Trideset i jedan liječnik Županijske bolnice Livno i Doma zdravlja Livno u ponedjeljak je podnio otkaz zbog nezadovoljstva odnosom Vlade HBŽ-a prema njihovim zahtjevima.
U ponedjeljak u 8 sati otkaze su predali liječnici iz Županijske bolnice Livno i Doma zdravlja Livno, nezadovoljni materijalnim položajem i uvjetima rada u zdravstvenom sustavu Hercegbosanske županije.
Livanjski liječnici tvrde kako su njihova primanja među najnižima u Federaciji BiH, a povećanje plaća od tri posto, koje je ponudila Vlada HBŽ-a, ocijenili su neprihvatljivim.
Upozoravaju na manjak kadra i preopterećenost
Osim niskih plaća, liječnici upozoravaju i na ozbiljan nedostatak kadra, zbog čega su, kako navode, primorani raditi znatno veći broj dežurstava od zakonski propisanog maksimuma.
Savez strukovnih sindikata doktora medicine i stomatologije FBiH ranije je najavio kako će liječnici u Hercegbosanskoj županiji predati kolektivne otkaze.
U priopćenju su tada poručili kako je stanje u zdravstvu HBŽ-a prešlo prag izdržljivosti te da predstavlja ozbiljnu prijetnju održivosti zdravstvenog sustava u toj županiji.
Kao ključne probleme naveli su:
- najniže satnice u Federaciji BiH,
- niske koeficijente i plaće liječnika,
- kroničan nedostatak kadra,
- prevelik broj smjena i dežurstava,
- odlazak mladih liječnika iz sustava.
Sindikat: Borba nije usmjerena protiv pacijenata
Iz Saveza su ranije poručili građanima Livna i cijele županije kako njihova borba nije usmjerena protiv pacijenata niti se odnosi samo na materijalne zahtjeve, nego na, kako ističu, opstanak zdravstvene zaštite.
Upozorili su da bi, ako vlasti ne reagiraju, nakon isteka otkaznog roka bolnica i domovi zdravlja mogli ostati bez liječnika.
Savez je pozvao Vladu HBŽ-a i nadležne institucije da hitno izjednače prava i plaće liječnika s ostatkom Federacije BiH te ponude konkretna rješenja za problem manjka kadra.
Poručili su i kako će odgovornost za mogući kolaps zdravstvenog sustava biti na županijskim vlastima.
(www.jabuka.tv | Foto: Fena)


Dobro je, ionako samo služe da pacijente proslijede u Mostar…