Čilić i Vekić se pridružili Martić u trećem kolu US Opena

Marin Čilić i Donna Vekić prošli u treće kolo US Opena.

Marinu Čiliću, 22. nositelju US Opena, trebala su četiri seta i gotovo tri sata za slamanje 28-godišnjeg njemačkog tenisača Cedrik-Marcela Stebea, kojeg je nadigrao sa 4:6, 6:3, 7:5, 6:3 i probio se u treće kolo u kojem ga čeka domaći predstavnik John Isner.

Pobjednik US Opena iz 2014. godine drugi je put u isto toliko mečeva bio bolji od njemačkog povratnika, trenutačno 256. tenisača svijeta, kojeg je nadigrao i prije sedam godina u 1. kolu Wimbledona u četiri seta.

Dvoboj koji je trebao biti odigran na stadionu Louis Armstrong na kraju je premješten na središnji teren Arthur Ashe, zato što je tamošnji meč Rafaela Nadala i Thanasisa Kokkinakisa otkazan zbog predaje Australca.

Čilić i Stebe su započeli dvoboj nešto prije 22 sata po lokalnom vremenu, a bolje ga je otvorio ljevoruki Nijemac koji je u prvom gemu oduzeo servis hrvatskom tenisaču. Čilić je prvim breakom u meču izjednačio na 2:2, ali je u devetom gemu opet izgubio servis što je bilo odlučujuće za prvi set.

Marin Čilić

Čilić je na otvaranju drugog seta spasio jednu break-loptu suparnika da bi u šestom slomio servis Stebea i stvorio odlučujuću prednost u toj dionici koja je sa 6:3 otišla na stranu hrvatskog tenisača.

Ključni trenutak dvoboja zbio se u trećem setu, u kojem je Stebe poveo sa 4:1uz prednost jednog oduzetog servisa. U sedmom gemu je Čilić vratio zaostatak, a novim breakom za 6-5 stvorio ključnu prednost te gem poslije došao do vodstva od 2:1 u setovima.

Jedan break, u sedmom gemu četvrtog seta, bio je dovoljan 30-godišnjem hrvatskom tenisaču za pobjedu i plasman u 3. kolo jedinog Grand Slam turnira na kojem je podignuo pobjednički pehar. Nakon dva sata i 58 minuta borbe, 50 minuta iza ponoći po lokalnom vremenu, Čilić je došao do pobjede.

Marin je završio meč s čak 11 dvostrukih pogrešaka i 52 neforsirane, 19 više od svog suparnika, ali je imao i dvostruko više izravno osvojenih poena (48-23). Iskoristio je 5 od 11 prilika za break, dok je Stebe realizirao tri od osam prilika, ali nije imao nijednu break loptu od sredine trećeg seta.

– Nisam dobro servirao, ali sam to nadoknadio boljom igrom u izmjenama. Ključno je bilo kad sam vratio break u kasnoj fazi trećeg seta. Tada sam osjetio da je on počeo malo padati i to sam uspio iskoristiti – izjavio je Čilić na terenu Arthur Ashe stadiona odmah po završetku dvoboja koji će mu podići samopouzdanje uoči meča za proboj u osminu finala protiv najboljeg američkog tenisača Johna Isnera.

– Naši su dvoboji uvijek neizvjesni, odlučuju detalji. Obojica dobro serviramo, tako da će biti vrlo važno dobro reternirati. Veselim se još jednoj velikoj borbi – poručio je Čilić koji u međusobnim dvobojima vodi sa 8-3, a pobijedio je trenutačno 14. tenisača svijeta i u njihova oba dvoboja na Grand Slam turnirima, 2011. na Australian Openu i 2015. u Wimbledonu.

Čilić i Isner će se za mjesto u osmini finala US Opena boriti u subotu po lokalnom vremenu.

Hrvatski ženski tenis dobio je i drugu predstavnicu u 3. kolu US Opena, nakon što je Osječanka Donna Vekić u drugom kolu nadigrala Estonku Kaiju Kanepi sa 7:5, 6:3 za 94 minute igre i tako se pridružila Petri Martić među 32 preostale tenisačice u borbi za posljednji Grand Slam naslov u ovoj sezoni.

Donna Vekić

Martić je prethodno sa 6:2, 6:4 bila bolja od rumunjske kvalifikantice Ane Bogdan (WTA – 152.) za 95 minuta, što joj je bila četvrta pobjeda u isto toliko dvoboja s ovom suparnicom.

Martić će se u petak boriti za mjesto u osmini finala protiv Latvijke Anastasije Sevastove koja je sa 3:6, 6:1, 6:3 pobijedila Poljakinju Igu Swiatek, dok će Donna Vekić u subotu igrati meč 3. kola protiv Kazahstanke Julije Putincevekoja je sa 6:3, 7:6 (3) iznenadila 9. nositeljicu Bjeloruskinju Arinu Sabalenku.

Za razliku od Martić koja je cijelo vrijeme vodila u dvoboju protiv Bogdan i kontolirala događaje na terenu, Donna Vekić se za svoju pobjedu morala dobro namučiti protiv bivše dvostruke četvrtfinalistice US Opena, 34-godišnje Estonke Kanepi.

Estonska tenisačica je povela sa 3:1, imala priliku i za uvjerljivije vodstvo, ali je Vekić s dva uzastopna breaka došla do preokreta.

Kanepi je novim breakom izjednačila na 4:4, a u desetom gemu na servisu Vekić propustila set-loptu. U sljedećem gemu hrvatska tenisačica je došla do odlučujućeg breaka i potvrdila ga za osvajanje prvog seta.

Osječanka je u drugom setu prva došla do prednosti, kad je oduzela servis Kanepi za vodstvo 2:1. Ključni trenutak za ostatak meča dogodio se u šestom gemu, kad je Vekić spasila tri break-lopte i povela sa 4:2.

US Open

Kanepi novu priliku za preokret nije dobila, a novim breakom u devetom gemu Donna Vekić je stigla do pobjede kojom je izjednačila svoj najbolji rezultat na US Openu iz 2017. godine.

Donni se otvara prilika za najbolji rezultat u karijeri, jer je u 3. kolu čeka Kazahstanka Julija Putinceva (WTA – 39.), tenisačica koju je pobijedila u sva tri dosadašnja meča, piše Večernji List.