Autogolom u 95. minuti Iranci slavili protiv Maroka

Iznimno loš bio je uvodni susret Skupine B Svjetskoga nogometnoga prvenstva u kojem su Maroko i Iran igrali bez pogodaka sve do 95. minute, no tada Marokanci postižu autogol, pa momčad Carlosa Queiroza ipak stiže do velikoga slavlja, svoje tek druge pobjede u trinaestom nastupu na svjetskim prvenstvima., iako uvodni dio utakmice nije nagovještavao da će tako biti, no nakon jako zanimljivog prvog vidjeli smo i jako loše drugo poluvrijeme, što bi rekli antipropagandu nogometa.

Marokanci su uraganski ušli u utakmicu, te iz minute u minutu prijetili mpred suparničkim golom. Haritov volej u drugoj minuti s nekih 18 metara udaljenosti završava par metara od Beiranvandovog gola, zatim u 3. minuti Ziyech na nekih 11-12 metara promašuje čitavu loptu koja mu je prizemno ubačena iz kuta, a već u 4. minuti Amrabat radi prodor po desnoj strani, slijedi centaršut, no Belhanda glavom iz teške pozicije gađa pored gola.

Sudac Cakir iz Turske već je u 10. minuti pokazao i prvu javnu opomenu iranskom reprezentativcu Shojaeiju zbog neopreznog starta na sredini terena. Velika opsada iranskoga gola viđena je i u 19. minuti, na kraju je kapetan Benatia uputio oštar udarac s desetak metara, ali je vratar Beiranvand izvrsno intervenirao.

Minutu nakon toga odlična kontra Iranaca i prva opasnost pred golom Maroka, ali Ansarifard u trenutku udarca nije najbolje zahvatio loptu, pa su Marokanci ipak dobro prošli. A dobro su prošli i u 32. minuti kada je poslije ubačaja iz prekida lopta došla do Cheshmija, koji ipak odlazi dosta ukoso, pa izostaje pravi udarac.

Cakir je u 34. minutu pokazao i prvu javnu opomenu Marokancima pošto se zbog oštrog prekršaja nad suparničkim igračima u njegovoj bilježnici našlo ime veznjaka El Ahmadija.

U 43. minuti stopostotna prilika za Iran. Amiri je proigrao Azmouna, ovaj izišao sam na gol Maroka, ali je Munir nogom nekako obranio i spasio svoju reprezentaciju od iranskoga vodstva u završnici poluvremena. Hadji Safi je u 45. minuti iz slobodnjaka s poprilične udaljenosti uputio silovit udarac, ali je lopta otišla povrh marokanskoga gola.

Nastavak susreta je donio nesvakidašnju uspavanku, jer se baš ništa konkretnoga nije događalo do završnih deset minuta susreta kada su Marokanci kreirali lijepu akciju, Belhanda ostavio glavom povratnu loptu za Ziyecha, sjevnula je ljevica Ajaxove zvijezde s nekih 17 metara, ali vratar Beiranvand odlično brani, te izbacivanjem lopte u korner spašava Irance.

U tom drugom dijelu bilo je i dosta prekida, ukazivanja pomoći igračima, pa je sudac Cakir susret produžio za čak šest minuta. A u petoj od tih šest minuta sučevoga dodatka Iranci su poveli. Hadji Safi je iz prekida s lijeve strane ubacio loptu pred protivnički gol, a Bouhaddouz nespretno reagirao i zabio autogol za pobjedu Iranaca od 1:0.

SANKT PETERSBURG – Gradski stadion. Sudac: Cuneyt Cakir (Turska). Utakmica 1. kola Skupine B SP-a: Maroko – Iran 0:1 (0:0). Strijelac: 0:1 Bouhaddouz (90+5 – autogol). Žuti kartoni: El Ahmadi (Maroko), Shojaei, Jakanbakhsh i Ansarifard (Iran).

MAROKO (3-4-3): Munir – Hakimi, Benatia, Saiss – Boussoufa, Ziyech, El Ahmadi, Harit (od 82. Manuel da Costa) – N. Amrabat (od 76. S. Amrabat), Kaabi (od 77. Bouhaddouz), Belhanda. Izbornik: Herve Renard.

IRAN (3-4-3): Beiranvand – Pouraliganji, Cheshmi, Rezaeian – Shojaei (od 67. Taremi), Haji Safi, Ebrahimi (od 79. Montazeri), Ansarifard – Amiri, Azmoun, Jahanbakhsh (od 85. Ghoddos). Izbornik: Carlos Queiroz.