Blagdan je Sveta tri kralja

Blagdan Sveta tri kralja ili Bogojavljenje tradicionalno se obilježava 6. siječnja.

Bogojavljenje je ujedno i jedan od najstarijih katoličkih blagdana. Prema događajima opisanim u Evanđelju po Mateju, tri su kralja ili mudraca “s Istoka”, prateći betlehemsku zvijezdu repaticu, došli u Jeruzalem pokloniti se novorođenom Isusu.

Mage s Istoka, o kojima govori sv. Matej, ne spominjući im ni imena ni broja, kasnija je predaja pretvorila u kraljeve davši im imena: Gašpar, Melkior i Baltazar.

Pri tomu su mu darovali tri simbolična dara: tamjan kao Bogu, zlato kao kralju na nebu i smirnu (plemenitu mast) kao čovjeku. Kao tri kralja, mudraca dolaze iz nekršćanskoga svijeta, koje je Bog pozvao u svoje kraljevstvo, time što im je javio rođenje Spasitelja. Prema legendi tri kralja je pokrstio sveti Toma, apostol koji je prodro najdalje na Istok, sve do Indije.

Najčešće se tumači i likovno prikazuje da tri mudraca ili kralja imaju različitu životnu dob (mladić, zreo muškarac i starac) te da su različitih rasa odnosno boje kože. Tako personificiraju razdoblja čovjekova života te predstavljaju tri do tada poznata kontinenta: Melkior Europu, Baltazar Afriku, Gašpar Aziju.

Imena im nose snažnu simboliku: najstarijem, Melkioru, ime na hebrejskome znači “kralj svjetla”, Baltazar”dolazi od asirskoga “Bel-tus-assar” što znači ‘Bog štiti njegov život’; a najmlađi nosi ime Gašpar, od perzijskoga “Kaspar” u značenju ‘čuvar blaga, rizničar’.

Bogojavljenje je kao drugi Božić. No, dok nam Božić daje poruku poniznosti i ističe skrivenost otajstva rođenja Gospodnjega, Bogojavljenje razglasuje po cijelom svijetu to Božansko otajstvo od strane tri kralja, koji su ga priznali kao Sina Božjega, Spasitelja svih naroda.

Nakon smrti triju kraljeva njihove su relikvije odnesene u Carigrad, nakon što ih je pronašla sv. Jelena Križarica, a kasnije su prenešene u Milano i na kraju u Köln, najljepšu njemačku katedralu, posvećenu Svetom Petru i Blaženoj Djevici Mariji.

U katedrali je najslavniji veliki pozlaćeni Oltar Sveta tri kralja u obliku sarkofaga iz 13. stoljeća, koji je ujedno i najveći relikvijar u zapadnoj Europi. U njemu se nalaze kosti i više od dvije tisuće godina godina stara odjeća za koje se vjeruje da je pripadala trojici svetih kraljeva, a izloženi su na otvorenju crkve 1864. godine.

Što znače slova G+M+B na naljepnicama za blagoslov kuća?

(www.jabuka.tv)