BiH deklasirala Litvu

Nogometna reprezentacija Bosne i Hercegovine pobijedila je večeras u Zenici reprezentaciju Litve rezultatom 3:0 u četvrtom kolu G-grupe kvalifikacija za SP 2014. u Brazilu.

Strijelci su bili Vedad Ibišević (28. minuta), Edin Džeko (35. minuta) i Miralem Pjanić (41.minuta).

Tijekom cijele utakmice izabranici Safeta Sušića diktirali su tempo i stvarali prilike te na kraju došli do uvjerljive pobjede. Litvanci su odolijevali napadima nešto manje od pola sata, nakon čega je BiH s tri gola uspjela praktično osigurati pobjedu.

Jedan od najzaslužnijih za golove bio je Miralem Pjanić koji je fantastično asistirao Ibiševiću i Džeki, a nakon toga se upisao u strijelce.

Golijadu je najavio Misimović koji je u 27. minuti ozbiljno zaprijetio šutem s ivice šesnaesterca tik iznad gola. Samo minutu kasnije Pjanić je odlično proigrao Vedada Ibiševića, koji je sa deset metara snažnim udarcem pod prečku doveo BiH u vodstvo.

Minutu kasnije Pjanić je ponovo napravio majstoriju i proigrao Ibiševića, ali napadač Stuttgarta ovaj put nije uspio iskontrolirati loptu.

Ipak, BiH je u 35. minuti došla do drugog gola. Pjanić je ponovo bio u ulozi asistenta, a gol je postigao Edin Džeko, kojem je ovo bio 26. pogodak u dresu bh. reprezentacije.

Džeko se revanširao Pjaniću za asistenciju u 41. minuti, kada ga je preciznim centaršutom pronašao u srcu šesnaesterca, a mladi veznjak Rome je sa desetak metara svladao golmana Litve za 3:0.

Drugo poluvrijeme proteklo je u izjednačenoj igri, bez većih prilika, te do kraja nije bilo promjene rezultata.

Susret je na stadionu Bilino polje pred oko 13 000 gledatelja sudio Čeh Miroslav Zelinka.

Trećom pobjedom u kvalifikacijama BiH će okončati ovu godinu na prvom mjestu u grupi sa 10 bodova.

Sljedeću kvalifikacijsku utakmice bh. nogometaši igraju 22. ožujka 2013. kada dočekuju Grčku. (Fena)