U srijedu, 5. srpnja 2023., blagdan slavenskih apostola braće sv. Ćirila i Metoda.
Braća Ćiril (pravo ime Konstantin, ime Ćiril uzeo je nakon zaređenja) i Metod, obojica su rođena u Solunu. Poznati su i kao Solunska braća, Sveta braća i slavenski apostoli.
Njihov otac Lav bio je visoki bizantski vojni zapovjednik (drungar). Najraniju mladost proveli su u Solunu koji je u to vrijeme bio posve okružen Slavenima.
Metod je postao upravitelj jedne arhontije u istočnoj Makedoniji, dok je Ćiril, odgojen na carskom dvoru, nakon završenih filozofskih i teošlokih studija bio postavljen za bibliotekara Svete Sofije u Carigradu i učitelja filozofije na carigradskoj visokoj školi.
Zaštitnici HKD Napredak
Hrvatsko kulturno društvo Napredak izabralo je svetu braću Ćirila i Metoda za zaštitnike Društva ponajprije zbog toga što njihova misija predstavljala izvanredan uzor za sve članove HKD Napredak.
Napretkovo svekoliko djelovanje, posebice na polju kulture, za cilj je oduvijek imalo graditi mostove između ljudi, naroda, kultura, povezujući time na konstruktivan način različite sfere ljudskog postojanja, prenosi RTV HB.
Slavenski apostoli
Sveta braća Ćiril i Metod potječu iz obitelji visokog bizantskog vojnog upravitelja u grčkom gradu Solunu, gdje su rođeni početkom 9. stoljeća, 815. i 826.
Obojica su ne samo odrastajući sa susjedima Slavenima izvrsno naučili njihov jezik, nego su ga vjerojatno i u kući govorili, jer im je majka bila Slavenka.
Stariji brat Mihael vršio je, kao i otac, vojničko-upravnu službu, a na vrhuncu karijere zaredio se i povukao u samostan te uzeo redovničko ime Metod.
Mlađi brat Konstatntin školovan je na carskom dvoru skupa s budućim bizantskim carem Mihaelom III. te potom obavljao službu voditelja patrijaršijske biblioteke. Bio je vrlo učen i sposoban predavač te je stekao nadimak filozof.
Sveti Ivan Pavao II. proglasio je slavenske apostole sv. Ćirila i Metoda suzaštitnicima Europe, a 1985. posvetio im je i posebnu encikliku Slavorum Apostoli.
Želja je bila ukazati na potrebu istinskog zbližavanja i ponovnog ujedinjenja Europe od Atlantika do Urala te na izgradnju „zajedničkoga doma“ svih europskih naroda. Želja je to koja se danas, u vremenu svekolikih dezintegracijskih tendencija, nameće kao prijeko potrebna.
Glagoljica, ćirilica, bosančica…
U preslavskoj školi u Bugarskoj iz glagoljice i grčkog pisma razvila se ćirilica, najprije stara, a iz nje su se kasnije formirale sve današnje nacionalne redakcije ćirilice.
U Hrvatskoj se najdulje od svih slavenskih krajeva, sve do 19. stoljeća zadržala glagoljica, njome su pisani svi najvažniji narodni spomenici – Baščanska ploča, Vinodolski zakonik, Istarski razvod, a u Lici u Kosinju tiskan je glagoljicom 1483. Misal po zakonu rimskoga dvora, prva tiskana hrvatska knjiga, inkunabula, jer je izdana samo 28 godina nakon Gutenbergova izuma.
Baščanska ploča pisana je glagoljicom, Photo:PIXSELL
U Bosni i Hercegovini i okolnim dalmatinskim krajevima, kombinacijom ćirilice i glagoljice, oblikovana je bosančica, kojom su pisane sve najznačajniji povijesni spomenici, počevši od najstarijeg zapisa u kamenu – Humačke ploče, svi stećci, povelja Kulina Bana, Hvalov zbornik, Hrvojev misal i svi drugi najstariji evanđelistari.
Povelja Kulina bana pisana bosančicom, Photo: Wikipedia
U tursko doba bosančica je bila jedno od službenih pisama na sultanovoj porti, njegovale su je begovske obitelji, a sva najstarija djela franjevačke literature, počevši od Divkovićeva Nauka krstjanskoga pa nadalje. Dobar dio najstarijih crkvenih matica u BiH, osim na latinskom, pisan je također bosančica i to čak sve do u kasno 19. stoljeće.
(www.jabuka.tv)
GLAGOLJICA I TO ONA STAROHRVATSKA, STARIJA JE TISUĆE I TISUĆE godina od tzv tvoraca te nepostojeće glagoljice.Glagoljica vuče korjene još iz PERZIJE I FRA BONO VRDOLJAK JE PRIJE VIŠE OD STOTINU GODINA NA KAMENIM OLTARNIM I CRKVENIM ULOMCIMA KOD Livna pronašao natpise na glagoljici /koju je dugo vremena proučavao i napokon dešifrirao/ kado starohrvatsko pismo iz Perzije sa natpisima tisuću godina ranije od pojave krščanstva i one su kasnijie kao gradbeni materijal ugrađeni u zidove i pregrade ranokršćanske crkve na ovim našim , hrvatskim prostorima.Mi Hrvati na ovim prostorima postojimo punih pet i pol tisuća godina i nikad nisu postojali nikakvi Iliri nego su to sve bila starohrvatska plemena koja su tisućama godina išla stazom Sunca, odnosno Sunčevu Putu OD Irana do Jadrana.
Sam naziv imena Hrvat pak označava staroaramejsko, alansko-osetsko, odnosno Sarmatsko značenje imena u prijevodu Sunčev put.
Idi lijeci se.
👍