Davis Cup: Španjolska i Kanada za trofej u Madridu

Tenisači Španjolske i Kanade borit će se u nedjelju (16 sati) u Madridu za veliki, srebrni trofej namijenjen pobjedniku Davis Cupa u prvom finalu novog formata ovog 119 godina starog natjecanja.

U subotnjem polufinalu Španjolci su sa 2-1 pobijedili Veliku Britaniju, a Kanađani istim rezultatom bili bolji od Rusije.

Španjolce je do njihovog desetog finala ponovno doveo Rafael Nadal, kao što je to učinio i u četvrtfinalnoj pobjedi nad Argentinom.

Britanci su poveli pobjedom Kylea Edmunda 6-3, 7-6 (3) protiv veterana Feliciana Lopeza, koji je uskočio u pojedinačni meč umjesto Pabla Carreno-Buste. Nadal se u drugom singlu lako obračunao s Danielom Evansom svladavši ga sa 6-4, 6-0, a onda je opet zaigrao i u paru, gdje mu je partner bio Lopez. Iako su imali samo jednu neiskorištenu priliku za ‘break’ te u drugom setu spasili četiri set-lopte Jamieja Murrayja i Neala Skupskog, Nadal i Lopez su na kraju slavili sa 7-6 (3), 7-6 (8) i odveli Španjolsku u deseto finale Davis Cupa.

Španjolci će u nedjelju pokušati doći do svog šestog naslova u Davis Cupu, a posljednji njihov trijumf se dogodio 2011. godine.

Finalni dvoboj je na rasporedu u 16 sati, a prethodit će mu ždrijeb kvalifikacijskih dvoboja za završni turnir kojem će i sljedeće godine domaćin biti Madrid, a na kojem će suparnika saznati i Hrvatska, postavljena za 1. nositelja kvalifikacija. Kvalifikacijski mečevi, iz kojih će se 12 pobjednika pridružiti Španjolskoj, Kanadi, Rusiji, Velikoj Britaniji, Srbiji i Francuskoj na završnom turniru, bit će odigrani 6. i 7. ožujka 2020. godine.

DAVIS CUP – polufinale
ŠPANJOLSKA – V. BRITANIJA 2-1
Kyle Edmund (VB) – Feliciano Lopez (Špa) 6-3, 7-6 (3)
Rafael Nadal (Špa) – Daniel Evans (VB) 6-4, 6-0
F. Lopez / R. Nadal (Špa) – J. Murray / N. Skupski (VB) 7-6 (3), 7-6 (8)

KANADA – RUSIJA 2-1
Andrej Rubljov (Rus) – Vasek Pospisil (Kan) 6-4, 6-4
Denis Shapovalov (Kan) – Karen Hačanov (Rus) 6-4, 4-6, 6-4
V. Pospisil / D. Shapovalov (Kan) – A. Rubljov / K. Hačanov (Rus) 6-3, 3-6, 7-6(5)