Dok smo spavali: U bunaru u Meksiku 44 tijela / Dronovima napali naftna postrojenja Saudijske Arabije / “Nova” Barca razbila Valenciju 5:2

U bunaru u Meksiku pronađena 44 tijela

Forenzičari su identificirali 44 tijela koja su pronađena zakopana u bunaru u meksičkoj državi Jalisco. Tijela su otkrivena nedaleko od grada Guadalajara.

Radi se zapravo o ljudskim ostacima koji su se nalazili u 119 crnih vreća. Otkriveni su početkom rujna kada su se lokalni stanovnici počeli žaliti na neugodan miris.

Jalisco je poznat po najnasilnijim meksičkim narko kartelima, a ovo je druga veća grobnica koja je pronađena u državi ove godine. Većina tijela je izmasakrirana, a vlasti su morale spajati dijelove tijela kako bi identificirali žrtve. Mnogi ljudski ostaci su još uvijek neidentificirani. Lokalna organizacija koja traži nestale osobe je zatražila od vlade da pošalje više specijalista kako bi pomogli u identifikaciji žrtava.

Lokalni forenzičari imaju previše posla, a nisu ni dovoljno stručni da uspješno obave ovaj posao.

Barcelona – Valencija 5:2, navijači skandirali Rakitiću u golijadi na Nou Campu

Drugu pobjedu u novoj sezoni ostvarila je Barcelona. I to kakvu. Na Nou Campu je stradala Valencija s 5:2 u četvrtom kolu La Lige, čime je Blaugrana stigla do sedam osvojenih bodova i izjednačila se sa Sevillom i Real Sociedadom na četvrtom mjestu.

Ivan Rakitić ušao je u 70. minuti utakmice i dobio ovacije s tribina, a navijači su skandirali njegovo ime. Sigurno će to značiti puno hrvatskom veznjaku koji je od ove sezone u drugom planu kod trenera Ernesta Valverdea.

Gosti s Mestalle izdržali su svega tri minute, a onda ih je načeo junak večeri 16-godišnji Ansu Fati koji je zabio iz prve s 11 metara nakon dodavanja Frenkieja De Jonga s desne strane. Već u sedmoj minuti semafor na Campu Nouu pokazao je – 2:0.

Fati je prošao po lijevoj strani i poslao povratnu loptu za natrčalog De Jonga, koji je sa šest, sedam metara pogodio gornji kut i povisio vodstvo.

Nevjerojatni Fati stigao je u Barcelonu 2012. iz Seville kao slobodan igrač, a 24. srpnja 2018. potpisao je prvi profesionalni ugovor do ljeta 2022. godine. Debitirao je u pobjedi (5:2) protiv Betisa i sa 16 godina i 298 dana postao drugi najmlađi igrač u povijesti katalonskog velikana, a 18 dana je stariji od Vicença Martíneza koji je rekorder još od davne 1941. godine.

Gosti su reagirali u 29. minuti kada je Kevin Gameiro izašao u zicer i pogodio od lijeve vratnice te vratio Valenciju u život. Samo do 52. minute – Antoine Griezmann opalio je s ruba šesnaesterca, gostujući golman Jasper Cillessen, inače bivši član Barce, odbio je loptu u desnu vratnicu nakon čega je natrčao Gerard Pique i poslao je u mrežu za 3:1.

Fatija je u 60. uz ogromni pljesak zamijenio Luis Suarez, kojem je trebala minuta da zabije – prvi gol.

Urugvajac je u 61. minuti dobio loptu na rubu šesnaesterca i onda je iz mjesta, majstorski, pogodio donji lijevi kut, a u 82. sa slične pozicije, ali iz šesnaesterca, opet pogađa isti kut za 5:1, dok Maximiliano Gomez u drugoj minuti sudačke nadoknade smanjuje na 5:2.

Ovom sjajnom pobjedom Barca je pokazala da može i bez ozlijeđenog Lionela Messija.

Saudijska Arabija prekinula proizvodnju nafte nakon što su im dva naftna polja napadnuta dronovima

Američki državni sekretar Mike Pompeo za napad je optužio Iran, kazavši da nema dokaza protiv Jemena.

Saudijci inače predvode vojnu koaliciju koju podržava Zapad, podržavajući jemensku vladu, dok Iran podržava pobunjenike Hute.

Princ Abdulaziz je kazao da će zbog napada dronovima proizvodnja nafte privremeno biti obustavljena postrojenjima Abqaiq i Khurais. Također je poručio da će dio smanjenja proizvodnje nadoknaditi povlačenjem Aramcovih zaliha nafte.

Ipak, još nije jasno na koji način će se ova obustava odraziti na globalno tržište ovog energenta, prenosi klix.ba.

Glasnogovornik pobunjenika Huti Yahya Sarea za televiziju al Misirah, koja je u vlasništvu Hutija, sa sjedištem u Bejrutu je kazao da bi se slični napadi mogli očekivati i u budućnosti te da je ovo jedna od najvećih operacija koju su Huti izvele u Saudijskoj Arabiji.