BiH pri vrhu liste europskih zemalja koje ”propadaju”

Američki Fond za mir (FFP) u najnovijem istraživanju Indeksa propalih zemalja uvrstio je Bosnu i Hercegovinu među četiri najugroženije europske zemlje, dok na svjetskoj razini zauzimamo 83 mjesto.

Ništa neobično kada su u pitanju istraživanja koja obuhvaćaju ekonomsko, socijalno, političko i slična polja, na kojima godinama s dna gledamo druge europske zemlje. Iako smo proteklih godina na ovoj listi znali zauzimati i gora mjesta, još uvijek se nalazimo u polju “zabrinjavajuće”, što ne treba čuditi nikoga tko iole poznaje bh. prilike. Izostanak potrebnih reformi, političke borbe koje ne vode nikamo, nezaposlenost, nelikvidnost, siromaštvo, samo su neki od pokazatelja koji godinama države BiH u mjestu, ili je vuku prema dolje.

BiH i Srbija

Prema Indeksu propalih zemalja, države su poredane i istraživane prema 12 indikatora, koji se pomno mjere iz godine u godinu. Što se tiče sfera koje se pokrivaju tu su socijalna, politička, ekonomska, vojna, siromaštvo, poštivanje ljudskih prava, ekonomski razvoj, zadovoljstvo građana, sigurnost i legitimnost države te uspon elita. Upravo u ovom potonjem smo, očekivano, dobili i najgoru ocjenu (8,7), i to u rasponu od 1 do 10, gdje je 10 najgora. Kad su u pitanju europske zemlje koje su ispred nas na listi tu su samo Gruzija na 55 mjestu, Rusija na 80 mjestu te Bjelorusija na 81. mjestu. U prvih 100 iz Europe se još nalaze samo Moldavija, koja s BiH dijeli 83 mjesto, Turska na 86 mjestu te Srbija na 92 mjestu. Zanimljivo, i Srbija je najgoru ocjenu, i to 8, dobiva upravo u sferi “uspon elita”. Sve ostale zemlje regije su bolje rangirane te su ispred nas po svim praćenim parametrima. Tako je najbolje plasirana Slovenija na 163. mjestu. Hrvatska je na 135., Crna Gora na 134., a Makedonija je na 112. mjestu, piše Dnevni list.

Skandinavci najbolji

Ako gledamo listu u svjetskim razmjerima, uvjerljivo najgora zemlja jest Somalija, koja gotovo u svakoj rubrici ima najgoru ocjenu 10. Tik uz nju su i druge afričke zemlje poput DR Konga, Sudana, Južnog Sudana, Čada itd. Pri vrhu su u neke azijske zemlje poput Jemena, Pakistana, Sirije, Sjeverne Koreje itd.

Očekivano, zemlje koje uživaju najbolji status, u kojima se najbolje živi i koje imaju najbolje ocjenjene sve segmente su Finska i Švedska. Usporedbe radi, Finska ima ukupnu ocjenu 18.0, dok Somalija ima ukupnu ocjenu 113.9. Odmah nakon njih idu Švicarska, Norveška, Danska, Novi Zeland i Luksemburg. Zanimljivo da se u kategoriji “superstabilne” ne nalaze zemlje poput Velike Britanije, SAD-a i Japana, koje se nalaze u stupcu “stabilne”.

(www.jabuka.tv)

Komentiraj:

Ova web-stranica koristi Akismet za zaštitu protiv spama. Saznajte kako se obrađuju podaci komentara.