Benfica i Chelsea u finalu Europske lige

Još uvijek aktualni prvak Starog kontinenta Chelsea i portugalska Benfica plasirali su se u finale Europske lige, koje će biti odigrano 15. svibnja u Amsterdamu. Momčad iz Londona i drugi put u sedam dana svladala je odlični Basel, ovoga puta rezultatom 3:1 (0:1) , dok je Benfica nakon velike borbe u Lisabonu uspjela nadoknaditi minus jedan iz Istanbula i zasluženo eliminirati Fenerbahče pobjedom 3:1 (2:1).

Momčad iz Lisabona je prošla kroz pakao do finala, nakon što je sredinom prvog poluvremena Fenerbahče imao “velikih” 1:1, rezultat koji ga je u tom trenutku vodio dalje.

Domaćin je odlično započeo dvoboj na “Luzu”. Već u desetoj minuti Gaitán je majstorski smjestio loptu u mrežu Demirela na asistenciju Lime. Benfica je držala konce igre u svojim rukama, ali ga je presjekao sumnjiv jedanaesterac za goste. Suci su prvo propustili prekinuti napad Fenera zbog zaleđa u kojem se našao Moussa Sow, a u nastavku akcije Garay je igrao rukom, ali leđima okrenut lopti. Sudac je pokazao na bijelu točku, a Dirk Kuyt je bio nepogrešiv, 1:1 u 23. minuti. Nadu domaćinu vratio je nemilosrdni Paragvajac Óscar Cardozo koji je lukavo poslao loptu u mrežu Demirela u 35. minuti. Tim rezultatom se otišlo na odmor.

Benfica je i u nastavku igrala bolje, ali nije uspijevala slomiti otpor Fenera sve do 66. minute kada je Cardozo sjajno primio ubacivanje iz auta i prevario gostujuću obranu za 3:1. Fenerbahče, koji je odigrao jako lošu utakmicu, nije uspio do kraja zaprijetiti portugalskoj momčadi osim pokušaja Stocha kojeg je bez problema obranio Moraes, tako da Benfica sasvim zasluženo ide u finale.

Chelsea će imati priliku postati četvrti klub u Europi, pored Ajaxa, Juventusa i Bayerna, koji je osvojio sve europske trofeje. “Plavci” su se mučili sa Baselom u prvih 45 minuta, ali su u nastavku za samo devet minuta postigli tri gola i plasirali se u finale.

Basel je bio konkretniji protivnik u prvih 45 minuta. Najljepši potez izveo je u 26. minutu Marco Streller koji je iskosa sa lijeve strane poslao sjajan volej, ali je lopta završila iznad grede Petra Čeha. Gosti su, ipak, uspjeli otići na veliki odmor sa prednošću jer je Mohamed Salah iskoristio dodavanje Valentina Stockera i podgrijao nadu Švicarcima da bi se mogli dokopati Amsterdama.

Kada se činilo da će se u Londonu odigrati drama, “plavci” su dodali gas i opravdali ulogu apsolutnog favorita. Basel je “načeo” Fernando Torres, nakon što je natrčao na odbijenu loptu vratara Sommera. Priča je završena 120 sekundi kasnije kada je uporni Victor Moses iz drugog pokušaja našao put do mreže. Konačno, David Luiz upisao se u strijelce kao i prije sedam dana. Brazilac je briljantno izveo slobodan udarac i stavio točku na trijumf momčadi sa “Stamford Bridgea”. (ABCportal.info)