Brazilci prejaki za Srbiju, Drmić ovjerio prolaz Švicarske

Poznata su još dva sudionika osmine završnice Svjetskoga prvenstva nakon odigranih utakmica 3. kola Skupine E u kojoj su Brazil i Švicarska u te odlučujuće susrete ušli sa po 4, a Srbija sa 3 boda, dok je Kostarika bez osvojenih bodova u prva dva sraza ostala bez izgleda za daljnji prolaz. Brazilci i Švicarci su opravdali ulogu favorita, te su se plasirali u osminu finalu, Brazil sigurnim sslavljem nad Srbijom, a Švicarska odigravši neodlučenih 2:2 s Kostarikom.

Međutim, Kostarikanci su odlično ušli u dvoboj sa Švicarskom i pravo je čudo kako nisu poveli u uvodnih 20 minuta. Najprije je prijetio Borges, ali je vratar Sommer uz pomoć vratnice zaustavio njegov udarac, zatim i neugodan pokušaj Campbella, pa je na red došao Colindres, koji je s nekih 25 metara uzdrmao gredu švicarskoga gola, a potom je gađao i Ruiz s 20-ak metara, ali je Sommer nekako izbacio loptu u udarac iz kuta.

I onda su Kostariku kaznili Švicarci za tolike promašaje, a to se dogodilo u 31. minuti kada je Lichtsteiner s desnog boka ubacio visoku loptu na drugu vratnicu, tamo skočio Embolo i glavom vratio u sredinu, a na loptu naletio Dzemaili i neobranjivo zakucao za švicarskih 1:0.

U utakmici igranoj u Moskvi Brazilci su protiv Srbije prvu veliku priliku kreirali u 4. minuti kada je Gabriel Jesus bio u očiglednom zaleđu, ali suci to nisu tako vidjeli, pustili su igru, ali je “Orlove” spasio njihov vratar Stojković.

Marcelo je u 10. minuti zbog povrede bio primoran napustiti igru, a umjesto njega nastavio je Filipe Luis. U 25. minuti Neymar i Gabriel Jesus rade dar-mar na lijevoj strani, na kraju Neymar gađa suprotni kut, ali iskusni Stojković još jednom na pravi način reagira.

Obrana Srbije ponovno je zaspala u 29. minuti i opet se Gabriel Jesus po toj lijevoj strani našao u prilici, ali je previše komplicirao i na kraju samo korner izvukao. Adem Ljajić je u 33. minuti napravio dosta grub prekršaj nad Neymarom i postao prvi igrač s javnom opomenom na ovoj utakmici.

Minutu nakon toga i Srbija pokazuje zube kada je Tadić s lijeve strane ubacio loptu, Mitrović pokušao škaricama, ali nije to najbolje izveo. I onda u 36. minuti sjajna dubinska lopta Coutinha za suigrača mu iz Barcelone Paulinha koji pravovremeno utrčava kroz sredinu i još ljepše lobuje istrčaloga Stojkovića za brazilskih 1:0.

U nadoknadi prvoga dijela Neymar pokušava s ivice šesnaesterca sasvim iskosa, gađa suprotni kut, ali ne pogađa pa poluvrijeme završava vodstvom Brazila 2:0.

Srbija je u nastavak ovog dvoboja ušla nešto napadački aktivnije, pa se u 55. minuti stvorila jedna gužva pred Alissonom, ali je kapetan Miranda izbacio loptu u korner, a već u sljedećoj minuti Coutinho je prekrasno proigrao Neymara, a ovaj ipak malo oklijevao, pa je na kraju Stojković obranio njegov šut.

Za Srbiju su ipak bolje vijesti stigle u tim trenucima iz Nizny Novgoroda gdje je Kostarika u 52. minuti izjednačila zahvaljujući Watsonu koji je pogodio nakon Campbellovog ubačaja iz kuta.

Potom je Mitrović u 61. minuti imao veliku priliku za izjednačenje, ali je njegov pokušaj glavom iz blizine zaustavio Thiago Silva. Mitrović je i u 65. minuti pokušao glavom iz blizine, ali je dobro postavljeni brazilski vratar uhvatio loptu.

Srbi nisu uspjeli glavom zabiti taj toliko željeni gol, ali su ga zato u 68. minuti na drugoj strani primili. Neymar je ubacio iz kuta, a Thiago Silva u svome stilu glavom zakucao za već uvjerljivih 2:0. Nedugo nakon toga sjajan volej i Filipe Luisa s 20-ak metara, ali i odlična intervencija vrlo dobrog Stojkovića.

Na onoj drugoj utakmici, koja u nastavku ipak nije obilovala nekim prevelikim uzbuđenjima, izdvajamo detalj iz 69. minute kada je Hrvat zamijenio Hrvata, odnosno Josip Drmić ušao umjesto Maria Gavranovića. I upravo je Drmić u 78. minuti bio nadomak gola, ali je greda spasila Kostarikance.

U 86. minuti i Neymar je bio blizu gola našavši se sam ispred Stojkovića, ali se vratar Srbije “raskrilio” i izbio loptu ispred njega.

Hrvat iz Viteza, švicarski reprezentativac Josip Drmić, u 88. minuti ipak postiže gol, činilo se za novu pobjedu Švicarske kojom oni samo ovjeravaju prolaz među 16 najboljih. Zakaria ga je proigrao, a ovaj pogodio suprotni kut Keylora Navasa za 2:1.

No, Kostarikanci su ipak izbjegli poraz, jer su u sudačkom dodatku zaradili najstrožu kaznu. Brian Ruiz nije pogodio, ali se lopta odbila od švicarskoga vratara Sommera, završila u njegovoj mreži, pa je konačni rezultat ovog dvoboja glasio 2:2.

Rezultati by SofaScore

MOSKVA – Spartak Arena. Gledatelja: 44.000. Sudac: Alireza Faghani (Iran). Utakmica 3. kola skupine F SP-a: Brazil – Srbija 2:0 (1:0). Strijelci: 1:0 Paulinho (36), 2:0 Thiago Silva (68). Žuti kartoni: Ljajić, Matić, Mitrović (Srbija).

BRAZIL (4-2-3-1): Alisson – Fagner, Thiago Silva, Miranda, Marcelo (od 10. Filipe Luis) – Paulinho (od 66. Fernandinho), Casemiro – Willian, Coutinho (od 80. Renato Augusto), Neymar – Gabriel Jesus. Izbornik: Tite.

SRBIJA (4-2-3-1): Stojković – Rukavina, Veljković, Milenković, Kolarov – Matić, Milinković-Savić – Tadić, Ljajić (od 75. Živković), Kostić (od 82. Radonjić) – Mitrović. Izbornik: Mladen Krstajić.

NIZNY NOVGOROD – Gradski stadion. Gledatelja: 43.000. Sudac: Clement Turpin (Francuska). Utakmica 3. kola skupine F SP-a: Švicarska – Kostarika 2:2 (1:0). Strijelci: 1:0 Dzemaili (31), 1:1 Watson (52), 2:1 Drmić (88), 2:2 Sommer (90-ag). Žuti kartoni: Lichtsteiner, Zakaria, Schaer (Švicarska), Gamboa, Campbell, Watson (Kostarika).

ŠVICARSKA (4-2-3-1): Sommer – Lichtsteiner, Schaer, Akanji, Rodriguez – Behrami (od 60. Zakaria), Xhaka – Shaqiri (od 81. Lang), Dzemaili, Embolo – Gavranović (od 69. Drmić). Izbornik: Vladimir Petković.

KOSTARIKA (5-4-1): Navas – Gamboa, Acosta, Gonzales, Watson, Oviedo – Solera (od 81. Wallace), Borges, Guzman, Ruiz – Campbell. Izbornik: Oscar Ramirez.