Predsjedatelj Doma naroda Parlamentarne skupštine Bosne i Hercegovine i predsjednik HDZ-a BiH Dragan Čović, posjetio je danas Franjevački samostan i crkvu sv. Ivana Krstitelja u Kraljevoj Sutjesci te muzej, galeriju i knjižnicu koji se nalaze u okviru samostana.
Iako je riječ o privatnom posjetu jednom od najstarijih samostana u okviru Franjevačke provincije Bosne Srebrene, Čović je u razgovoru s gvardijanom fra Bonom Tomićem, najavio institucionalnu pomoć kompleksu u kojem se čuva značajan dio povijesnog i kulturnog blaga Bosne i Hercegovine.
Imamo običaj uz ljeto, u društvu prijatelja koji dođu iz dijaspore, obilaziti naše prostore po cijeloj BiH, prostore koji imaju posebnu ljepotu i značaj i za hrvatski narod, ali i za našu domovinu. Uz svetu misu, obilazak muzeja i knjižnice, zajedničko druženje prilika je da se upoznamo i s potrebama samostana u Kraljevoj Sutjesci. Nažalost, danas nedovoljno razumijemo važnost te baštine koju imamo. Ja sam zahvalan našim franjevcima koji kroz stoljeća čuvaju naše kulturno-povijesno blago i tradiciju, a obećao sam fra Boni skori dolazak sa skupinom naših ljudi iz državne i federalne vlasti da vidimo kako pomoći da zaštitimo ovo od vremenskog i svakog drugog urušavanja, kaže Čović.
Dodaje kako i muzej i knjižnica moraju biti dostupni javnosti, ali prije toga je nužno sve to adekvatno zaštititi. Potrebna su velika financijska sredstva, ali postoji mogućnost, ističe, preko Vlade Republike Hrvatske i institucija u Bosni i Hercegovini da se poduzmu potrebne mjere i blago Kraljeve Sutjeske očuva i za buduće generacije.
Kad vidite sve ovo onda je jasno da mi jesmo srce Europe i ovo nam govori koliko je bitan i taj naš europski put o kome toliko govorimo. Gledajući sadržaj ovog muzeja i ove knjižnice zapravo gledamo europsko bogatstvo o kome se malo zna. Mi moramo institucionalno stati iza toga. Posvetiti više pozornosti i ovom kao najstarijem, ali i samostanima u Fojnici, Kreševu i drugim mjestima u BiH, naglašava Čović.
Fra Bono Tomić je iskazao zahvalnost predsjedatelju Doma naroda i predsjedniku HDZ-a BiH na ovom posjetu i interesu za samostan u Kraljevoj Sutjesci.
Ovo mjesto i sve ono što se tu čuva ima ogroman značaj za našu kulturu i tradiciju, ali ovo je možebitno i važno mjesto naše budućnosti. Zahvaljujući radu i djelovanju franjevaca mnogo je toga sačuvano, a naša očekivanja su da se pozitivno odgovori na naše potrebe u smislu obnove i radova kako u samostanu tako i u crkvi i knjižnici. Drago mi je da je prepoznat značaj Kraljeve Sutjeske i da ćemo već na jesen moći krenuti s radovima. Raduje me što je predsjednik dao punu podršku svemu što planiramo uraditi. Ovo je prijateljski posjet, ali za mene i za naš samostan iznimno važan i stoga sam zahvalan predsjedniku Čoviću, ističe gvardijan samostana u Kraljevoj Sutjesci.
Prostor Kraljeve Sutjeske ima veliki značaj za povijest Bosne i Hercegovine i posebno hrvatskog naroda. Nažalost, u Domovinskom ratu pretrpio je velike gubitke. Kroz gotovo šest i pol stoljeća samostan je duhovno i kulturno središte Hrvata ovog dijela Bosne. Sutješki samostan vrlo je bogat kulturno-povijesnim i umjetničkim sadržajima: brojni arhivski dokumenti, dragocjene stare knjige, zbirka slika, te kovinski i tekstilni predmeti umjetničkoga obrta. Najstarija i vjerojatno najvrednija slika jest Poklon kraljeva – Krist pada pod križem, slikana s obje strane na dasci presvučenoj platnom koja potječe iz 15. stoljeća.
(Fena)
Nije ni Bogu lako sa ovim Ševićem
Prvi pa iscidak
nas i neumorni vodja
Uviren je, nada se, ocekuje penziju. Koga briga Hrvate.
Najavio je pomoć i dokumenat potpisao
Ćirilicom
Odvratni crveni Kmer
Nakon 30 god iza rata kada u Kraljevoj Sutjeski zive starci kojim je ostalo samo da umru nas veliki voda obecao pomoc. Danas si Dragane trebao otici i poklonit se na Stipica Livade ako to nisi ucinio…
Kakoce otic na stipica livade od sramote štaje obeca nije ni koraka napravijo .
Sad ćeš pomagati.Gdje si bio kad je grmilo.
Prigledaj pratre šta ti nedostaje. Nije taj džaba dolazio. Klepnio je on nešto, nije što mu triba, već iz običaja.
Pratre je li takulin još pod abeton?