Časopis Hercegovina ušao u jednu od najprestižnijih svjetskih citatnih baza

Časopis Hercegovina ušao je u jednu od najprestižnijih svjetskih citatnih baza SCOPUS. Izdavač je Sveučilište u Mostaru, Filozofski fakultet SUM-a, Studij povijesti, a suizdavač Hrvatski institut za povijest – Zagreb.

Ovime se ovaj časopis svrstao u najvišu kategoriju – A1.

Svaki članak objavljen u časopisu koji je referiran u nekoj od najprestižnijih svjetskih citatnih baza, među koje pripada i SCOPUS, dobiva dodatnu vrijednost, kazao je prof. dr. sc. Božo Goluža, glavni urednik časopisa Hercegovina.

Hercegovina je do sada jedini tiskani časopis u Bosni i Hercegovini koji se može pohvaliti ovim uspjehom, što je najzorniji pokazatelj kvalitete časopisa kao i uložena truda i zalaganja svih onih koji na bilo koji način pridonose i sudjeluju u njegovu radu i stvaranju. Dakako, najveći teret u tome poslu nose glavni urednik te izvršna urednica i tajnica.

Ovo je uspjeh Studija povijesti, Filozofskoga fakulteta SUM-a, ali i cijeloga Sveučilišta u Mostaru, jer svaki članak objavljen u časopisu koji se nalazi u SCOPUS-u poboljšava rejting nekoga sveučilišta.

Časopis Hercegovina počeo je izlaziti 1981. godine. Iako je bio zamišljen kao godišnjak, ni u prijeratnome razdoblju nije izlazio redovito, a nakon ratnih zbivanja 1990-ih ponovo je pokrenut. Do 2011. godine, kada dolazi do višegodišnje stanke, izašlo je 25 brojeva. Ponovo je pokrenut 2015. godine kada se pojavljuje u potpuno novome dizajnu i redovito izlazi jedanput godišnje, a objavljuje neobjavljene radove iz humanističkih znanosti u kojima autori obrađuju teme vezane za Hercegovinu, njezinu povijest, kulturu i tradiciju, ali i one koje se na bilo koji način odnose ili imaju utjecaja na ovo područje.

U 40 godina postojanja časopis Hercegovina dao je velik doprinos istraživanju kulturnoga nasljeđa i povijesti Hercegovine. Osim SCOPUS-a, časopis je referiran i u bazama podataka ERIH PLUS, CEEOL, HRČAK i SLAVUS.

Filozofski fakultet objavljuje i časopis Hum koji je indeksiran u međunarodnim bazama. Izlazi dva puta godišnje, a objavljuje recenzirane radove te one koji ne podliježu recenzentskomu postupku. Uz ova dva časopisa na Filozofskome fakultetu objavljuju se još i časopis SouthEastern European Journal ofCommunicationte godišnjak Identiteti – kulture – jezici, priopćeno je iz Ureda za odnose s javnošću Filozofskog fakulteta Sveučilišta u Mostaru.

(www.jabuka.tv)

Komentiraj:

Ova web-stranica koristi Akismet za zaštitu protiv spama. Saznajte kako se obrađuju podaci komentara.