Bjelorusija namučila Hrvatsku, Cindrić igrač odluke

Hrvatska je došla do treće pobjede na Europskom prvenstvu svladavši Bjelorusiju 25:23 (15:12). Bio je to prvi susret Červarovih izabranika u Zagrebu i pobjeda nakon koje se “trun” lakše diše, premda prava borba za prolaz u polufinale tek predstoji u utakmicama s Norveškom i Francuskom.

Utakmicu s Bjelorusijom pratilo je desetak tisuća gledatelja, no realno atmosfera ni izbliza nije bila nalik onoj splitskoj.”Kauboji” su upisali očekivanu pobjedu, iako su se Bjelorusi pokazali kao znatno tvrđi orah nego što se očekivalo. Pošto su i Norvežani prethodno svladali Srbiju sada u Skupini 1 ovog drugog kruga EURA imamo na vrhu četiri reprezentacije sa po četiri boda s tim da Francuzi i Šveđani imaju po utakmicu manje u odnosu na Hrvatsku i Norvešku.

Hrvatska je jako lijepo otvorila večerašnji dvoboj, te golovima Stepančića i Muse povela sa 2:0. Potom je bjeloruski dvometraš Vladislav Kulesh postigao prvi gol za svoju reprezentaciju, međutim odmah je Musa na drugoj strani uzvratio svojim drugim zgoditkom za 3:1, a nedugo nakon toga i Štrlek iz kontre zabio za 4:1.

Bjelorusi su ipak držali priključak, pa je Červar na polovici prvog dijela pri rezultatu 7:6 odlučio mijenjati vratara, te umjesto Pešića ubacio Stevanovića. Kod rezultata 8:7 kreće hrvatska serija od 3:0 i Červarovi izabranici odlaze na 11:7. Musa i Mamić su bili poprilično raspoloženi sa po tri postignuta gola do tada, igrala je Hrvatska sve bolje, te stigla i do najuvjerljivijih u prvom poluvremenu 13:8.

Tada Bjelorusija s čovjekom više postiže dva vezana gola i smanjuje na 13:10, a zatim i na 13:11 s izjednačenim igračkim snagama. U njihovim redovima posebno raspoložen bio je Yurinok koji je do tada s pozicije lijevog krila imao šut 4/4.

Seriju Bjelorusije svojim prvim zgoditko na prvenstvu prekida Marino Marić. Kasnije će Stepančić zabiti svoj novi gol za 15:12, a na završetku poluvremena Bjelorusi će imati priliku iz sedmerca smanjiti, no Stevanović brani, pa Hrvatska na odmor odlazi s tri gola prednosti – 15:12.

Bjelorusi su prvi zabili gol u nastavku, a nakon četiri minute igre i Hrvatska preko Luke Stepančića. Kod rezultata 16:14 pogađaju Mamić i Horvat, pa “Kauboji” odlaze na četiri zgoditka razlike – 18:14. Kod rezultata 20:17 u 48. minuti Shylovich zarađuje izravan crveni karton zbog lakta u glavu Luke Cindrića, a upravo će Cindrić u nastavku tog napada postići gol za 21:17.

Došla je Bjelorusija na 22:20, a potom je njihov vratar obranio sedmerac Horvatu, no na svu sreću za Hrvate lopta se odbila Štrleku koji postiže gol za 23:20. Uporni Bjelorusi se ni tada ne predaju i serijom 3:0 stižu u završnici susreta na 23:23.

Hrvatska riskira igrajući bez vratara, osjeća se bezidejnost u napadu, no na svu sreću tu je sjajni Cindrić koji solo akcijom dovodi Hrvatsku u vodstvo od 24:23. Bjelorusi potom rade prekršaj u napadu, a Marko Kopljar iz kontre pogađa i potvrđuje pobjedu Hrvatske postavljajući konačnih 25:23.

HRVATSKA – BJELORUSIJA 25:23 (15:12)

HRVATSKA: Ivan Pešić (2 obrane), Ivan Stevanović (6 obrana), Igor Vori, Željko Musa 3, Lovro Mihić, Manuel Štrlek 2, Zlatko Horvat 3, Ivan Čupić, Jakov Gojun, Stipe Mandalinić, Marko Mamić 5, Marko Kopljar 2, Luka Stepančić 5, Marino Marić 1, Igor Karačić, Luka Cindrić 4.

BJELORUSIJA: Ivan Mackevič, Arcem Padasinau, Vjačeslav Saldacenka (10 obrana), Andrej Yurinok 6, Vladislav Kulesh 5, Aliaksandr Padšivalau 1, Hleb Harbuz, Baris Puhouski 5(3), Vadim Gajdučenko, Aleksander Titov, Maksim Babičev, Arcem Karalek 4, Vjačeslav Bohan, Artur Karvacki 1, Siarhei Šilovič 1, Maksim Baranov, Dzianis Rutenka.