Dominacija nastavljena – Treća titula prvaka za Zrinjski u zadnje četiri sezone

MOSTAR – Osvojena je i peta titula prvaka države, a time nastavljena dominacija HŠK Zrinjskoga u Premijerligi BiH. Mostarcima je u zadnjem kolu trebala domaća pobjeda nad Slobodom, a igrači Blaža Sliškovića su je ostvarili onako baš na šampionski način, jer od samog početka utakmice suparniku su dali do znanja tko je tu gazda i na kraju slavili s uvjerljivih 3:0. Tako je i Blaž Slišković svoj 20-godišnji trenerski rad obilježio osvajanjem prvoga trenerskoga trofeja.

I prije utakmice tijekom čitavog dana u Mostaru je zbilja vladala odlična atmosfera, a pristalice domaćega kluba na stadion su stigli u kartelu. Pred sam početak utakmice upriličena je i mala svečanost pošto su domaći navijači, popularni “Ultrasi”, dodijelili tradicionalni trofej “Filip Šunjić – Pipa” Slobodanu Jakovljeviću kao najborbenijem igraču Zrinjskoga u protekloj sezoni.

Upravo na Jakovljevića Blaž Slišković zbog kartona nije mogao računati, baš kao ni na standardnog kapetana momčadi Peru Stojkića, dok su gosti bili još i više oslabljeni budući da Vlado Jagodić uz kartonirane Stjepanovića i Veselinovića nije mogao računati ni na povrijeđene Mehmedagića i Subića.

Prve minute utakmice protjecale su u ispitivanju snaga, pa su se prve zanimljivosti dogodile među “Ultrasima”, jer je već u 3. minuti zapaljeno par prvih baklji. U 5. minuti dva ubačaja pred gol gostiju, ali njihova obrana uspješno otklanja te prve možebitne opasnosti. Kukoč je u 8. minuti ubacio s lijeve strane, ali Mešanović glavom nije najbolje zahvatio loptu koja odlazi pored suprotne vratnice Slobodinog gola.

Minutu kasnije i prva obećavajuća akcija Tuzlaka nakon što Todorović dubinskom loptom pokušava proigrati Zeca, međutim Pirić je pravovremen u istrčavanju i hvata loptu ispred brzonogog gostujućeg napadača.

I onda “eksplozija” na stadionu, dakako ona pozitivna sportska, jer su domaći poveli s 1:0. Filipović je s desne strane uputio izvrstan centaršut, a Nemanja Bilbija pravovremeno utrčao na peterac, te vanjskim dijelom kopačke lijeve noge zabio za vodstvo i veliko slavlje Pod Bijelim Brijegom.

Dodatno oduševljenje uslijedilo je negdje nakon 15. minute kada su domaćini doznali da njihov najbliži pratitelj Željezničar gubi na Grbavici od Radnika s 1:0. U takvoj situaciji i Zrinjski je donekle “spustio” gas, pa se igralo uglavnom između dva šesnaesterca, bez nekih većih uzbuđenja, a  nije bilo ni neke veće žestine, posebno s gostujuće strane, jer Tuzlaci kao da su došli reda radi utakmicu odraditi, a domaćin je znao što želi.

To što su željeli domaćini su poduplali u 42. minuti kada su Filipović i Bilbija gotovo reprizirali akciju kod prvog gola. Naime, Miloš Filipović je još jednom uputio odličan centaršut s desne strane, a Bilbija ovaj put na drugoj vratnici dočekao volej i pogodio bliži kut gostujućeg vratara Azira Muminovića, koji je tom prilikom mogao i bolje reagirati.

Na početku drugoga poluvremena dvostruka izmjena kod Tuzlaka, jer je Vlado Jagodić izvukao napadački dvojac Asima Zeca i Miloša Kalezića, a ubacio Tandira i Zikića. Gosti su u nastavku kreirali prvu priliku, te u 49. minuti uputili prvi udarac u okvir suparničkog gola, međutim Salihović je nakon Todorovićevog ubačaja slabo šutirao i lopta je samo došla do Pirića.

Nakon toga ponovno se počinju redati prilike pred golom Tuzlaka, a posebno raspoložen bio je Tonči Kukoć na toj lijevoj strani. Tako je u 52. minuti nakon njegovog prizemnoga ubačaja u gotovo stopostotnoj prilici bio Filipović, ali je promašio cijeli gol.

Samo minutu nakon toga Kukoč proigrava i Bilbiju koji je u stopostotnoj prilici, ali i on poput Filipovića šutira pored gola. Treći gol domaćina ipak se dogodio u 59. minuti kada je Bilbija kratko dodao do Mešanovića, a ovaj prekrasno pogodio s nekih 20-tak metara udaljenosti.

Odmah nakon toga i treća izmjena kod gostiju pošto Grahovac mijenja Smajića, no Slobodi danas jednostavno nije bilo pomoći. Bilbija se u 68. minuti našao u novoj prilici, krasno okrenuo suparničkog braniča, međutim dobro postavljeni Muminović napokon je nešto obranio.

Sloboda je najbolju šansu imala u 72. minuti kada je Todorović izbjegao zaleđe i našao se sam ispred Pirića, ali je katastrofalno šutirao, pa je i ta najveća gostujuća šansa otišla u nepovrat. U 78. minuti nova dimna zavjesa “Ultrasa”, kao da su osjetili kako će Baka Slišković povući potez koji će dići stadion na noge, jer ovaj je iz igre povukao ljubimca publike Tončija Kukoča, a priliku pružio mladom Marijanu Ćavaru da kao akter na travnjaku osjeti čari jednog ovakvog sportskog događaja.

Desetak minuta nakon toga i veliki zvižduci prisutne publike. I opet opravdano, jer su na tartan stazu izišli pripadnici specijalne policije, očigledno da bi spriječili ulazak domaćih navijača na travnjak, te proslavu naslova prvaka s igračima svoga kluba.

U toj završnici nije bilo nekih većih uzbuđenja, jer su očigledno i jedni i drugi čekali samo da se završi utakmica, te da krene slavlje igrača i navijača Zrinjskog, a što se i dogodilo nakon posljednjeg zvižduka suca Irfana Peljte.

Recimo na kraju kako su i u dvije preostale utakmice današnjeg programa pobjede slavili domaćini, jer je Željezničar na Grbavici pobijedio Radnika 2:1, a Krupa s 1:0 sastav Sarajeva i tako osvojila, za njih odlično četvrto mjesto.

MOSTAR – Stadion Pod Bijelim Brijegom. Gledatelja: 12.000. Sudac: Irfan Peljto (Sarajevo). Utakmica 10. Kola Lige za prvaka PL BiH: Zrinjski – Sloboda 3:0 (2:0). Strijelci: 1:0 Bilbija (11), 2:0 Bilbija (42), 3:0 Mešanović (59). Žuti kartoni: Igrač utakmice: Nemanja Bilbija (Zrinjski).

ZRINJSKI: Pirić, Blaić, Graovac, Tomić (od 63. Jamak), Lučić, Petrak, Katanec, Mešanović (od 70. Kajkut), Kukoč (od 77. Ćavar), Filipović, Bilbija. Šef stručnog stožera: Blaž Slišković.

SLOBODA: Muminović, Škahić, Salihović, Todorović, Efendić, Ordagić, Lazevski, Smajić (od 60. Grahovac), Hairlahović, Zec (od 46. Tandir), Kalezić (od 46. Zikić). Šef stručnog stožera: Vlado Jagodić.