Dodik: Srbi i Hrvati su za raspad Bosne i Hercegovine

Predsjednik Republike Srpske Milorad Dodik izjavio je da trenutno poštuje princip Daytonskog sporazuma jer ne želi biti okarakteriziran kao neko tko ruši taj dokument, ali da Srpska, ako situacija postane nepodnošljiva, tada ima legitimno pravo zatražiti samostalnost.

Dodik je danas u Moskvi rekao da želi što je moguće snažniju Republiku Srpsku.

“Nemamo ništa protiv Bošnjaka i Hrvata, ali smo protiv toga da nam se nameće tuđa volja”, istakao je Dodik za “Glas Rusije”.

On je dodao da se situacija u BiH može razvijati u dvije potpuno suprotne varijante – jedinstvena država ili disolucija.

“Prva je stvaranje jedinstvene države što je povezano sa neizbježnim političkim nasiljem, pošto ne postoji suglasnost među narodima. Druga varijanta je disolucija, odnosno raspad, za što se zalažemo mi i Hrvati, mada oni to nikada neće reći javno, dok su Bošnjaci protiv”, naglasio je Dodik.

On je rekao da su to dva suprotstavljena procesa, te da će BiH u sljedećim godinama, očigledno, nastaviti biti problematična država.

Dodik je napomenuo da je u BiH ostalo još pola godine do izbora, ali da je izgleda netko u međunarodnoj zajednici odlučio da, pošto je sadašnju političku strukturu Republike Srpske nemoguće smijeniti voljom srpskog naroda, ubaci “mekše političare koji će, budući da su oduševljeni Zapadom, potpisati što god treba”.

On je podsjetio da Srpsku nisu zahvatili neredi praćeni nasiljem, ali da prosvjedi socijalno nezaštićenih grupa stanovništva imaju svoje mjesto.

“Određeni centri moći opet pokušavaju da te grupe iskoriste za svoje ciljeve, tvrdeći da je to borba protiv postojećeg sustava”, naglasio je Dodik.

On je ponovio da je BiH nemoguća bez postojanja međunarodne zajednice, jer nema potencijala i unutrašnjeg konsenzusa.

“Sada međunarodna zajednica kaže – mi smo davali veliki novac i ne možemo odustati od svog projekta. Oni su dugo plaćali ogromnu grešku koja se zove BiH i sada pokušavaju podržati prosvjede, prije svega zbog toga da bi pod pritiskom bila donijeta nova politička rješenja”, istakao je Dodik.

On je naveo da su se visoki predstavnici uvijek ponašali nadmeno, da su mijenjali zakone, međunarodne sporazume.

“Katastrofalno je što je Daytonski sporazum mijenjan prema odluci visokog predstavnika čiji je zadatak bio suprotan – da poštuje principe tog dokumenta”, rekao je Dodik.

Govoreći o Kosovu, predsjednik Srpske je ocijenio da je to presedan i da je takozvanu neovisnost proglasila neformalna grupa koja se nazvala skupštinom Kosova.

On je pojasnio da na Kosovu i Metohiji nije bilo referenduma, kojeg je nemoguće bilo provesti na sjeveru ove pokrajine, pošto Srbi na njemu ne bi sudjelovali.

“Onda je netko od zapadnih planera kosovske nezavisnosti rekao Prištini – proglašavajte, jer ako na referendumu budu glasali samo Albanci onda će ispasti kao da sjever Kosova ne pripada vašoj teritoriji”, dodao je Dodik.

On je naglasio da je Srpska i dalje protiv priznanja nezavisnosti Kosova, te da BiH to nije učinila zato što Srpska ne daje suglasnost.

“Republika Srpska je izabrala dugoročnu borbu za svoja prava. Jednog dana ćemo sigurno raspisati referendum, ali taj moment treba pažljivo birati bez političkog voluntarizma i uz razumijevanje tko su naši saveznici u tom procesu. Naša situacija je veoma delikatna – treba trpjeti, čekati, znati odreći se mnogo čega”, naveo je Dodik.

On je rekao da će slučaj Krima stvoriti novu praksu u svijetu, te da procesi samoopredjeljenja postaju sve legitimniji. “Vidimo procese koji se događaju od Katalonije do Škotske”, naveo je Dodik.

Predsjednik Republike Srpske Milorad Dodik boravi u službenoj posjeti Ruskoj Federaciji, gdje će mu sutra biti uručeno odlikovanje Fonda jedinstva pravoslavnih naroda za istaknutu djelatnost na jačanju jedinstva pravoslavnih naroda i unapređenje i jačanje kršćanskih vrijednosti u društvu.

(Srna)

7 komentara

    • A šta ti to znači..šta je pisac htio reći..Pa je laka im je Hrvatska zemlja za koju su pali..Dodo u pravu si i zna se što ova dva naroda misle i žele.

  • A, zašto se glasalo onda za neovisnu BiH, tamo davne 1992. ?
    Narod bi protiv, a navalilo čak i sa oltara da se glasa ZA

  • i ja sam glasovao protiv te 92..nisam slušao ni pratre ni politiku..ali na moju žalost rulju je lako zavest i prevarit..masu je no obrazovanog puka koji ni tada nisu imali temeljne spoznaje o problematici i “zajednici “koju čini takva BiH..ŠTA JE TU JE DOĆI ĆE SVE NA SVOJE ALI..Koji apsurd glasovala je rulja za a onda misec -dva iza toga za puške..budalaština.

Komentiraj:

Ova web-stranica koristi Akismet za zaštitu protiv spama. Saznajte kako se obrađuju podaci komentara.