Dinamo trijumfirao na Poljudu

U posljednjem susretu 28. kola HNL-a, najvećem hrvatskom derbiju, nogometaši Dinama su na splitskom Poljudu s 1-0 (1-0) pobijedili Hajduk i prestigli ga na ljestvici.

Utakmica je odlučena u 38. minuti, a jedini pogodak postigao je Bruno Petković.

Time je Dinamo nakon dva prvenstvena poraza ove sezone od Hajduka prvi put svladao Splićane i skočio na drugo mjesto ljestvice. Vodeća Rijeka ima 62 boda, a Dinamo uz utakmicu manje 57. Na trećem je mjestu Hajduk s 55 bodova, a u idućem kolu slijedi novi derbi, dvoboj Rijeke i Hajduka na Rujevici.

Dosta su iznenađenja servirala oba trenera uoči samog susreta. Primjerice, trener Hajduka Mislav Karoglan na vrata je postavio Lovru Kalinića, dok je u obrani povjerenje dobio mladi, 20-godišnji Dominik Prpić.

Za Dinamo je najbolja vijest bila ta što je od prve minute zaigrao Martin Baturina, koji je zbog ozljede bio dvojben prije derbija, dok se u udarnoj momčadi našao i kapetan Arijan Ademi.

Dosta se uoči utakmice pričalo o njemačkom sucu Danielu Siebertu, kojeg je HNS angažirao za ovaj derbi, a Nijemac je svoj autoritet pokazao već u drugoj minuti kada je igraču Dinama Pierre-Gabrielu pokazao žuti karton.

Sasvim očekivano su obje momčadi utakmicu otvorile vrlo oprezno, a smetnja velikom derbiju bio je i snažni vjetar na Poljudu.

Prvu nešto bolju šansu imao je Dinamo u 10. minuti. Nakon kornera kojeg je izveo Baturina glavom je pokušao Petković, ali učinio je to neprecizno. Samo minutu kasnije još je dalje od cilja, od pogotka, bio na drugoj strani Pukštas, dok je u 28. minuti glavom pokušao prvi domaći strijelac Livaja, ali ni tom prilikom nije trebao intervenirati vratar Dinama Nevistić.

Kroz cijelo prvo poluvrijeme Dinamo je na travnjaku izgledao za nijansu konkretnije od smušenog Hajduka te su gosti i poveli u 38. minuti i to iz prvog udarca u okvir vrata na ogledu. Bio je to trenutak lucidnosti Petkovića koji je lijepo primio loptu, a potom s vrha šesnaesterca precizno pogodio za 1-0. Vratar Hajduka Kalinić ostao je skamenjen, bez reakcije na taj šut.

Nakon pogotka utakmica se do kraja prvog dijela posve rasplamsala. U prvoj minuti nadoknade Splićani su bili centimetrima blizu izjednačenja. Livaja je dobro proigrao Moufija, a ovaj je prebacio loptu preko Nevistića. Putovala je lopta prema mreži, ali je u zadnji čas goste iz Zagreba spasio Bernauer reagiravši na vratarskoj liniji.

Potom je u samom finišu prvog dijela opet zaprijetio Dinamo. Sjajno je Petković asistirao Baturini, a ovaj je s vrha šesnaesterca naciljao vratnicu.

Nastavak je počeo žestokim, ali nepreciznim udarcem Kleinheislera, što je bila najava kako su Splićani odlučnije krenuli na suparnička vrata i po izjednačenje. Na startu drugog poluvremena domaći trener Karoglan je umjesto Dialla i Pukštasa uveo Hrgovića i Nikolu Kalinića, a ubrzo je zbog ozljede morao iz igre izaći i Marko Livaja što je bio novi udarac za Hajduk na ovom susretu. U igru je za Hajduk ušao Josip Brekalo, dijete Dinama.

Nakon točno sat vremena igre svaki je sastav imao po jednu solidnu šansu. Prvo je za Dinamo zaprijetio Baturina, a potom na drugoj strani Kleinheisler. U 69. minuti Hajduk je bio vrlo blizu gola za 1-1. Benrahou je dobro proigrao Moufija koji je iskosa pucao, ali je Nevistić odlično reagirao i odbio loptu pored svoje vratnice.

Novu veliku šansu za izjednačenje Hajduk je imao u 81. minuti, ali je ponovno sjajno reagirao Nevistić. Kalinić je dobio duel protiv Theophile-Catherine te je pucao, ali je vratar Dinama odličnom reakcijom zaustavio loptu rukom.

Do kraja susreta još je Krovinović imao šansu za 1-1 kada je glavom pucao i pogodio vanjski dio mreže u 85. minuti, a Dinamo je sve do kraja čuvao i sačuvao minimalnu, ali itekako vrijednu prednost.

Isti suparnici u srijedu će odigrati novu utakmicu na Poljudu. Tom prilikom će se igrači Hajduka i Dinama boriti za finale domaćeg Kupa, natjecanje koje su Splićani osvojili tijekom posljednje dvije sezone.