogađa vratnicu.

Osam minuta kasnije Džeko ponovno kažnjava propust i povisuje na 2:0 za BiH momčad.

Momčad Roberta Prosinečkoga sada ima tri pobjede iz tri utakmice i veoma je blizu plasmanu u Grupu A. Sljedeći susret igra u Beču protiv Austrije 15. studenoga.