Čilić iz Toronta nosi 190 bodova, ali i 128.050 dolara

Četvrtfinalni dvoboj Masters 1000 turnira u Torontu protiv Rafaela Nadala Marin Čilić započeo je jednim od najboljih setova u karijeri.

Sve mu je polazilo za rukom, plesao je po terenu, nadmudrivao se i nadjačavao s prvim tenisačem svijeta i izlazio kao pobjednik te je prvu dionicu dobio sa 6:2 (iako je i kod 5:1 propustio pet set-lopti). A potom je izgubio meč, dopustivši suparniku da preokretom dođe do pobjede s 2:6, 6:4, 6:4. Kako se to dogodilo?

Nadal preokretom do pobjede nad Čilićem u Torontu

U drugom setu kod 5:3 Nadal je servirao za izjednačenje u setovima, ali mu je Marin uspio oduzeti servis i smanjiti na 5:4. I u sljedećem desetom gemu imao je vodstvo 40:15, bio na pragu izjednačenja na 5:5, a potom je teško promašio jedan naizgled lagani smeš. Je li mu ponestalo usredotočenosti ili tu loptu nije najbolje vidio, teško je reći, ali Međugorac je nastavio vidljivo uzdrman.

Uslijedila su još tri Marinova promašaja kojima je praktično darovao set, a nešto kasnije i meč Nadalu.

Naime, u trećem setu Čilić nije dočekao priliku za obrat, a kad je u desetom gemu servirao za nastavak dvoboja, Nadal je stigao do 0:40. Prve dvije meč-lopte Čilić je uspio spasiti, ali na trećoj je promašio bekhendom i svojom 43. neprisiljenom pogreškom, nakon dva sata i 19 minuta borbe, darovao pobjedu Španjolcu, piše Večernji list BiH.

Imao je Čilić i 36 izravnih poena, dvostruko više od Nadala, ali pogreške su ga na kraju stajale poraza jer su mu se događale u nizovima, što prvi tenisač svijeta ne oprašta. Čak je i ukupan broj poena na Marinovoj strani (89:86), ali što se može kad tenis nije košarka i kad je Španjolac svoje poene bolje rasporedio…

Rafa skuplja bodove

Nadal se ovom pobjedom učvrstio na prvom mjestu ATP liste, a kvalificirao se i za završni Masters u Londonu na kojem će nastupiti 14. put zaredom.

Čilić je u poretku za London ostao je na sedmom mjestu s 3.105 ovogodišnjih bodova. Toronto mu je donio 190 novih.

Marin također iz Kanade odlazi s novčanom nagradom od 128.050 američkih dolara. Teniska karavana iz Kanade seli se u SAD, u državu Ohio, gdje će se od ponedjeljka igrati novi Masters 1000 turnir u Cincinnatiju.

Slobodan u Cincinnatiju

Marin Čilić je slobodan u prvom kolu, u drugom čeka boljeg iz dvoboja između Nijemca Philippa Kohlschreibera i igrača iz kvalifikacija, a u eventualnom trećem za suparnika bi mogao imati nekoga iz trolista Isner – Querrey – Hačanov.

Borna Ćorić također čeka suparnika iz kvalifikacija.

U njima će sreću okušati Ivo Karlović, a u ženskom dijelu Donna Vekić i Petra Martić.

Petri je za glavni turnir nedostajalo još samo jedno odustajanje, ali nije ga dočekala.